İşitme kaybı ve Demans

238

Yeni rapor, orta yaştaki işitme kaybının demans için en büyük değiştirilebilir risk faktörü olduğunu tespit ediyor.

20 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, dünyanın en prestijli tıp dergilerinden biri olan The Lancet’teki yeni bir raporda işitme kaybının demans için en büyük değiştirilebilir risk faktörü olarak belirlendiğini duyurdu.
İşitme kaybını doğrulamanın tek yolu profesyonel bir işitme testidir.işitme testleri ve risksiz işitme cihazı denemelerinizi yaptırınız.60 yaş üstünün yaklaşık yarısında bir tür işitme kaybı vardır. Lancet raporu, 45 ila 65 yaş olarak tanımlanan orta yaştaki kişilerin, işitme kaybı olmayanlara göre işitme kaybına bağlı demans geliştirme riskinin neredeyse iki katı olduğunu buldu. Profesyonel bir işitme testi, sağlıklı bir işitme düzeyini sürdürmek için ilk koruyucu önlemdir.
“Demans Önleme, Müdahale ve Bakım” başlıklı 2020 Lancet Komisyonu raporu, 12 risk faktörünü değiştirmenin demans vakalarının% 40’ını geciktirebileceğini veya önleyebileceğini belirtmektedir. Bu risk faktörleri arasında orta yaştaki tedavi edilmemiş işitme kaybı en büyüğüdür. Yazarlar, işitme kaybı için işitme cihazlarının kullanılmasını teşvik ediyor ve bilişsel stimülasyonun azalmasının bilişsel gerilemeye katkıda bulunabileceğini bildiriyorlar. “İşitme cihazlarının kullanılması, işitme kaybından kaynaklanan aşırı riski azaltıyor gibi görünüyor,” diye yazdılar, özellikle orta yaşlarda.
İşitme cihazlarının erken benimsenmesi, insanların daha yüksek bir yaşam kalitesine sahip olmasına, aktif kalmasına ve izolasyon, depresyon ve bunama gibi tedavi edilmemiş işitme kaybı risklerini önlemeye yardımcı olabilir.
“İşitme kaybı genellikle kademeli olarak ilerler ve profesyonel bir test olmadan tespit edilmesi zor olabilir” diyor. “Lancet raporu, işitme kaybını tanımlamanın ve tedavi etmenin, bilişsel gerileme üzerindeki etkisi nedeniyle bir öncelik olması gerektiğini gösteriyor. Hem işitme kaybı hem de bunama artıyor 3,4 bu nedenle, belirli düzeyde işitme kaybı olanların işitme duyularını bir işitme uzmanı tarafından kontrol ettirmeleri kritik derecede önemlidir. “
İşitme cihazları, iletişim için bir kapıdır ve özellikle demans riski arttığında, yaşamın tüm aşamalarında sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzını kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Artık işitme duyunuza özen göstermeyi ertelemeniz gerekmiyor,”
İşitme sağlıgınız için
Bilgi 0216 3287427
WhatsApp 05327110791