EVREN;”ŞİLE’DE DEĞERLERİMİZ TEK TEK YOK EDİLİYOR”

229

Şile Çevre Gönüllüleri Dernek Başkanı ve Coğrafyacı Nabi Evren ,Şile’de değerlerimiz tek tek yok ediliyor diyerek ,Şile Kumbaba kumullarının katledilişini gündeme getirip basın açıklaması yaparak ,başta Şile Belediyesi olmak üzere ilgili İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunu göreve davet etti.

Nabi Evren açıklamasında;Şile ilçesi ülkemizin doğal tarihi Kültürel değerler açısından çok zengin yörelerinden biridir üzülerek söylemeliyim ki son yıllarda bu değerlerin bir kısmı küçük günlük çıkarlar uğruna heba edilmektedir Şile Kalesi boru Kayalar bazalt sütunları Şile feneri gibi bu örneklere son günlerde yaşadığımız akla Ziyan kumbaba kumulları katliamı eklenmiştir. Karadeniz kıyıları sahip olduğu 27 önemli kumul alanı ile ülkemizdeki kumul alanlarının %45’ine sahiptir bunların en önemlilerinden biri’de Şile kumbaba kumulları dır. Şile kumbaba kumulları jeomorfolojik görünümleri ve başta kum zambakları(pancratium maritimum) olmak üzere sahip olduğu birçok endemik kumul bitkisi türleri ile Şile’nin en önemli doğal güzelliklerinin başında gelir ve bu güzellik tüm dünya insanlarının ortak miras değeridir .Bu nedenle daha doğal sit alanı statüsünde koruma altındadır doğal sit alanlarında topografyaya müdahale etmek cezai müeyyide gerektirir bunun gibi koruma altındaki kum zambakları nın bir tanesini koparmak 73 bin TL para cezası ile cezalandırılmaktadır.

Tüm bunlara rağmen Şile kumbaba kullarının yaklaşık 100 dönümlük bir bölümü yüzlerce kum zambağı ve diğer önemli konu bitki türleri ile beraber telafisi ve geri dönüşü mümkün olmayacak biçimde iş makinaları ile kazınarak imha edilmiştir.Tahribat bu şekilde devam ettiğinde bizden sonraki nesiller bu önemli doğal mirası alanı ancak fotoğraflarda göreceklerdir olay Şile için son derece vahimdir. Bu katliama Sebep olanlar hakkında cezai işlem yapmak üzere ilgili Resmi kurumları başta şile Belediyesi ve ilgili İstanbul Kültür ve tabiat varlıklarını koruma kurulunu göreve davet ediyoruz.
Nabi Evren; durumu Şile Belediyesi başkan yardımcısı Soner Berksan’a ilettim. Başkan yardımcısı Soner Berksan Şile Belediyesi ekiplerini ivedilikle olay yerine göndererek gerekli yasal işlemleri yaptılar. Kendilerine bu hassasiyetleri için teşekkür ediyorum. Bu fiili işleyenlerin mutlaka cezalandırılmasını istiyoruz. Bizlerde bu olayın takipçisi olacağız ve siz değerli basın mensuplarınında takip etmesini rica ediyorum dedi..