İLHAN OCAKLI ;”HERKES ŞİLE’Yİ KONUŞACAK”

500

Şile AK Parti Belediye Başkan adayı İlhan Ocaklı ile Şile’ye dair hayallerini ve Şile ile ilgili düşüncelerini sorduk.İlhan başkanda samimi bir şekilde sorularımıza cevap verdi.

İlhan bey bize biraz kendinizden bahseder misin?

İlhan Ocaklı 1972 yılında doğmuş ve ömrünün büyük bir kısmını vatandaşa hizmete adamış birisi. Şile’de ticaret ile uğraşıyorum, iktisat fakültesi mezunuyum, 3 evladım var. Şile’lilerin sorunlarını çözmek, mutluluklarını ve acılarını paylaşmak için Şile’lilerle beraber olmuş birisiyim. Siyaset içinde bulunduğumuz 20 yılı aşkın sürede bunu kendimize düstur edindik ve bu yolda vatandaşımızın mutluluğu ile mutlu olduk, acıları olduğunda acılarını paylaştık. Şile’nin köylerinden merkez mahallerine kadar tüm sorunlarını bilen, bu sorunlar için yerel ya da merkezi hükümetimiz tarafında mekik dokuyan birisiyim bu konuda şahidim ise Şile’li hemşehrilerimdir.

Şile’nin Sorunları var, bunlarla ilgili ne gibi çalışmalarınız olacak?

Şile’de 10 yıl AK PARTİ’nin ilçe başkanlığını yaptık. İlçe başkanlığımız döneminde köylerimizden merkezimize kadar birçok sorun ile ilgilendik. Bunlarla ilgili ciddi bir hafızamız oluştu. Bu sorunların birçoğuna Bakanlıklarımız ilgili müdürlüklerimiz veya büyükşehir belediyemiz ile birlikte çalışarak çözümler ürettik. Hala devam etmekte olan Madenden balıkçılığa, Tarımdan Turizme kadar sorunlarımız ile ilgilide iletişimlerimiz sürüyor. Siyasetin içinde olmanın getirdiği büyük bir avantaja sahibiz. Biz Şileliler için Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza şu anda Büyükşehir belediye Başkan adayımız olan Sn. Binali Yıldırım beye de ulaşabiliyoruz. Hatta Şile’nin sorunları ile ilgili kendileri ile görüştük dosyalarımızı da ilettik. Bu konuda tüm Şile’liler müsterih olsunlar, Şile’yi biliyoruz, sorunlarını ve çözümlerini biliyoruz. Bu sorunları çözebilecek makamlar ile sürekli irtibat halindeyiz. Şile için ne gerekiyorsa bugüne kadar yaptığımız gibi bundan sonra da elbirliği ve koordinasyon içinde, ilgili makamlarla iletişim sağlanacak ve yapılacaktır.

Şile’nin Turizm standartlarını artırmak için ne gibi çalışmalarınız olacak?

Şile bir turizm ilçesi hem de İstanbul’un en güzel coğrafyasına, ormanlarına ve denizine sahip bir Turizm merkezi adayı. Projelerimiz içinde Turizm en üst sıraları alıyor. Şile Turizm potansiyeli ile hem ekonomik hem de kültürel kalkınmayı sağlayacak güce sahip. Projelerimiz ile İstanbul gibi Türkiye’nin en büyük ekonomisine sahip kentine yakın olmanın avantajını kullanacağız. Eşsiz güzellikteki ormanlarımız, Şelalelerimiz, Denizimiz, Doğal Spor alanlarımız, hayata geçirmeyi planladığımız doğal yürüyüş parkurlarımız , Tarihi dokulu evlerimiz  bu doğal güzelliklerimiz dışında İstanbul’un yüksek gelir grubunu Şile’ye getirecek projelerimiz ile büyük heyecan oluşacak hem doğal fırsatlarımızı kullanacağız, doğal güzelliğimizi koruyacağız hem de Şilelilere ekonomik refahı sağlayacak projeleri hayata geçireceğiz. Şilelilerin artık ekonomik olarak büyüme zamanı gelmiştir. Bizim bir hedefimizde sadece İstanbul ve Türkiye değil, Şile’ye Avrupa ve dünyanın çeşitli noktalarından da Turist çekmeyi amaçlıyoruz. Turizm yatırımcılarının teşvik edilmesi ile birlikte bu model Tüm Şileyi ve Şileyi görecek herkesi memnun edecektir.

Şile aynı zamanda bir Tarım bölgesi, bu konuda projeleriniz var mı?

Bugüne kadar tarım gücümüzü kullanamadığımızı ve bir takım sıkıntılarımızın olduğunu biliyoruz, bu sıkıntıları gidermek için çalışmalarda yapmıştık. Yeni dönemde Şile’nin tarımsal gücünü kullanarak özellikle köylerimizde istihdam oluşturacak, ekonomik büyümeyi artıracak projelerimiz bulunmaktadır. Projelerimiz için organik ürünlerden,süt üretimine , hobi bahçelerinden hayvancılığa kadar hedeflerimiz bulunmaktadır. Biz Şile’nin doğal ve eşsiz tadtaki ürünlerinin sadece Şile’de değil İstanbul’un bir çok noktasında talep göreceğine inanıyoruz. İstanbul’a bu yakınlıkta başka doğal ürün pazarı yok. Ayrıca tarımsal üretimin İstanbul’da satışı üzerine çalışmalarımız var. Amacımız Şile halkımızın el emeği göz nuru ürünlerini ekonomik fırsata dönüştürmek . Tarım ile birlikte hayvancılığı geliştirmek ve bunu bir fırsata dönüştürmek, bu konuda güzel düşüncelerimizi yakında açıklayacağız.

 Şilenin yeterince tanındığını ve ilgi gördüğünü düşünüyor musunuz?

Hayır, Dünyanın başkenti olarak düşündüğümüz İstanbul’un en güzel ilçesi olarak Şile çok daha fazlasını hakkediyor. Bu konuda Şile’nin tanıtımına projelerimizde özel bir yer ayırdık. Şile’nin bilinmeyen , duyulmayan güzelliklerini ortaya çıkaracağız. Kuzey bağlantı yolu ile artık ulaşım aksı üzerinde çok daha kolay ulaşılır olan Şile Potansiyellerinden faydalanma hakkına fazlası ile sahip. Tanıtım ile ilgili Yurt içi ve Yurt dışı hamlelerimiz olacak . Film ve dizi sektörünün Şile’nin farkında olmasını sağlayacağız. Bugün dünyada bir dizi ya da film ile görülen ve binlerce ziyaretçi çeken örnekler bulunmaktadır.  Şile katmadeğeri yüksek turist çekmeye başlayacak bu da hem Şile’ye gelenlere Hem de Şile’de yaşayanlara mutluluk verecek. Herkes Şile’de kendisine ait bir şey bulacak, HERKES ŞİLE’Yİ KONUŞACAK

Gençler ile ilgili düşünceleriniz ve planlarınız neler ?

Gençler bizim geleceğimiz, Gençler Türkiye demek. Şile’nin bugüne kadar mevcut şartları gençlerimizin göç etmesine ve nüfus kaybına uğramamıza sebep oldu. Biz projelerimiz ile artık Şile’nin genç nüfusunun Şile’de yaşayacağını, Şile’de üreteceğini ve Hem gençlerimizin hem de Şile’nin kalkınacağını düşünüyoruz.

Ayrıca Şile bir üniversitesi olan ilçe ama biz bir üniversitenin Şile için yeterli olduğunu düşünmüyoruz. Bir devlet üniversitesi ya da Şile ile alakalı bir devlet üniversitesi fakültesininde Şile’ye gelmesi gerektiğini düşünüyoruz. Şile de bulunan gençlerimizin en büyük şikayeti Şile’de zaman geçirecekleri mekanların azlığı, bu konuda da projelerimiz var , içinde ücretsiz internetten kütüphanesine , Çayından kahvesine kadar olan gençlerimizin kendini mutlu hissedeceği ve hatta ders çalışabileceği bir mekan projemiz var. Hedefimiz gece 02.00 ‘ye kadar gençlerimizin hoş, kaliteli vakit geçirebileceği ve ders çalışabileceği bir mekan, Ayrıca gençlere bu mekanda bedava internette fena olmaz.

 Peki ya Kadınlarımız?

Ülkemizde de Şile’de kadınlarımız her zaman büyük sorumluluklar almış, fedakarlıklar yapmışlardır. Ana yüreği ile üreten ve paylaşan eşimiz, kardeşimiz, Analarımız için ne yapsak azdır. Şile de Kadınlarımızın da beklentilerini aldık. Kadınlar için gerekli eğitim merkezleri, kurslar ve onlarında zaman geçirebileceği sosyal alanlar oluşturacağız. Bir de ipucu vereyim bu kadar sahili olan ilçemizin kadınları denizle buluşmayı hakediyor.

Son olarak söylemek istedikleriniz nelerdir?

Hangi görüşten, hangi kesimden olursa olsun ortak noktamız Şile diyoruz.  Gönül dünyamız Şile için atıyor. Gencinden yaşlısına, çocuğundan kadınına, Sokak hayvanından yeşil bitki örtüsüne kadar, Şile ‘de yaşayan herkesin emanetini almak ve Şile’yi hakettiği yere getirmek istiyoruz. Şunu taahhüt ediyorum;seçildiğim takdirde pazarda,berberde, lokantada, parkta, evinizde belediye başkanınızı göreceksiniz. Milletimize hizmet, gönül belediyeciliği ile olur. Bugüne kadar Şilemize hizmet etmiş projeler üretmiş olan Sn. Can Tabakoğlu’ndan ALLAH’ın izni, seçmenimizin teveccühü ile alacağımız bayrağı çok daha yukarılara taşımak için çalışacağız. Büyük ozanımız Neşet Ertaş’ın dediği gibi Kalpten kalbe bir yol vardır görünmez, Gönülden gönüle gider. Biz Şile’de bugüne kadar kurduğumuz gönül köprülerini artıracak, birbirimizi hem gözümüzle hem gönlümüzle göreceğiz. Şile’yi birlikte beraber yöneteceğiz, her aşamada Şilelilerin görüşleri rehberimiz olacaktır. Bu röportaj vasıtası ile Tüm Şile’li hemşehrilerime selam, saygı ve sevgilerimi iletiyorum.