Sayın Türkeş Siz Şikayet Değil İcra Makamındasınız

395

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş Türk Dili Kurultayı’nda yaptığı konuşmada tabelalardaki yabancı isimlere tepki gösterdi. Türkeş, ‘bu çirkin ve sevimsiz görüntüye karşı harekete geçilmeli’ dedi.

Bende Tuğrul Türkeş’e soruyorum siz muhalefet Partisi Genel Başkan Yardımcısımısınız ?. İcra makamında olan sizsiniz. Âmâ şikayet ediyorsunuz.

“ADLARI YÜZDE 90 ORANINDA YABANCILAŞMIŞTIR”

“Son dönemde inşa edilen büyük ve gösterişli binaların, alışveriş, ticaret ve eğlence merkezlerinin, toplu konutların, hastanelerin, açık ve kapalı spor alanlarının adları yüzde 90 oranında yabancılaşmıştır.

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerimizle veya sadece turistik yörelerimizle sınırlı kalmayan bu özenti ve duyarsızlık hali, ‘Burası Türkiye mi?’ dedirten çirkin ve sevimsiz bir manzaranın neredeyse ülkemizin tamamına hakim olmasına yol açmıştır.

“DAHA NE KADAR BEKLEYECEĞİZ?”

Ön adları yabancı olan bu mekanların ‘Tower, plaza, mall, center, rezidans, center, club, arena, hospital’ gibi genel adlarının da yabancı olmasının Türkçeye, Türk kültürüne, milli ve yerel mimarimize, ortak yaşama alanlarımıza, sosyal ve medeni hayatımıza verdiği zararın önüne geçmek için daha ne kadar bekleyeceğiz?

“BİR AN ÖNCE HAREKETE GEÇİLMELİ”

Belediyelerimizin ve ilgili kamu kurumlarımızın bu konuda bir an önce harekete geçmesi ve gerekli yasal düzenlemelerin Meclisimizce yapılmasının zamanı hala gelmemiş midir?”