ŞİLE BATI SAHİLLERİ PLATFORMUNDAN DİKKAT ÇEKEN UYARI

1043

SAHİLLERİMİZ  SAHİPSİZ, MUHATAP BULAMIYORUZ

Batı Sahili Dernekler Platformu Kurna Mesire alanında yaptıkları toplantıda Şile Kaymakamından sahillerini işletebilmeleri için yardım istedi.

Batı Sahilleri Dernekler Platformu üyelerinden Sofular Dernek Başkanı Turan Özkan, Alacalı Dernek Başkanı Yavuz Ankara, Karakiraz Dernek Başkanı Kemal Tonbul, Kızılcaköy ve Doğancılı dernek yöneticilerinin ortaklaşa düzenlediği kahvaltılı programa Şile Kaymakamı Salih Yüce, Garnizon Komutanı Hava Savunma Albay Ali Beşir, Emniyet Müdürü Abdülvahit Ünal, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Volkan Ayvallı, Ak Parti İlçe Başkan Yardımcısı Enbiya Çınar, çevre köy muhtarları ve köy dernek yöneticileri katıldı.

Kurna Mesire Piknik Alanında sabah kahvaltısının ardından Platform üyeleri sıkıntılarını dile getirerek, “sahil bandındaki köylerimizin sorunları hep aynı. Alacalı’dan Karakiraz’a kadar. Bizim en büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi de hem orman köylüsüyüz, hem sahil köylüsüyüz. Buralara Allh’ın vermiş olduğu güzellikler var. Bu güzelliklerde birilerinin iştahını kabartıyor. İllegal yollarla buralarda rant peşinde koşmaya çalışıyorlar. Buralarda bir rant varsa buradaki köylülerin hakkıdır. Dışarıdan gelen adamlar sefa sürerken bizim köylümüz neden cefasını çeksin. Zaten yeteri kadar cefa çekiyor. Hafta sonu müthiş bir yoğunluk oluyor. Gürültü kirliliği, çevre kirliliği almış başını gidiyor. Her yer adeta işgal ediliyor ve pisliklerini bırakıp gidiyorlar. Bu köylünün günahı nedir. Buralar bize atalardan, dedelerden kalma yerler. Bizler buralara sahip çıkmalıyız ki gelecek nesillere de bırakabilelim. Elimizden kyıp gitmesine müsaade edemeyiz. Bu konuda en büyük destekçilerimiz de siz yöneticilerimiz olmalıdır. Bizde sizden bu konuda destek bekliyoruz. Belediye başkanımız mazeret bildirerek katılamadı, onunda burada olmasını çok arzu ederdik. Bizler sizlerden yardım bekliyoruz, bizlere sahip çıkın, destek verin” diyerek Kaymakamdan destek istediler.

Şile Kaymakamı Salih Yüce kendilerine özellikle sahillerin sahiplendirilmesi konusunda bilgi verirken, “Bunların mutlaka tekelde toplanmaları lazım. Tekelde toplandıktan sonra kiraya verecekse o versin, tahsis edecekse de o tahsis etsin. Bir yerin 4-5 sahibi var. Şu anda Orman sahip, Büyükşehir sahip,  İlçe Belediyesi sahip, Milli Emlak sahip vs. Bu böyle olmaz. Bizlerin bu konuda yapacağı bir şey yok. Yukarıların işi, biz sadece tavsiyelerimizi gönderiyoruz. Benim görüme göre Milli Emlak’ın mı buralar, o kime isterse ona tahsis etsin. Köy mü istiyor, köye tahsis etsin. Ormansa ormana, belediye ise Belediye’ye. Ama bir sahibi olsun. Vatandaş başvuracağı yeri bilsin. Fakat tüm bunlara rağmen eminim bizim gördüğümüz ve yaşadığımız sorunları yukarısı da görecektir. Mutlaka uygun çözümler bulunacaktır. Sistem oturana kadar bazı sıkıntılar çekiliyor ama oturduktan sonra da sistem devam ediyor” dedi.