GELENEKSEL ŞAKAYIK ŞENLİĞİNİN 6.SI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

431

Şile Çevre Gönüllüleri Derneği tarafından düzenlenen şakayık şenliği bu yılda yerli yabancı misafirlerin katılımıyla gerçekleşti.

6.Şakayık Şenliğine,bu yıl şenlikte bir ilk yaşandı.Şile Belediyesinin destek verdiği şenliğe katılan Belediye Başkanı İlhan Ocaklı Karadeniz halk oyunlarıyla vatandaşlarla birlikte horon oynadı.

YÖRESEL BÖREK YARIŞMASI DOĞAL TATLAR YARIŞTI

Sarıkavak (köyü) mahallesinde gerçekleştirilen şenlikte köy sakinlerinin yaptığı yöresel kabaklı börek , mancarlı börek gibi el yapımı yöresel tatlar yarışması gerçekleştirildi.Jüri heyetine sunulan yöresel ürünlerde heyetin oldukça zorlandığı görüldü ve yarışmada köy sakinlerinden ilk üç yarışmacı olarak,1.Saime Taşlı,2.Mefharet Acar,3.Nagehan Aydın dereceye girdiler.

ANADOLU YAKASINDA SADECE ŞİLE‘DE

Çevre Gönüllüleri Dernek Başkanı Nabi Evren,doğal yollarla yetişen şakayık çiçeğinin sadece Şile Sarıkavak köyünün bir noktasında yetiştiğini söyledi.

Ayrıca bölgede sadece şakayık çiçeklerinin yanı sıra tarihi değerlerin çok olduğunu kale,değirmen vadisi,eski tarihi evler,saymakla bitmeyecek değerler bu güzelliklerin yanında , şarlak şelalesinin mutlaka görülmesi gereken bir yer olduğunu söyledi.

Etkinliğe katılan Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı konuşmasında Şile’mizin kültürel ve tarihi değerleri ve zenginliklerini korumak,yaşatmak için bu değerlere sahip çıkmak hassasiyetiyle hep birlikte çalışacağız.Böylesine bir değer olan Şakayık bahçelerine sahip çıkarak Turizm noktasında değerlendirmek için Belediye olarak elimizden ne gelirse yapacağız bakın bu güzellikleri Çevre Gönüllüleri Derneğimizin Başkanı Nabi Evren abimiz önderliğinde zor şartlar altında gün yüzüne çıkarttılar ve şenlik havasında 6 yıldır yapıyorlar.Açıkça bilinmesini istiyorum ki bundan sonra İlçemizin güzelliklerini Turizme kazandırma yönünde biz Belediye olarak her zaman hazırız.Böylesine doğal güzelliğin İlçemizde sadece tek bölgede Sarıkavak Mahallemizde olması muhteşem bir olay hatta şans. Böylesine güzellikleri İstanbul’umuz ile Türkiye’miz ile yerli yabancı turistlerimizle buluşturmak hedeflerimiz arasında İlçemizin bu güzellikleri arasında olan Şakayık Bahçemizi görmek için tüm vatandaşlarımızı 7.Şakayık Şenliğine şimdiden davet ediyorum gelsinler ve görsünler.Yöremize ait doğal ürünlerimizi yerinde alsınlar,tatsınlar dedi.

Haber: Nurcan Kırcalı