SEYAHATE ÇIKMADAN GÖZ MUAYENENİZİ YAPTIRIN

197

Yaz aylarında aileler tatile özel araçlarıyla çıkmayı tercih ediyor ve trafik yoğunluğu normalden fazla oluyor. Araç kullanırken trafik kuralları kadar önemli olan ve dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da görüş kalitesi… Rahat ve güvenli bir sürüş için, sürücülerin gözünün devamlı yolda ve dikkatinin tam olması gerekiyor. Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, uykusuzluğun ve yorgunluğun gözlerde karıncalanma ve kapanmaya sebep olarak, hayati tehlikeye yol açabileceğini belirtiyor. Uzun yolda konforlu bir sürüş için kişilerin seyahate çıkmadan, göz muayenesi yaptırmasını ve kendilerini fiziki olarak yeterli hissetmediği sürece araç kullanmamasını tavsiye ediyor.

Gözler her 2 saatte veya 200 kilometrede bir 15 dakika dinlendirilmeli

Uykusuzluk ve yorgunluk da gözlerin karıncalanmasına ve kapanmasına sebep olarak, hayati tehlikeye yol açabiliyor. Belli bir noktaya odaklamakta güçlük çeken ve ara ara kapanan gözler, sürücülerin araba hakimiyetini kaybetmesine neden olabiliyor. Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, “Sürücüler, uzun seyahatlerde her 2 saatte veya 200 kilometrede bir 15 dakika mola vermeli ve gözlerini dinlendirmeli. Günlük 8 saatten fazla araba kullanmamak gerekiyor. Özellikle geceleri uyumaya planlanan insan yapısı nedeniyle, gece sürüşlerinde hem mola süresi uzatılabilir, hem de temiz hava ve kahve gibi uyaranlarla dikkat artırılabilir’’ diyor.

Araba kullanmadan önce sağlıklı gördüğünüze emin olun

Araba kullanırken duyuların sağlıklı olarak çalışması gerekiyor ve bunlardan en önemlisi göz… Yolculuk halindeyken sürücüler, kişisel ve çevresel kaynaklı görüş sorunları yaşayabiliyor. Gözü bloke ederek dikkatin dağılmasını sağlayan faktörleri; telefon ile konuşmak, mesaj yazmak, navigasyonla ilgilenmek, araç içindeki diğer yolcularla ilgilenmek, yemek-içmek veya müzik dinlerken dalmak olarak sıralayabiliriz. Direkt gözün görmesini etkileyen faktörler ise; miyop, hipermetrop, astigmat gibi görme bozukluklarının düzeltilmemiş olması, kullanılan gözlük camlarının buğulanması ve yansıma yapması gibi sebeplerden kaynaklanabilir. Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, Sürücülerin farkında bile olmadığı göz bozuklukları kazalara sebebiyet verebiliyor.Katarakt ışık halelerine sebep olarak,bulanık görmeye neden olabiliyor. Şeker hastalığına ve diğer retina bozukluklarına bağlı sebepler de gözleri rahatsız ederek, sürüşe etki edebiliyor. Göz kuruluğu olan ve yakın zamanda lazer ameliyatı geçirmiş kişilerin gözleri bulanıklığa daha meyilli oluyor. Gözlerinden operasyon geçiren kişiler, araba sürmek için doktorundan gerekli izinleri almalıdır.Düşük numaralı olsa bile hafif görme bozukluğu olan kişilerin loş ve karanlık ortamlarda mutlaka gözlük kullanmaları gerekiyor. Güneşe ve araba farlarına hassas olan sürücüler, bunlara uygun filtreli gözlükleri sürüş sırasında mutlaka takmalıdır’’ diyor.

Güvenli bir sürüş için özel geliştirilen gözlük camları

Farklı kullanım alanları için geliştirdiği özel camlar ile kullanıcılarının görüş performansını üst seviyelere taşıyan Seiko Optik’in, mükemmel sürüş deneyimi için tasarladığı‘Seiko Drive’, sürücülerin konforlu bir yolculuk geçirmesini sağlıyor. Göz sorunu yaşayan veya yaşamayan sürücüler, rahat ve net bir görüş için yaşlarına ve özelliklerine uygun ‘SeikoDrive’ sürücü gözlüğü kullanmalı. Kullanıcılarına mükemmel bir görüş deneyimi sağlayan Seiko Drive, karanlık nedeniyle renk algılama kaybı yaşayan ve gözlerinin ışığa duyarlılığı artan sürücülere, konforlu bir sürüş deneyimi yaşatıyor. Tek odaklı ya da progressive camlar, sürücünün ihtiyaç ve zevklerine göre ayarlanıyor. Uzak görüş odağıyla birlikte, tüm göstergelerin net bir şekilde görülmesini sağlayan Seiko Drive X, progressive camlara daha iyi bir görüş alanı yaratıyor. Direksiyon başında güvenli bir görüş için geliştirilen, özel Seiko RoadClearCoat (RCC) kaplama, Seiko Drive ürünlerinin ayrılmaz bir parçası…Uzak mesafeleri netleştirerek, bulanık kenarları ortadan kaldırıyor ve ışık kaynaklarından gelen yansımaları azaltarak net ve güvenli bir görüş sağlıyor.