İLİK BAĞIŞINDAN KORKMA

0
97

Dokulara oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretilmesini sağlayan kemik iliği,yeterli şekilde çalışmadığında vücut sağlıklı çalışmaz ve hastanın hayatı tehlikeye girer. Ölümcül olarak tanımlanan bu hastalığın aslında tedavisi mevcut ve çok basit… Kan bağışı gibi yapılabilen kök hücre/kemik iliği naklinde, bağışçılarnakilden 1,5 saat sonra normal hayatına devam ederken; bir yandan da bir hayat kurtarmış olmanın manevi hazzını yaşıyorlar.

Nakilden Korkulduğu İçin Bağış Yapılmıyor

İlik naklinin kan bağışı gibi yapıldığını bilmeyen çoğu kişi, yanlış bilgi ya da belirsizlikten kök hücre bağışına sıcak bakmıyor. Kemikten ilik alınmasının ameliyatla yapıldığını düşünenler, kök hücre bağışını organ bağışı gibi zannedenler, işlem sırasında çok acı çekileceğini sananlar yüzünden; her yıl, çoğu çocuk çok sayıda hasta, yeterli donör bulunamadığı için hayatını kaybediyor.

Çekmeköy Kaymakamlığı, Çekmeköy Belediyesi, Türk KızılayıÇekmeköy Şubesi ve ÇESADER, vatandaşları bilinçlendirmeyi amaçlayan bir bağış hareketi başlattı. İlçenin en büyük meydanında kurulacak kan ve kök hücre bağışı çadırlarında 3 gün boyunca bir yandan kan örnekleri alınırken, diğer yandan ilik nakli anlatılacak.

Yer: Madenler Meydanı Şile yolu Çekmeköy Mevki

Tarih: 4 Mayıs 2018 Cuma

Saat: 14.00

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here