Esenceli ve Darlık Köyü’ne ‘’Can’’ Eli Değdi | Bölgenin Sesi
SON DAKİKA

Esenceli ve Darlık Köyü’ne ‘’Can’’ Eli Değdi

Bu haber 09 Aralık 2017 - 18:34 'de eklendi.

Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu’nun büyük uğraşları sonunda, Şile Esenceli ve Darlık köylerinin iskan sorunları çözüldü. Sunulan yasa teklifi tüm partilerin onayı ile yürürlüğe girdi. Resmi Gazetede yayınlanan yasaya, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, “Hayırlı olsun” dedi.

Şile Esenceli ve Darlık köylerinin iskan sorunlarının çözümüne dair sunulan yasa teklifinin resmi gazetede yayınlanıp yürürlüğe girmesinin ardından gazetecilerle bir araya gelen Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Başkan Tabakoğlu: “Öncelikle bu teklifin onaylanması ve iskan sorunu köylerin çözünde irade koyan başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olma üzere hükümet üyelerimize, ilgili bakanımıza, milletvekillerimize, gurup başkan vekilimize ve başından sonuna kadar bu iradeye destek olan diğer siyasi milletvekillerimize teşekkürlerimiz sunuyorum” dedi.

AZMİN VE ÇALIŞMANIN NETİCESİNİ ALDIK

Çok önemli bir yasa olduğunu kaydeden Başkan Tabakoğlu, “Başlangıçtan bu zamana uzun yıllardır nihayete ulaştırılamayan orman ile itilaflı olan Şile’nin Darlık ve Esenceli köylerinde itilafın sebebi köylünün şahsında tecelli etmemiş, kamulaştırma yapılmamış olması, gerekse kamulaştırma sonrası devletin iradesinde orman içerisine iskan edilmiş olmasıyla yaşanan bir sorunla karşı karşıyaydık. 2004 yılından bu zaman gerek şahsım gerekse belediye olarak bu sorunun muhatabıyız. Bu sorunun çözümü adına birçok metotlar yollar arayışlar içerisine girdik ancak bir üretilemediydi. Fakat gelinen nokta itibariyle çözümün yasal bir revizyonla yasa teklifiyle ve sonrasında çıkacak olan yasayla çözümü bürokratik beyanlar neticesinde biz bu işin belediye olarak yasa teklifini hazırladık. Bu konuda Şile Belediyesi Hukuk İşleri ve Teknik İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısının iradesinde gerekse Orman Bölge Müdürlüğü’nün yetkili birimleriyle gerekse İSKİ Genel Müdürlüğü yetkili birimleriyle müzakerelere başladık.

Bu müzakerelere muhtarlarımız ve sivil toplum örgütlerimizde şahitlik ettiler. Gelinen noktada mevcut mevzuat üzerinden çözüm üretilemeyeceği ancak çözümün bazı yasal değişikliklerle bu iki köyümüze özel istisnayı hükümler yer alan ve bazı hükümlerin değişebileceği yönünde kanaate varıldı.

Elbette bu işin çözümü noktasında Ankara’da bir iradeye ihtiyaç vardı ve biz Şile Belediyesi olarak ilk Sayın Başbakanımızı bu konuda bilgilendirdik. Yaptığımız görüşmede konuyla ilgili teklifimizin hazır olduğunu, gündemde olan bu torba yasanın içerisine bu teklifin konulması ve çözüm üretilmesi konusunda görüşlerimizi bildirdi. Sayın Başbakanımız konuyla ilgili ikna olduktan sonra Orman Bakanımıza konuyu aktararak ve bizlerinde Bakanımızla görüşmek suretiyle konuyla ilgili bilgilendirme ve ön görüşmelerimizi yaptık.

Bu görüşmelerin ardından Bakanımızın himayelerinde Orman Bakanlığı Müsteşarlığı, Bakanlık bürokratları ve Hukuk İşleri Daire Başkanlıkları ve hiyerarşi gereği onlarında İstanbul’daki ilgili bürokratik ilgilileri ile olan görüşmeleri sonucunda bizim teklifimiz onlarında tavsiyeleri üzerine meclis gündemine sunuldu.  Plan Bütçe Komisyonu nezdinde üye çoğunluğunun oy birliğiyle geçmesi gerek bir yasa teklifini biz gurup başkan vekilimize ve plan bütçe komisyon başkanımıza sunarak ve diğer siyasi partileri ziyaretimiz ve onlarında desteğini alma suretiyle gündeme getirdik.

Oy birliğiyle yasalaşan bu hüküm Şile Darlık ve Esenceli köylerinin ismine müşahas ilave bir hüküm olarak geçti. Artık Darlık için var olan (Müsadere) kararı yani yıkım kararını, Esenceli’nin kamulaştırma kararıyla tavsiyeni engellemiş durumdayız ilk kararımız bu oldu.

İkinci kazanım olarak ise bundan sonraki süreçte gerek Darlık gerekse Esenceli’nin bu yasanın verdiği hükümler gereği Darlık köyümüzü bulunduğu mahalde Esenceli’yi de orman içerisinde takasa esas alternatif bir mahalle ki bu mahalledeki çalışmaları tamamlamış durumdayız ve yeniden iskanını yapacağımız bir süreç içerisindeyiz. Bu süreci artık bürokrasiyle bakanlık yetkilileriyle kurum amirleriyle birlikte yürüteceğiz” dedi.    

MESELE ŞİLE VE SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ

Belediye Başkanı Can Tabakoğlu “Şile Belediyesi olarak hazırladığımız yasa teklifinin kabul görmesinde başta Sayın Başbakanımızın iradesi ve Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla sonuca vardığımız bu süreçte Bakanlığımız ve ilgili tüm yetkilileri, grup başkan vekilimiz ve  bölge milletvekillerimizin iradeleri, diğer parti gruplarına yaptığımız ziyaretler ve onlarında verdiği destek sonucunda bu mutluluğu  yaşıyoruz. Mesele Şile ve sorunlarının çözümü” diye konuştu.

ESENCELİ’NİN YERİNDE MUHAFAZA EDİLME ŞANSI YOK

Gelen bir soru üzerine açıklama yapan Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, “Esenceli’nin yerinde muhafaza edilme şansı yok. Bu alanlar koruma bantları içerisinde dolayısıyla Esenceli ormandan gösterilecek olan bozuk orman vasfına haiz bir arazi üzerine taşınarak yeniden inşası gerçekleştirilecek. Darlık bulunduğu mahalde orman vasfını kaybetmiş olması nedeniyle bizim hükmettiğimiz karar bulunduğu yerde iskan talebiyle bürokrasiyle çözümleyerek neticelendirileceği” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.