KURTULUŞ SAVAŞI’NDAN 15 TEMMUZ’A KADIN KAHRAMANLAR

761

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Ümraniye Belediyesi’nin Grandpera Emek Sahnesinde düzenlemiş olduğu ‘Anadolu Ana Dolu’ adlı programa katıldı. Kurtuluş Savaşı’ndan 15 Temmuz’a kadın kahramanların anıldığı programda konuşan Emine Erdoğan, “Bu coğrafyanın mayasında vatan aşkı vardır” dedi.

Ümraniye Belediyesinin Grandpera Emek Sahnesinde gerçekleştirdiği, Kurtuluş Savaşı’ndan 15 Temmuz’a kadın kahramanların anıldığı ‘Anadolu Ana Dolu’ programına Cumhurbaşkanımızın Kıymetli Eşleri Emine Erdoğan’ın yanı sıra, Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ve eşi Saliha Can, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, 15 Temmuz Gazileri, İstanbul Valisi Vasip Şahin’in eşi Şeyma Şahin,  Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları ve çok sayıda davetli katıldı.

Program, kahraman kadınlarımız ve tüm şehitlerimiz adına saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Başkan Hasan Can: “Türk Kadını Dosta Güven, Düşmana Korku Salmaya Devam Edecektir”

Programın açılış konuşmasını yapan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, şunları söyledi: “Kurtuluş Savaşı’nda Şerife Bacı, İnönü’den Ankara’ya kağnısıyla silah ve mermi taşırken şehit olmuştur. Bir başka Şerife Bacı da 1 asır sonra İstanbul’da bir kamyonun direksiyonunda teröristlerin karşısına dikilerek gazi oldu. Adlarını hiç bilmediğimiz nice kadın kahramanlıklarıyla bize bu vatanı vatan kıldılar. Nene Hatun ve Şerife Bacı gibi efsaneleşen kadınların ve 15 Temmuz’da şehit olan kadınlarımızın yaşadıklarında Anadolu kadınının vatan aşkı ve vatan için direnme arzusunun Kurtuluş Savaşı’nda nasılsa 15 Temmuz’da da aynı şekilde tecelli edişine çok şükür he p birlikte şahit olduk. Erzurum’da vatanını savunan Nene Hatun ile 15 Temmuz’da tankların üzerine yürüyen Türkan Türkmentekin’in kahramanlık hikâyesi özünde aynıdır. Vatanının namusu ile Müslüman Türk kadınının ibretlik direnişi gelecek nesillere aktarılacak, dosta güven, düşmana korku salmaya devam edecektir” dedi.

Başkan Hasan Can son olarak, kadınların kahramanlıklarının, milletin istikbalinin en önemli kaynakları olduğunu ifade ederek, “Kahramanlık destanlarımızın altın sayfalarına adlarını yazdıran insanları daima hatırlayacağız.” dedi.

Emine Erdoğan: “Anadolu Destanını Yazmaya Devam Edecektir”

Katılımın yoğun olduğu Grand Pera Emek Sahnesi’nde düzenlenen programda konuşan Erdoğan ise şunları söyledi: “Tarihten bugüne vatanın bekası, milletin selameti için canlarından geçen bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Nene Hatun’u, Nezahat Onbaşı’yı, Kara Fatma’yı, Tayyar Rahime’yi ve Şerife Bacı’yı belki hiç tanımadık ama ruhlarımız, kalplerimiz aynı değerler için atıyor. Aynı havayı soluduğumuz 15 Temmuz şehitleri bize bu vatanın ortak değerlerini hatırlatan canlarımızdır. Her biri üzerinde yaşadığımız toprağın şah damarımız olduğunu işaret ederek aramızdan ayrıldı” dedi.

15 Temmuz’un gazilerini anarak konuşmalarına devam eden Erdoğan, “Kahraman kadınlarımız, 15 Temmuz’un tıpkı İstiklal Harbi gibi milli bir kıyam olduğunu gösterdiler. Tıpkı şairin dediği gibi; “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğurunda ölen varsa vatandır” 15 Temmuz’un gazi kadınları, bu vatanı vatan yapan kadınlar olarak tarihe geçtiler. Ruhları şad olsun” şeklinde konuştu.

Bu topraklar tarihin tüm dönemlerinde hedef olmuş, bu topraklara göz konmuştur diyen Emine Erdoğan: “Bizim ona gözümüz gibi bakmamız, önemini, değerini anlamamız, yaşatmamız gerekir. Bunu ancak bilinçli ve vatansever bir gençlik sayesinde yapabiliriz. Ben gençlerimizden umutluyum. Bu coğrafyanın mayasında vatan aşkı, memleket sevdası vardır. Bunu en net 15Temmuz’da gördük. Cesaretlerini çelikten bir zırh gibi kuşanarak, demir tankların karşısına çıktı gençlerimiz. Çünkü bu millet bayrağına âşıktır. Bayrağın dalgalandığı yerde ne korkuya, ne kedere yer verir. Bu kalenin yılmaz bekçileri ise yiğitler doğuran, yeri geldiğimde cepheyi tutan kadınlardır. Bu topraklar cesur, mert kadınlarını yetiştirmeye devam edecektir. Nene Hatunların bayrağı hiç düşmeyecektir” dedi. Emine Erdoğan, Anadolu Ana Dolu programını düzenlediği için Ümraniye Belediyesi’ne teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmaların ardından, Kurtuluş Savaşı’ndan 15 Temmuz’a kadar Türk tarihinde yer etmiş simge kadınlar Nene Hatun, Nezahat Onbaşı, Kara Fatma, Şerife Bacı ve 15 Temmuz Şehidi Demet Sezen gibi kahraman kadınların hayatlarından kesitlere yer verilen tiyatro sahnelendi. Kadın kahramanlarımızı konu alan tiyatro gösterimi izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı.

Şehit ve gazi yakınlarının da izlediği oyun sonrasında Emine Erdoğan, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ve misafirler oyuncularla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Program sonunda Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Cumhurbaşkanımızın Eşi Emine Erdoğan’a Ümraniye Belediyesi Meslek Edindirme Kursu hocaları tarafından yapılan cama geometrik desen üzerine klasik tezhip desenli yaldız işlemeli tablo takdim etti.