MYP Muhafazakar Yükseliş Parti Lideri Ahmet Reyiz Yılmaz

0
70

Değil 150, Bin 150 lira olsa Cumhura yine aday olurum

Para ile korku ne seçmen ne de aday korkutulamaz.

Sayın Cumhurbaşkanımız seçme hakkını paraya bağlama kararından derhal vaz geçmelidir. Dünya da hiçbir yerde seçme hakkı para alınarak kullandırılamaz. Bu durum eğer Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi para karşılığı olursa kesin olarak o seçimlerin iptal gerekçesi oluşur. Bu şekilde bir para talebi kesin olarak seçme hürriyetine ipotek koymak olur.

 Para ile adaylık engellenemez

Benim açımdan verilecek paranın hiçbir önemi olmaz. Ama benim gibi 100 bin imza ile adaylık düşünen kişilere imza verecek seçmenden para alınırsa aynı şekilde bütün adayların para ile aday olması gerekir. İnsanları parasal yolla caydırmaya çalışmak aday portföyünü azaltmaya çalışmak demokratik bir ülke de söz konusu dahi olamaz. Hele Türkiye de Anayasa seçme seçilme koşulları bu kadar açıkken bu tür taleplerle halkın karşısına çıkmak kabul edilemez bir yöntem olacaktır.

Adaylar internet üzerinden kimlik doğrulayarak imza verebilirler

Günümüzde e- Devlet elektronik imza ve daha bir çok yöntem varken insanları noter kapısına yollama isteği de ayrı bir fiyaskodur. Bu açıkça farklı adayların çıkmasına karşı bir tahammülsüzlüktür. İşleri tesadüfe bırakmadan halkı birkaç adaya mecbur bırakma ve dayatmadır. Sayın Cumhurbaşkanımıza buradan açık bir çağrıda bulunuyorum ve demokrasiyi işletin diyorum. 100 bin imza konusunu acilen netleştirilmeli ve  bu şekilde aday olacak kişilerin hareket tarzının Anayasamıza uygun seçme seçilme hakkına gölge düşürmeyecek bir yöntemle düzenlenmesini bekliyoruz dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here