ŞİLE AĞVA’DA DOLANDIRICILARA DİKKAT

1983

Şile Ağva’ya bağlı bazı köylerde özellikle yaşlı insanları ağına düşüren bir çetenin, ‘çocuğunuz elimizde şu kadar para getirmezseniz öldürürüz’ tehdidiyle yüklü miktarda para sızdırdıkları konuşuluyor.

Şile Ağva’ya bağlı bazı köylerde adeta şebeke halinde çalışan şantaj çetesi özellikle yaşlı insanlara korku salmaya devam ediyor. İddialara göre bu çete yaşlı insanları seçerek, ‘çocuğunuz elimizde şu kadar parayı getirmez iseniz öldürürüz’ tehdidi ile yüklü miktarda para sızdırıyor. Çetenin son kurbanı ise yine Ağva köylerinden yaşlı bir teyze oldu. Teyzeyi Salı günü telefonla arayıp ‘oğlun elimizde acilen 200.000 TLgetir yoksa oğlunu öldüreceğiz’ diyen çete üyeleri; “Kimseye haber verme. Senide izliyoruz ve senide öldürürüz” diye korkuttular.

İddiaya göre telefonda teyzeye oğlunun sesini de dinletiyorlar ve korku dolu anlar yaşayan teyze de o panik hali ile hemen Ağva’da bir emlakçıya gidip “Bana 200.000 TL lazım. Köydeki evimi acil satın” diyor.Emlakçı da tanıdığı bir işadamını arayıp “elimizde satılık bir yer var” diyerek teyzenin yerini alması için ikna ediyor.

Gazetemizin konuyla ilgili olarak yaptığı araştırmaya göre yaşlı teyzenin satılmasını istediği yerinin gerçek değeri 500 bin lira civarında ve alıcı bu yeri 200 bin liraya almış. Çarşamba günü de tapuya gidilerek yerin satış işlemi gerçekleştirilmiş. Yeri alan işadamı Teyzeye parayı elden vermek istememiş.Ama teyze ısrarla parayı bankadan değil bana elden verin demiş.Yeri alan kişinin uyarılarına rağmen parayı elden istemiş.Oğluma acil para lazım akşam gelip benden alacak demiş.

Dolandırıcılar teyzeyi öyle bir korkutmuşlar ki zavallı teyze dolandırıcıların tüm dediklerini yapmış.Teyze parayı almış ve dolandırıcıların dediği yere yani ceviz ağacının altına 200 bin lirayı poşetle bırakmış.Teyze para gittikten sonra dolandırıldığını anlamış ve hemen karakola giderek şikayetci olmuş.Ağva jandarma ekipleri hemen soruşturma başlatmış ve emlakçıları gözaltına almış.Konuyla ilgili soruşturma devam ediyor.Aman dikkat bu tür dolandırıcılara kanmayın.Tüm gençler anne ve babalarını uyarsınlar,bu tür dolandırıcılara kanmayın ve hemen köyün muhtarına haber verin desinler.