ŞİLE AK PARTİ BELEDİYE MECLİS ÜYELERİNDEN YEŞİM MELTEM ŞİŞLİ AÇIKLAMASI

1209

Şile AK Parti Belediye Meclis üyeleri ,İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli’nin İSMEK’te kadın çalışanlara yönelik sarfettiği iddia edilen sözleri ile ilgili açıklama yaptı.

İSMEK’te yaşanan ve kamuoyunda büyük bir infial uyandıran Yeşim Meltem Şişli skandalı hakkında ,grubumuz adına gündem dışı söz almış bulunuyorum.Bildiğiniz gibi İSMEK,1994 sonrasında,İBB bünyesinde kadınlarımızın mesleki eğitim ve istihdam ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulmuştur.Hızla büyümüş,pek çok ülke tarafından örnek alınan bir kadın gelişim modeli olmuştur.

İSMEK,kadın emek ilişkisine yeni açılımlar getirmenin yanında sosyolojiyi değiştirmiş,kadınlarımızın kentle daha çok kaynaşmasını sağlamış,arkadaşlığı,komşuluğu,beraber üretip birlikte paylaşma duygularını pekiştirmiş yüz akı teşekküllerimizden biridir.

Şehri sadece seçkinlerin veya tek tip yaşam biçimini benimseyenlerin yararlanacağı bir alan olmaktan çıkarıp çevre diye küçümsenenlere açmış,kadını sosyal yaşamda daha aktif ve daha görünür kılmıştır.

Bu tabi ki,sadece kendisini vatandaş sayıp kendi gibi düşünüp yaşamayanları ötekileştiren,dışlayan ve yok sayan seçkinci zihniyetleri rahatsız etmiştir.

Bu rahatsızlığa en son İSMEK mensupları üzerinden epeydir baskı,şiddet ve mobing uygulayan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli’nin ,İSMEK kadın çalışanlarıyla yaptığı toplantıda yaptığı hadsiz,ahlaksız,her türlü insani değeri çiğneyen ,son derece ilkel ve yakışıksız konuşmasında bir kere daha tanıklık ettik.

Malum kişinin,konuşmasında bazı başörtülü bölge yöneticilerine ,evli olup olmadıklarını sorup,’’Bekar iseniz itfaiyecilere gidin.Bu uzun örtülerle minibüslere,otobüslere nasıl biniyorsunuz,üstelik pis kokuyorsunuz’’ türü laflar etmesi,iğrençlikten de öte bir tavırdır.Bir nefret suçudur.Tacizdir,psikolojik şiddettir ,insan onur ve şahsiyetine yönelik vahim bir saldırı , masumiyete karşı bir hakaret ve aşağılamadır.

Aynı zamanda bir kamu çalışanının ideolojik kin ve saplantıyla nasıl bir seviyeye düşebileceğini göstermek bakımından da ibretliktir.

Bu insanlık adına utanç verici sözleri nefretle kınıyor,bu ayrımcı ,dışlayıcı ve yok sayıcı zihniyeti telin ediyoruz.

Bırakın bir yöneticiyi,herhangi bir insana dahi yakışmayan bu harakete rağmen,bu şahsın İBB’de görevine devam etmesi ,halen İBB’yi yönetenlerin de aynı düşünceyi taşıdığı ve aynı utanca ortak olduğu anlamına gelecektir.

Biz AK Parti grubu olarak,siyasi görüşü be olursa olsun,toplumun bütün katmanlarında üzüntü ve infiale yol açan sçzleri nedeniyle ve yine onuruna saldırılmış,rencide edilmiş tüm kadınlarımızın beklentisinin yerine getirilmesi adına,Yeşim Meltem Şişli’nin görevden alınmasını talep ediyoruz.

Ayrıca malum kişiyi,hadsiz,seviyesiz ve ahlak dışı sözlerinden dolayı bütün İSMEK çalışanlarından,itfaiye çalışanlarından,başta kadınlarımız olmak üzere bütün milletimizden özür dilemeye davet ediyoruz.