HALK SÜT’E KAYNAK ÇATALCA VE SİLİVRİ’Yİ AÇIKLAYAN İBB ŞİLE’Yİ GÖRMEZDEN Mİ GELİYOR..

123

İBB, Halk Süt projesiyle, ihtiyaç sahibi İstanbullu çocuklara süt dağıtımına hızla devam ederken; süt ulaştırdıkları çocuk sayısının 115 bine çıktığını belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun süt kaynaklarının Silivri ve Çatalcalı çiftçi olacağını açıklaması, Şileli süt üreticileri ve çiftçilerde hayal kırıklığı yarattı. Daha önceleri bölgeye yaptığı ziyaretlerde Şileli çiftçiyi kalkındıracaklarını söyleyen İmamoğlu’na seslenen bölge halkı, “İstanbul’un en büyük tarım ve hayvancılık potansiyeline sahip Şile’yi görmezden gelerek mi bizi kalkındıracaksın” diyor.

Geçtiğimiz 23 Haziran yerel seçimlerinde ikinci kez kazanarak iş başına gelen Millet İttifakı Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun tarım ve hayvancılığa önem vereceğini açıklaması ve her seferinde bu yöndeki projelerle gündeme gelmesi Şileli çiftçi ve üreticiler olmak üzere herkesi umutlandırmıştı. Geçen süre zarfında Halk Süt aracılığı ile kent genelindeki ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına ücretsiz süt dağıtımı başlamış ve proje kamuoyunda büyük takdir toplamıştı. Son tahlilde Halk Süt’ün süt kaynağının Çatalca ve Silivri köylüsü olduğunun açıklanması ile özellikle Şile gibi İstanbul’un tarım ve hayvancılıkta en önemli potansiyeline sahip bir ilçenin halkında büyük bir hayal kırıklığı yarattı.

Seçim sürecinde ve sonrasında bölgeye yaptığı ziyaretlerde köylüye en büyük projelerinin çiftçinin kalkındırılmasına yönelik olduğunu müjdeleyen İmamoğlu’nun bu son açıklaması, “Şile bu işin neresinde” sorusunu sordurdu. “Çatalca ve Silivri İstanbul’un kırsal alandaki üreticilerini barındırıyor olabilir ancak Şile de aynı şekilde ve daha büyük potansiyele sahip” diyen bölge insanı, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şile köylüsünü görmezden gelemez. Tarım ve hayvancılığın en büyük merkezi Şile’dir. Şile köylüsünü kalkındıracağım diyen İmamoğlu, şimdi Şile’nin adını dahi anmıyor. Şile köylüsü de Halk Süt için üretim yapabilir ve projeye ortak olabilir. İBB Şile köylüsünün ve bölge üreticilerinin sesine acilen kulak vermeli” diye seslendi.