Hamilelikte Varis Artışını Engelleyin

539

Hamilelik boyunca kadınların vücutları sürekli şekil değiştiriyor. Bu değişikliklerin bazıları geçici, bazıları da kalıcı olabiliyor. Kalıcı değişikliklerin başını da varisler çekiyor.

Bacaklarda daha fazla meydana gelen varisler, görsel ve psikolojik açıdan hayatımızı kabusa çeviriyor. Görsellik tarafı bir yana, sağlık açısından bakıldığında da ameliyata kadar uzanan ağrılı bir süreci beraberinde getiriyor. Uzmanların gün içerisinde yapılmasını önerdiği tavsiyelere uyarak, hamilelik boyunca varislerden uzak durmak ise elinizde.

Varis, toplardamarların genişleyerek cilt üzerinde belirgin hale gelmesidir. Mavi veya mor rengindeki bu damarlar, sıklıkla bacaklarda görülür. Bazen genital bölgede de gözlenebilirler. Çok az veya hiçbir şikayete neden olmayabilir. Bazen de bacakta ağırlık veya yorgunluk hissine neden olabilir. Variköz venlerin yoğun olduğu bölgelerde kaşınma ve yanma hissi olabilir. Şikayetler, özellikle günün sonuna doğru şiddetlenir.

Pek çok kadın ilk olarak hamilelikte varisle karşılaşır. Varisi olan pek çok kadının da hamilelik boyunca varisli damar sayısı artar. Rahim büyüdükçe vücudumuzun sağ tarafında bulunan ana toplardamara bası yapar ve damar içindeki basıncın alt taraftaki toplardamarlara yansımasına sebep olur.

Bacaklarımızdaki kanı kalbe taşıyan toplardamarlarımızdır ve bu damarlar yerçekimine karşı çalışırlar. Hamilelikte vücuttaki kan hacmi artar ve dolaşımdaki bu kanın toplardamarlarda göllenmesi artar. Ayrıca hamilelik boyunca progesteron hormonu seviyesi yükselir. Buna bağlı olarak damarların genişlemesi artar, dolayısıyla da damarda göllenme artar. Ailesinde varis olanlarda hamilelikte varis görülme riski yüksektir. Hamilelik öncesi varisi olanlarda hamilelik süresince de varislerin arttığı görülmüştür. Ayrıca ailevi eğilimi olan, birden fazla doğum yapmış olan kadınlarda doğumdan sonra varisler kaybolmayabilir. Kaybolmayan varisler için, uzman bir hekime başvurup uygun tedavi yöntemiyle (köpük veya skleroterapi, lazer, operasyon) varislerinizden kurtulmanız mümkün.

Varisten Kurtulmak İçin Neler Yapmak Gerekir?

  • Egzersiz ve yürüyüş yapın. Kasların kasılması bacaktaki kan dolaşımının hızlanmasına neden olur.
    • Uzun süre ayakta kalmamaya özen gösterin.
    • Çok fazla kilo almayın.
    • Bacak bacak üstüne atmamaya, uzun süre bacaklarınızı sarkıtarak oturmamaya özen gösterin.
    • Basınçlı çorap giyin. Bununla kanın kalbe rahat dönmesini sağlar ve kanın bacaklarda göllenmesini engelleyebilirsiniz.

www.erdemhastahanesi.com.tr