HDP Mitingine Bomba Davasında Dosyaya Giren Görüntü

406

Diyarbakır’da, HDP’nin 5 Haziran 2015 tarihinde düzenlediği miting alanında 4 kişinin ölümü yaklaşık 400 kişinin yaralanmasına neden olan bombayı patlatan DEAŞ’lı Orhan Gönder’in, bombayı koyduğu seyar satıcı tezgahının yanında olduğunu gösteren yeni görüntüler ortaya çıktı.

Diyarbakır istasyon meydanında 5 Haziran 2015’te iki ayrı noktaya yerleştirdiği bombaları patlatması sonucu 4 kişinin ölümü, yaklaşık 400 kişinin yaralanmasına yol açan DEAŞ terör örgütü üyesi Orhan Gönder’in yargılandığı dava dosyasına olay yeri ile ilgili yeni görüntüler girdi. Dava dosyasına giren 20 ve 21 numaralı mobese görüntülerinde, Gönder’in patlama olmadan önce bombayı koyduğu seyyar satıcı tezgahının yanında olduğu ve yanındaki bir kişi ile sohbet ettiği görülüyor.

Güvenlik gerekçesiyle Ankara’da görülen davada tutuklu yargılanması süren Gönder, verdiği ifadesinde söz konusu kişiyi tanımadığını yolda karşılaşıp sohbet ettiğini söyledi. Ancak daha önce yayınlanan görüntülerde ise Gönder’in konuştuğu kişinin, birlikte miting alanına girdiği kişilerden biri olduğu belirtildi.

Müşteki avukatlar, görüntülerdeki kişinin saldırıyla ilgisinin olup olmadığının tam olarak bilmediklerini, görüntülerin incelenip bu kişinin kimliğinin tespit edilmesini istedi.