Sancaktepe’de Mahalle Denetim Ekipleri Covid-19 Denetimi Yapıyor

97

Sancaktepe’de korona virüs salgını ile mücadelede alınan tedbirlerin etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla oluşturulan ‘Mahalle Denetim Ekipleri’  tarafından, evlerinde izolasyonda bulunan Covid-19 tanılı ya da temaslı vatandaşlar denetime tabi tutuluyor.

İçişleri Bakanlığınca 81 ile gönderilen ‘İzolasyon tedbirleri’ konulu genelge kapsamında Sancaktepe Kaymakamlığı bünyesinde Muhtar, Okul Müdürü, İmam ve Öğretmenlerden oluşturulan Mahalle Denetim Ekipleri; mahalle mahalle gezerek Covid19 tanılı ya da temaslı olması nedeniyle evde izolasyona alınan vatandaşların, evde olup olmadıklarını çat kapı denetimler yaparak kontrol ediyor.
Vatandaşları karantina süresi boyunca evden dışarı çıkmamaları için uyaran ve bi r ihtiyaçları olup olmadığını soran ekipler, herhangi bir rahatsızlıkları veya ihtiyaçları olması durumunda da devletin tüm kuruları ile birlikte vatandaşların hizmetinde olduğunu belirtiyor.

Kaymakam Çakıroğlu “ El ve Gönül Birliği İçerisinde Hareket Etmeliyiz”
Denetimlerle ilgili bir açıklama yapan Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu, “ Devlet ve millet olarak, Covid-19 salgını ile mücadele etmekteyiz. Bu mücadelede başarıya ulaşabilmek için, el ve gönül birliği içerisinde hareket etmemiz gerekiyor” dedi.
İzolasyondaki Vatandaşlar Tek Tek Kontrol Ediliyor
Kaymakam Adnan Çakıroğlu, “Korona virüs salgını ile mücadelede alınan tedbirlerin etkin şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla İlçemizde bulunan 19 mahallemizde de ‘Mahalle Denetim Ekipleri’ kurduk. Denetim Ekibimiz; muhtar, okul müdürü, İmam ve öğretmenlerden oluşuyor. Bu ekipler izolasyonda olan vatandaşlarımızın, evde olup olmadığınızı kontrol ederek; varsa istek ve taleplerini bizlere iletiyor” ifadelerini kullandı.
Kurallara Uymayanlara İdari ve Adli Yaptırımlar Uygulanacak
Denetim işleminin yanında bu çalışmaların rehberlik amacı taşıdığını da vurgulayan Kaymakam Adnan Çakıroğlu, izolasyonda kalması gereken vatandaşların, kurallara riayet etmemesi durumunda, gerekli idari ve adli yaptırımların uygulanacağının altını çizdi.
Denetimler Aralıksız Devam Edecek
Denetimlerin aralıksız devam edeceğini vurgulayan Kaymakam Çakıroğlu, “Bilimin ve tedbirlerin gücüne inanarak, sağlık ordumuzla dayanışma içinde, birlikte mücadele edelim. Yenilen virüs olacak.” Dedi.
“Tedbiri Elden Bırakmayalım”
Son olarak, önceliğimiz, halk sağlığını korumak diyen Kaymakam Çakıroğlu, “ Sağlıklı bir yaşam için seferber olacağız. İzolasyon, maske, mesafe ve temizlik kurallarına herkesin uyması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Vatandaşlarımızdan ricamız kontrollü sosyal hayat sürecinde tedbiri elden bırakmamaları ve kurallara sıkı sıkıya uymalarıdır.” Şeklinde konuşmasını tamamladı.