Şile Emlakçılar Kadir Gül’le Devam Dedi

1966

Şile Emlakçılar Derneği 8. Olağan kongresini gerçekleştirdi. Uzun zamandan sonra 2 listeli kongre yapılması hem heyecanlı hem de çekişmeli bir yarışa vesile oldu. Mevcut Başkan Kadir Gül ve İsmail Hakkı Kayra tatlı bir rekabet içerisinde yarıştılar. Genel Kurula ŞADER Başkanı Rahmi Çakar’da katıldı.

İki dönemdir Emlakçılar Derneği Başkanlığı yapan Kadir Gül, yarışı kazanarak yeniden başkan seçildi.

139 üyesi bulunan derneğin kongresine 104 üye katılarak oy kullandı. Bugüne kadar yapılan kongreler arasında en kalabalık ve heyecanlı bir kongreye tanıklık eden üyeler, kendi aralarında yaptıkları kulislerle heyecan ikiye katlandı.

Genel Kurulda dikkat çeken bir husus vardı. Gelen üyeler arasında Kuaför, Eczacı ve hiç emlakçılıkla ilgisi olmayan en az 30-35 kişi vardı.İsmail Hakkı Kayra’nın listesinde Kadir Gül’ün önceki dönem yönetiminde olan 3 ismin olması dikkat çekti.

Mercan Köşk Sosoyal Tesislerinde gerçekleşen kongrenin divan başkanlığına derneğin kurucu Başkanı Köksal Katılmış oy birliği ile seçilirken, Muhittin Kaya ve Selim Balkanlı divan sekreterliğine seçildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından yönetim ve denetim kurulunun ibraları okunarak oy birliği ile kabul edildi. Tahmini bütçe onaylanmasının ardından adaylar birer konuşma yaptı.

Eğer bir başarısızlığımız varsa bu hepimizin başarısızlığıdır.

Kadir Gül konuşmasında, “Bu 2 dönemde 6 yıldır beni bu derneğin başkanlığına uygun gördüğünüz için hepinize ve eski yönetimime sonsuz teşekkür ederim. İki dönemdir derneğin tüm masraflarını cebimden yaptım. Sadece emlak sertifikası alan birkaç arkadaşın verdiği bağıştan ve de 20/30 arkadaşımızın ödediği aidat borcu dışında kimseden aidat talep etmedim, nedeni ise aidatlarımız biriksin 50/60bin TL olunca toplu toplar üyelerimizle bir toplantı yaparak onlarla istişare ederek onlardan da herkesin bütçesine göre bir miktar bağış toplayıp derneğimize bir mülk dükkân veya ofis alırız diye düşündüm. Çünkü derneğimizin kendisine ait bir merkez binasına ihtiyaç vardır. Bunu başarmak istiyorum. Ve bu konuda desteklerinizi bekliyorum” .Benim listemde olan arkadaşlarım benim karşıma liste çıkardılar bu da beni üzdü.Eğer başarısızlık varsa bu yönetim olarak hepimizin başarısızlığıdır. Kenan Demircikaya Ofisinde eşimin yanında sen başkanlığı bırak ve aday olma, yoksa ben seni indireceğim dedi, bu beni daha da üzdü.

Eski yönetici Kenan Demircikaya kendisine yöneltilen suçlamayı ret etti. Olay gerginliğe doğru gidince Divan Başkanı olaya el koydu ve olay büyümeden kapandı.

Kadir Gül’ün ardından diğer başkan adayı İsmail Kayra mikrofonu alarak önce kendini tanıttı. Ben Kadir abinin söylediklerine cevap vermeyeceğim. Ben siz değerli üyelere yapacaklarımı anlatacağım dedi ve yapacaklarını başlıklar halinde sıraladı.

Lokal

Önce birlik ve beraberliği sağlayarak, kurumlarla ilişkileri geliştireceğiz, Üyelerimize tapu dairesinde pozitif ayrımcılık sağlayacağım. Tüm üyelerimizin bir yaka kartı olacak ve kurumlara gittiğinde bu yaka kartı üyemize ayrıcalık sağlayacaktır.

Eğitimler

Üyelerimize yönelik eğitim faaliyetleriyle mesleki kalitemizi artırmaya çalışacağım.

İlkeli olmak

Derneğimizin kuruluş amacını unutmayarak, bu amaçlara hizmet etmek; bunun dışındaki çıkarlara hizmet etmeyeceğim.

Katılımcılık

Üyelerimizin hepsinin fikri ve katkısı önemlidir. Önce üyelerimizin derneğin önemini kavraması, inanması ve katılımcı olması gerekir.

Önce biz, sonra toplum

Önce üyelerimiz arasında kaynaşma, dayanışma ve yardımlaşmayı sağlamalı; sonra içinde bulunduğumuz topluma olan sosyal sorumluluklarımızı gerçekleştirmeliyiz. Bu yolla derneğimizin ve mesleğimizin saygınlığını artırmalıyız.

Düzenli ve aralıksız çalışmak

Sorunlarımızı ve projelerimizi önem sırasına göre hayata geçirmek. Düzenli olarak toplanarak çalışmaları sürdürmek.

Hakem Heyeti

Aramızdaki sorunları kısa yoldan çözmek için hakem heyeti kuracağız.

Teknolojiden faydalanmak

Dernek üyeleri için web tabanlı özel bir ağ kurulabilir.

Etik davranmak, hizmet için çalışmak

Başkanlığı veya yöneticiliği kişisel çıkarlarımız için kullanmamalıyız. Örneğin ticari kartvizitimizin arkasına “Emlakçılar Derneği Başkanı” yazmayacağım.

İsmail Hakkı Kayra’nın beyfendiliği,üslubu ve duruşu salondan tam not aldı.

Seçimde toplam 104 oy kullanılırken, 1 geçersiz, 103 geçerli oy sayıldı. Mevcut başkan Kadir Gül 57 oy alırken, İsmail Kayra 46 oyda kaldı.

Seçim sonunda centilmenlik örneği gösteren İsmail Kayra rakibini ve yeni başkanını tebrik ederek salondan ayrıldı.

  1. yapılan Şile Emlakçılar Derneği kongresinde 3. Dönemle Kadir Gül yeniden başkan seçildi.