OSMANGAZİ BARAJINI BU ŞEKLİ İLE İSTEMİYORUZ

4333

Bugüne kadar gerekli mercilerle tüm görüşmelerimizi yaptık. Bize yakışır bir şekilde bugüne getirdik. Baraj meselesini kesinlikle siyaset malzemesi yapmadık, yapmayacağız da. Derdimiz siyaset değil, derdimiz köylerimizin su altında kalmaması için mücadele etmek. Tabi bu mücadelemizde bizim yanımızda olanla olmayanı da vatandaşlarımız mutlaka ayırt edeceklerdir.Baraj yapılmasında demedik.50 yıl önce yapılan projeyi revize ederek köylerimizi su altında bırakmadan İstanbul’unda su ihtiyacını karşılayacak şekilde yapılmasını istedik. İstanbul DSİ 14.bölge Müdürümüz ile sürekli irtibat halinde olduk.

Şile MHP ilçe Başkanımız, CHP Şile İlçe Başkanımız, AK Parti Şile İlçe Başkanımız, Şile Belediye Başkanımız da hep bizimle beraber oldular. Müsteşarımız la ve Bakan Yardımcımızla görüştük. Bize 50 yıl önce yapılan projeyi dayatmayın.50 yıl önceki Türkiye yok,50 yıl önceki teknoloji de yok dedik. Paket barajlar yaparak bu sorun çözülür dedik. Kabul ettiler, iki tane gösterdiğimiz vadilere gelen mühendisler çok güzel buralar bizim ihtiyacımızı görür dediler. Âmâ maalesef bu iki vadide hiç bir çalışma yapılmadan karar olumsuz dendi. Bugüne kadar bizlere yardımcı olan tüm dostlarımıza teşekkür ederiz. Özellikle MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter Mecliste gündeme getirdi, Bakana mektup yazarak cevap istedi ve bakanla telefonla görüşerek derdimizi anlattı. Âmâ maalesef Bakan kafaya koymuş Baraj yapmayı. Son çare olarak Cumhurbaşkanımızla görüşeceğiz. Daha doğrusu görüşmeye çalışacağız. Bundan sonra Demokratik haklarımızı kullanmaya sıra geldi. Arkadaşlar en yakın zamanda köyümüzde mutlaka bir miting düzenleyip basın açıklaması yaparak derdimizi tüm Türkiye ye duyurmamız lazım. Bu da tüm su altında kalacak köyler ve çevre köylerin katılımı ve desteği ile olacak. Bu konuda duyarlı tüm arkadaşları çalışmaya davet ediyorum.

Bakanımız İzzet Ulvi Yönter’in yazılı mektubuna verdiği cevapta Osmangazi Barajı sahasında kalan köylerde yaşayan nüfusu 1 108 kişi olarak belirtmiş. Evet 50 yıldır bu köylerde insan kalmadı.1987 yılından beri İSKİ şerhi ile yaşayan bu bölge insanı köylerini terk ederek İstanbul’a yerleşti.50 yıldır bu köylere çivi dahi çakılmıyor. İstanbullu su ihtiyacını görmesi için 650 yıllık tarihimizi yok edecekler. Bu hangi vicdana sığar. Biz baraj yapılmasında demiyoruz. Bugünün teknolojisinde bunun çareleri var ama demek ki bu bölgede yaşayan insanlar insan gözüyle görülmüyor. Sorun tek köylerimizin su altında kalması da değil. Tarım alanlarımız su altında kalacak. Ağva bir turizm beldesi bu baraj yapıldıktan sonra Ağva’da turizm falanda olmaz. Ey Ağva’lılar uyumayın bu baraj bizi nasıl bitirecekse sizleri de bitirecek. Göçe ovasında ot yaprak bitmez. Yani bu baraj bizi ne kadar ilgilendiriyorsa sizleri de o kadar ilgilendiriyor. Sizleri de yanımızda görmek istiyoruz.

Ben bu vesile ile özellikle MHP Şile İlçe Başkanı Mustafa Pıcak’a ve MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter’e teşekkür ediyor Şükranlarımı sunuyorum.

Bu çağrımıza Sayın Cumhurbaşkanımızın sessiz kalmayacağını umut ediyorum. Cumhurbaşkanımız bölgeyi çok iyi bilen birisi olarak bizlere mutlaka sahip çıkacaktır.

GÖKMASLI KÖYÜ TURİZİM VE KALKINDIRMA DERNEĞİ BAŞKANI

SÜLEYMAN HİLMİ EREN