Millî Eğitim Bakanı Dr. İsmet Yılmaz ve Başkan Hasan Can Şehit ve Gazi Aileleriyle Bir Araya Geldi

0
34

Ümraniye Belediyesi ve Ümraniye Kaymakamlığı, 18 Mart Çanakkale Zaferi Münasebetiyle Belediye Nikâh Sarayı’nda Şehit ve Gazi aileleri için bir program düzenledi. Programa Millî Eğitim Bakanı Dr. İsmet Yılmaz ve Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can da katıldı.

Ümraniye Belediyesi Nikâh Sarayı’nda düzenlenen programa Millî Eğitim Bakanı Dr. İsmet Yılmaz ve Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın yanı sıra; Ümraniye İlçe Kaymakamı Suat Dervişoğlu, AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı Av. Mahmut Eminmollaoğlu, Ümraniye İlçe Müftüsü İlyas Yılmaztürk, AK Parti Ümraniye İlçe Başkan Yardımcıları, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları, muhtarlar, şehit aileleri ve gaziler katıldı.

Program Kur’an tilaveti ile başladı. Daha sonra Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can bir konuşma yaparak, “Hepinizin bildiği gibi 18 Mart Çanakkale zaferimizin yıl dönümü ve aynı zamanda şehitler haftasıdır. Dolayısıyla böyle kutlu bir günde sizlerle bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Allah’a canını satmış olan şehitlerimizin bu alışverişinden daha mübarek ne olabilir. Rabbim onları Peygamber Efendimize komşu eylesin” diyerek şehitliğin önemini ayeti kerimelerle açıkladı. Bugün Sayın Bakanımız birçok programımızda bizlerle beraber oldu. Bugün anlamlı bir gün şehitlerimizin her birinin adlarını bir yerlere verdik. Bugün ise Köksal kardeşimizin ismini verdiğimiz okulumuza Sayın Bakanımızla ziyaret programımız oldu. Şehitlik ve gazilik unvanının önemine vurgu yaparak konuşmalarını sürdüren Başkan Hasan Can, “Bu aziz vatan topraklarına her kim ki göz dikerse, onun gözünü oymak için yola çıkan kahramanlarımız her daim olacaktır. Bugün Afrin’de Fırat Kalkanında olduğu gibi hasılı kelam bu memlekete kim ki hançer saplamak ister ise, aziz vatanın kahraman evlatları göğsünü siper edecektir. Rabbim bu memlekete göz dikenlere, hançer saplamak isteyenlere fırsat vermesin. Al bayrağın gölgesinde hür, özgür ve onurla yaşayan millet olarak sonsuza kadar bu topraklarda yaşamayı bizlere nasip etsin” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Kısa bir konuşma yapan Ümraniye İlçe Kaymakamı Suat Dervişoğlu, “Hepinizi bu anlamlı akşamda saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Sizler canınızdan bir canı kaybederek onun acısını yaşadınız. Kahraman şehitlerimiz bu vatan uğrunda savaşarak şehit oldular. Kahraman gazilerimiz de bu vatan için mücadele vererek gazilik unvanını aldı. Allah birliğimizi beraberliğimiz daim eylesin. Rabbim şehitlerimize rahmet, gazilerimize şifalar ihsan eylesin” dedi.

Ardından bir konuşma yapan Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Şehitlerimiz üzerine konuşmak zordur. Ne söylersek bir şeyler eksik kalır. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ailelerine sabırlar diliyorum. Bugün bu vatan üzerinde özgürce yaşıyorsak, bayrağımız dalgalanıyorsa bunu şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz. Bundan sonra bize düşen görev, şehitlerimizin uğruna can verdiği değerleri korumak ve güçlendirmektir. Türk milleti tarihin her döneminde inancı, vatanı, bayrağı, ezanı gibi mukaddes değerler adına canı pahasına mücadele etti. Dünya’da 34 farklı 78 ayrı şehitliği olan başka bir millet yoktur. Bizlere emanet edilen Cumhuriyeti yarını bugünden daha güçlü kılarsak o zaman şehitlerimize ve gazilerimize sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluruz” dedi. Geçmiş tarihteki savaşlar hakkında kısa bilgi vererek konuşmasını sürdüren Bakan Yılmaz, “Milletin üstünde başka bir güç milletin iradesinin üstünde başka bir irade yoktur. Biz geçmişte olduğu gibi bugünde bunu istiyoruz. Bugüne kadar yaşanan olan olaylar bir kez daha bize gösterdi ki bu ülkeyi bölmek, milli iradeyi gölgelemek, bu ülkede mümkün değildir. Milletimiz buna müsaade etmeyeceğini 15 Temmuz Milli irade destanıyla yedi düvele gösterdi. Fırat Kalkanı ve Afrin Zeytin Dalı operasyonlarında gösterdi. Allah gücümüzü taşıyacak güç ve kuvvet versin. Bu geceyi düzenleyen Kaymakamımız ve Belediye Başkanımıza bir kez daha teşekkür ediyor hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi.

Program Ümraniye İlçe Müftüsü İlyas Yılmaztürk’ün duasıyla son buldu.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here