Öğrencilerin Üsküdar aşkı sanat oldu

0
19

İstanbul’un kültür ve sanat şehri Üsküdar’ın tüm bu güzelliklerini sanat yoluyla kayıt almak ve nesillere aktarmak için düzenlenen ‘Şehrim Üsküdar’ yarışmasında Üsküdar’ı resim, şiir, komposizyon, fotoğraf ve kısa film çalışmalarıyla en iyi anlatan 21 öğrenciye 54 bin TL’lik ödül dağıtıldı.

Tarihi, mimari ve kültürel dokusuyla İstanbul’un ‘kültür kıyısı’ Üsküdar’ın tüm bu değerlerinin yeni nesiller tarafından da bilinmesi amacıyla düzenlenen ‘Şehrim Üsküdar’ yarışması ödülleri sahiplerini buldu. Üsküdar Belediyesi tarafından Üsküdar İlçe Milli Eğitim işbirliğiyle Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül törenine Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın ile 350 okuldan öğrenciler katıldı.

HER YERİNDEN TARİH FIŞKIRIYOR

Yarışmayla Üsküdar’ın güzelliklerini sanat yoluyla kayıt altına almak istediklerini söyleyen Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ‘Üsküdar tarihiyle, mimari eserleriyle, tabiatıyla, Boğazı’yla çok güzel bir şehir. Mimar Sinan’ın en çok eserinin olduğu yer burası. Üsküdar adeta bir açık hava müzesi; her yerinden tarih fışkırıyor. Biz de bütün bu güzellikleri genç Üsküdarlıların kaleminden okuyalım istedik. Gençlerin yarışmaya olan ilgisi; Kız Kulesi, Valide Sultan Gemisi gibi Üsküdar’a ait simgelerin resmedilmesi ve hafızalarda yer etmiş olması bizleri çok mutlu etti. Anladık ki gençlerimiz Üsküdar’ı çok iyi tanıyor ve Üsküdar’ın güzelliklerini nasıl anlatacaklarını çok iyi biliyorlar’ dedi.

54 BİN TL’LİK ÖDÜL DAĞITILDI

Öğrenciler, ‘Şehrim Üsküdar’ yarışmasına büyük ilgi gösterdi. Yarışmaya 350 okuldan 85 bin öğrenci katıldı. Resim, şiir, kompozisyon, kısa film ve fotoğraflarla Üsküdar’ın anlatıldığı yarışmada 21 öğrenciye 54 bin TL’lik ödül dağıtıldı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here