Geleceğin mutlu çalışanı olmak için bölüm seçimine dikkat

472

TERCİH döneminin başlamasıyla birlikte üniversiteli olmak isteyen adaylar kendileri için en doğru okulu aramaya başladı. Adayların tercih edecekleri bölümlerin ileride meslek hayatlarını oluşturacak en önemli kararlardan biri olduğunu dile getiren Nişantaşı Üniversitesi Rehberlik ve Kariyer Daire Başkanı Nazik Kösegil, “Geleceğin mutlu çalışanları olmak istiyorsanız, tercihlerinizi mutlu olduğunuz alanları göz önünde bulundurarak yapın” dedi.


Mesleğini mutlu ve başarıyla yapan, hem ülkeye hem de dünyaya fayda sağlayan kişiler görmeyi amaçladıklarını söyleyen Kösegil, “O yüzden kişinin kendine uygun, doğru mesleği bulması, bu mesleğe bağlı olan bir bölümde hem akademik hem uygulamalı eğitim alması, mezun olduğunda da meslek hayatında o keyifle yer alması çok önemli” diye konuştu.

Öğrencilerin meslek seçerken birçok farklı unsurdan etkilendiğini belirten Kösegil, “Çevrelerinden, ailelerinden, meslek erbaplarından olumlu veya olumsuz birçok yorum duyuyorlar. Önemli olan duyduklarından çok fazla etkilenmeden ilgileri ve yetenekleri doğrultusunda meslek seçimi yapabilmeleri. Meslek dediğimiz şey bireysel yapılan bir çalışma. “O bölümde iş var, bu bölümde iş yok” gibi bir durum söz konusu değil. Önemli olan kişinin o meslek için neler yaptığı ve neler yapmayı göze aldığı. İşin zor kısmı da bu zaten. Öğrenciler maalesef kendilerini tanımıyorlar, yeteneklerini bilmiyorlar ve kendilerini mutlu eden unsurlara dair bilgi sahibi değiller” ifadelerinde bulundu.


NISH MESLEKİ YAKLAŞIM ENVANTERİ İLE KARARSIZ ADAYLARA DESTEK SAĞLANIYOR

Adaylara meslek seçimi konusunda yardımcı olmak için oluşturdukları Nish Mesleki Yaklaşım Envanteri hakkında da bilgi veren Kösegil, “Bu uygulama ile amacımız adayların ilgi ve yeteneklerine uygun mesleklerin listelenmesi. Nişantaşı Üniversitesi’nin Maslak 1453 Neotek Kampüsünde bulunan standımıza gelen adaylara bir optik form ve kitapçık veriyoruz. Adaylar 20 dakika içinde formu dolduruyorlar ve biz de bunun sonuçlarına göre onların ilgi alanlarına uygun listeleri ortaya çıkarmaya çalışıyoruz” diyerek konuşmasını noktaladı.