İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sivil Toplum kuruluşlarını bir araya getirdi

191

İBB Meclis üyeleri Sacit Eyüboğlu,Av Filiz Öztürk Çelik ve Ümraniye Belediye Meclis üyesi Sacit Terzi önderliğinde ,Bölgemizde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarını Çamlıca’da düzenlediği bir programda bir araya getiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sivil Toplum Kuruluşları Koordinatörlüğü derneklerin taleplerini dinledi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatlarıyla Şubat ayında STK koordinatörlüğü oluşturulduğu ifade edilen toplantıda konuşan Sivil Toplum Kuruluşları Koordinatörü Hasan Akkuş  “Daha önce 3 kişilik ekipten oluşan, 16 milyonluk İstanbullu için yetersiz kalan bu birim yeniden kuruldu. Şubat ayının 25’inde hemşeri dernekleri çalıştayı yapmış olmamıza rağmen projelerimizi  Covid-19 nedeniyle ertelemek zorunda kaldık. Pandemi süresince telefonlarla görüştüğümüz derneklerimiz ile daha sonrasında binin üzerinde dernek başkanlarımız ve federasyon başkanlarımızla istişarelerde bulunduk. Bizler, 27.000 STK’lı ile birlikte İstanbul yönetimine katkı sunmak için çalışacağız. Çalıştayda piknik alanlarının düzenlenmesi konusu göz önüne alınarak yeni bir çalışma başlattık. İstanbul’daki 3 siyasi bölgeden 4’er tane olmak üzere 12 piknik alanını tespit ettik ve bu alanlar üzerinde Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı ile birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Amacımız kullanışlı medeni birer piknik alanı oluşturmak.”

İkinci bir konu olarak ele alınan il tanıtım günleri hakkında şunlar kaydedildi: ilk tanıtım günlerinde her ilin kendi gününde sadece kendi ilinin tanıtımını yapacak olması. Onun dışında İBB’ye ait kültür merkezlerinde yılda en az bir kez kültürel etkinlikler yapılmasını sağlayacağız bunları yaparken tüm Lojistik ses sistemi ve Ulaşım desteği sunacağız.

Ve bir diğer konu maddi destek; derneklerimizin bizlerden talep ettiği maddi desteği il ve ilçe belediyesi olarak yasal bir yetkimiz yok. Türkiye Belediyeler Birliği nezdinde kısa sürede Bakanlar Kurulu’na yasa teklifi taslağı olarak sunacağımız çalışmalarımızdan biri STK derneklerinin bazı vergilerden muaf tutulmasıdır. Yenibosna’da Enver Ören Kültür Merkezi’nde faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Hedefimiz birlikte çalışıp birlikte başarmak hangi partiden olursak olalım İstanbul’da yaşayan ekmeğini kazanan herkes İstanbul partilidir düşüncesi ile çalışmaya hizmet etmeye devam edeceğiz.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin düzenlemiş olduğu kahvaltılı toplantıya katılan Van dernek başkan yardımcısı Fevzi Karakoç; “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sponsorluğunda her ay ya da her hafta iller arası gezi düzenleyip o ilin kültürünü bizzat yerinde görüp tanıyalım” dedi.

Güvenç Hacı Abdal Derneği Başkanı Sakine Dağıdır, “Canlar” diyerek söze başladı ve “ilk kadın ocak başkanı olarak kadınlar adına gurur duyuyorum Türkiye’de 16 ilde 400 köy bir milyona yakın talibi olan bir ocağı. Bizler inancımızı tarihimizi ve kültürümüzü gelecek nesillere aktarabilmenin gururunu yaşıyoruz. Muharrem ayında Kerbela’da şehit olan İmam Hüseyin ve tüm şehitlerimizi saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz” dedi.

Son olarak  İstanbul  Şile ve Ağva Civar Köyleri Derneği (ŞADER) Başkanı Süleyman Hilmi Eren söz alarak; “Dernek başkanlarına bir ricada bulunuyorum. Siz değerli hemşeri dernekleri başkanlarından tek ricam Şile’ye gelen hemşerilerimize Şilemizi temiz tutmalarıdır. Şile Anadolu Yakası’nın ciğeridir oksijen yeridir. Evet Şile bizim ama size de lazım diyerek yazın nüfusu bir milyona ulaşan Şilemizi lütfen temiz tutalım. Sizlerden ricam bu konuda duyarlı olmanız. Böyle güzel anlamlı bir buluşmayı sağladıkları için öncelikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve tüm katılımcılara teşekkür ederim.”