Satın alınan evdeki kiracının hakları!

909

Ev satın alırken merak edilen konulardan birisi de eski ev sahibi ile sözleşme yapmış kiracının durumunun ne olacağıdır. Yasal düzenlemelere göre kiracı koruma altındadır ve öncelikli olarak imzalanan kira sözleşmesi uyarınca konutta barınma hakkı vardır. Ancak mülkün yeni sahibinin de doğan hakları mevcuttur.

Öncelikli olarak satış sürecinde, kiracınızın evin yeni alıcılara ya da alıcı adaylarına gösterimini sağlama sorumluluğu vardır. Yani bir kiracı, kiraladığı mülkün satışa çıkması durumunda satış için gereken yer görme zorunluluğunu yerine getirmekle yükümlüdür. Ancak, bu yükümlülük öncelikli olarak kiracının temel haklarının korunması ve onun özel yaşamının ihlal edilmemesi koşuluyla yerine getirilmelidir. Bu nedenle, kiracının belirleyeceği ya da ona uygun olan bir program belirlenmeli ve buna uygun planlama yapılmalıdır. Belirli gün ve saatler içinde kiracı evi alıcılara göstermekle yükümlüdür.

Satış durumunda olsa da mülkün kullanımıyla ilgili bağlayıcılığı olan belge kira sözleşmesidir. Bu nedenle, kiracı daha önceki ev sahibiyle imzaladığı kontrat uyarınca, sözleşmenin bittiği tarihe kadar evde oturma hakkına sahiptir. Ancak sözleşme bittikten sonra kiracınızın süresini uzatabilir ya da tahliye olmasını talep edebilirsiniz.

Sözleşme süresi bitmeden önce kiracının tahliye edilebilmesi için yasal tahliye koşullarının oluşmuş olması gerekir. Bu durumda, önce bir ihtarname çekerek daha sonra da tahliye süresi başlatarak kiracıyı evinizden çıkarabilirsiniz.