Sanat Tırı,Tiyatroyu Sanatsever Sancaktepelilerin Ayağına Götürüyor

89

Sancaktepe’de tiyatro oyunlarının açık havada sahneleneceği sanat tırı, ilçenin mahallelerinde gezerek sanatseverlerle buluşmaya başladı.

19 mahallede gösterime girecek oyunların İlk gösterimi yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında Samandıra Veysel Karani İlk Öğretim Okulu bahçesinde gerçekleşti.

Yaklaşık 15 kişinin yer aldığı ekiple yola çıkan sanat tırı, ilk durağında minik tiyatroseverlerle bir araya geldi. Korona virüsle mücadelede yeni normal süreci ile beraber Sancaktepe’de kültür sanat etkinlikleri açık havada düzenlenmeye devam ediyor.

Sancaktepe Belediyesi, belediye atölyelerinde iki haftada imal edilen sanat tırı ile tiyatroyu Sancaktepeli sanatseverlerin ayağına götürüyor. Yakın zamanda kendi tiyatrosunu hayata geçiren Sancaktepe Belediyesinin açık havada tiyatro keyfi sunan sanat tırının ilk durağı Veysel Karani Mahallesi oldu. Sanat tırı ile mahalleleri gezecek olan yaklaşık 15 kişilik tiyatro ekibi, burada minik tiyatrocularla bir araya geldi. Minikler ile aileleri, yaklaşık 1450 yıl önce Bizans döneminde yaptırılan ve bugün kalıntıları Sancaktepe sınırlarında yer alan Damatris Sarayı’nda çocukların yaşadığı maceraları konu edinen Sancak Takımı adlı çocuk oyununu zevkle izledi. İzleyicilerin oturma düzeni sosyal mesafeye uygun olarak dizayn edilirken, oyun öncesinde izleyicilerin ateşleri ölçüldü.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Sancaktepe Belediye Başkanı Av.Şeyma Döğücü,Sahnelenen oyunda  Bizans döneminde yaptırılan ve bugün kalıntıları Sancaktepe sınırlarında yer alan Damatris Sarayı’nda çocukların yaşadığı maceraları anlattığını ifade ederek “Son dönemde Damatris Sarayı bölgesinin geliştirilmesi adına bazı projeler var. Biz de bu kültürel değere sahip çıkabilmek için, Sancaktepe’de yaşayan insanların bundan haber ve duyarlı olabilmesi için böyle bir proje yapalım dedik.’ diye konuştu.