ŞADER ‘’Biz bir olursak biz yönetiriz, Bir olamazsak Bizi Yönetirler’’

1447

Şile’nin çatı derneği Şile Ağva ve Civar Köyleri Derneği (ŞADER)ve Şile Muhtarlar Derneği Köy Dernek Başkanları ve yönetimleri ile Şile Fusha Tatil köyünde birlik toplantısında bir araya geldi.

Uzun bir zamandır ŞADER ve Şile Muhtarlar Derneği Şile için yürüttükleri çalışmalarını Köy Dernek Başkanları ile bir araya gelerek değerlendirdiler.

ŞADER Başkanı Rahmi Çakar ve Şile Muhtarlar Derneği Başkanı Murat Tonbul birlikte yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdiler. Şile ve Köylerinin sorunlarını masaya yatırdılar.

ŞADER Başkanı Rahmi Çakar’ın ev sahipliğinde yapılan toplantıda Şile ve Köylerinin eksikleri, yapılması gereken çalışmalar hakkında Köy Dernek Başkanlarını dinlediler.

ŞADER in çatısı altında tüm Köy Derneklerinin bir araya gelmesi ve Şile adına çalışmalar yapılması kararlaştırıldı. Bu toplantıların bundan sonra da devam etmesi ve bir Şile birlikteliği oluşturulması kararına varıldı.

ŞADER Başkanı Rahmi Çakar; yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi, artık birlik olma zamanı geldi ve geçiyor dedi. Çakar önce bizler bir araya gelmemiz lazım. Biz bir olursak yapamayacağımız bir şey olmaz. Bir ve beraber olduğumuzda haklı isteklerimizin hepsini alırız dedi.

Şile Muhtarlar Derneği Başkanı Murat Tonbul; köylerimizin sıkıntıları aynı, tek farklılık sahil ve iç köyler. Sahil köylerinin sahillerle ilgili sorunları var. Genel sorunumuz İmar, İSKİ, ve ulaşım sorunumuzdur. Muhtarlar ve dernek Başkanları kafa kafaya verip çalışırsak ulaşamayacağımız merci kalmaz dedi.

Köy Dernek Başkanları sorunlarını anlattılar. Genel sorunlar sahil köylerinde sahillerin başkaları tarafından işgal edildiği hususun da, iç köylerde ise imar ve alt yapı çalışmaları. Teke yolunda bir yıldır otobüslerin çalışmadığı, köylünün çok mağdur olduğu ve bu yolun bir an evvel otobüslere açılması dır.

Sosyal faaliyetler yapılması, Şile’yi 5-6 bölgeye ayırarak platformlar oluşturulması ve bu platformların ŞADER çatısı altında birlikte çalışması kararlaştırıldı.

Kervansaray Köyü Derneğinin genç başkanı Suat Albayrak; Biz Şile’liyiz,’’Biz bir olursak biz yönetiriz. Bir olamazsak bizi yönetirler’’ sözü toplantıya damgasını vurdu.

Tüm Muhtarlar ve Dernek Başkanları bir olmanın beraber olmanın çok önemli olduğunu ve Şile’mizi ve köylerimizi bu şekilde bir arada tutabiliriz dediler.

Gökmaslı Köyü Derneği Başkanı ve ŞADER Genel Sekreteri Süleyman Hilmi Eren; Osmangazi barajı ile ilgili bilgi verdi ve tüm Muhtarlardan ve Dernek Başkanlarından destek istedi.

Toplantıdan çıkan en önemli karar ise artık hangi Köyde bir sorun varsa tüm Köy Muhatlarının ve Derneklerin birlikte hareket ederek o köye destek vermeleri olacaktır denildi.

 

Sonuç olarak Şilelilerin Şile de ve özellikle İstanbul ilçelerinde sesleri birlik, beraberlik içerisinde artık daha güçlü olarak çıkacak.