ESENCELİ VE DARLIK ‘’CAN’’LANDI

1335

Yıllardır kanayan yara olan Esenceli ve Darlık Köylerinin iskan sorunu Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu’nun yoğun çalışmaları sonucunda torba yasaya ilave madde ile konuldu. Meclisten geçerek onaylandı.

Darlık ve Esenceli Köylerinin tapu sorunu; AK PARTİ, CHP ve MHP gruplarının oy birliği ile torba yasaya girerek kabul edildi. Ak Parti Milletvekili Azmi Ekinci, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, Ak Parti İlçe Başkanı İlhan Ocaklı, meclis üyeleri ve teşkilat mensupları ile birlikte iskan sorununun çözülmesi sonucu sevincini paylaşmak adına Esenceli ve Darlık köylerini ziyaret ettiler.

İlk olarak Esenceli köyünü ziyaret ettiler. Köylüler tarafından kapıda karşılandılar. Köy kahvesinde bir araya gelerek, “Hayırlı Olsun” alkışları ile sevinçlerini ifade ettiler.

Torba bağlanmasına rağmen özellikle yüksek irade nezdinde konulmuş bir yasadır.

Belediye Başkanı Can Tabakoğlu yasayı okuyarak başladığı konuşmasında gelişmeleri köylülere anlatırken yer yer heyecanını gizleyemedi.  “ 6292 sayılı yasanın 4. Maddesinin 2. fıkrasında belirtilen sebeplerle bulundukları yerleşim yerlerinden kaldırılan, yerleri istimlak edilen ve kendilerine yeni bir yerleşim yeri gösterilmeyen İstanbul’un Şile İlçesi Esenceli ve Darlık Mahallesi halkının iskanlarının temini için 6292 sayılı 4. Madde 2. Fıkrasında belirtilen hükümler uygulanır. Kamulaştırma bedeli ödenenlerde ödenen bedeli iade etmeleri halinde aynı haktan faydalanırlar. Yasanın ruhunu belirleyen mazeret beynelminel mazeret değil, gerekçede yazıyor. Diyor ki; devlet eliyle yerleştirilen ve hakkında 2B’ye katılamayıp müsadere kararı alınmış olan darlık köylüsü için çıkartılıyor. Bu köylü devlete parasını aldığı için şu anda devlet ona arazi verecek ama kamulaştırma anayasal düzen gereği yapılmış, anayasaya aykırı yasa çıkartamazsınız. Bu ifadesinin de altına normalde konulan bir hüküm değildir, konulamaz da, bu yasada buraya konuyor ve deniyor ki; “kamulaştırma bedeli ödense dahi” şimdi bu yasa iki tane köyümüzün ismen zikredilerek torbaya, torba bağlanmasına rağmen özellikle yüksek irade nezdinde konulmuş bir yasadır. Şimdi eğer bizler daha hala bununla da çıkmaz diyorsak yapacak bir şey yok çıkartamayız. Siz bize dediniz ki bunu çözün, bürokrasi eliyle mücadele verdiniz yıllarca. Orman Bakanlığı bürokratları mümkün değil dediler.  Yasa çıksın dendi, normal bir yasa çıkartılabilmesi mümkün değil, bugün bu yasa sonucunda elde edilen sonuç: 1- Köyümüzle ilgili bir müsadere kararı var, yani yıkım kararı var. Bir kere yıkım kararı durdurulmuştur. Bununla ilgili hukukçularımız direk bir müracaatta bulundular. Yazılı olarak yasayı mazeret teşkil ederek dediler ki müsadere kararı askıya alındı. Şuanda köyümüzün yıkımla ilgili tehdidi ortadan kaldırılmıştır.

2- Bundan sonra pazarlık. Bürokrasi ile oturup “biz köyümüzü devlet eliyle buraya iskan ettirilen köyümüzü, iskanı buraya öngörülen kişileri burada iskan ettirmek üzere bu yasayı nasıl çözeriz” hükmüne bakacağız. Yasa koyucu, yasa okuyucu yasanın ruhunu, mazeretlerini, gerekçesini ve yasanın maddelerini bilir. Kamulaştırmayı en son noktaya yazmışız. Burada olup iskan almasını hak eden insanların kamulaştırılmış olanlarının bedelleri iade etmesi suretiyle burada iskanını öngörüyor. Bu yasa Darlık için konuldu. Müsadere kararı ve kamulaştırma bedeli ödendiği için. Bürokratlarla müzakerelere başladık.

Artık bürokrasinin bize mazeret edeceği hiçbir şey kalmadı

 Bürokrat temkinli konuşur. Artık bürokrasinin bize mazeret edeceği hiçbir şey kalmadı. Bu iradeyi en üst düzeyde koydukları için Başbakanımıza, Grup başkan vekilimize, Bakanlarımıza, Azmi Ekinci’nin nezdinde tüm milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Bu güne kadar bu mücadeleyi dirayetle verdiğiniz için sizlere de ayrıca teşekkür ediyorum. Bizlerde sizlerle beraber buna inandık. Bunu normal şartlarda yapabilecek başka bir irade yoktur.

 Bugün bu yasa bizim için Darlık köyünün iskanına müşahhas kapıları açmıştır. Orman Bakanlığı da bu yasayı tasiyen kabul etti. Bu irade de Bakanı var, bürokrasi var, siyaset var, meclis var, belediye var, köylü var, muhalefetten de oy birliği ile çıktı. Buradaki iradeye bürokrasinin “bende aynı iradeyi koyayım ve çözeyim düşer” hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

Bürokrat siyasetten daha üst bir makam değildir

-Ak Parti Şile İlçe Başkanı İlhan Ocaklı’ da yaptığı konuşmada; “bu yasanın çıkmasında herkesin emeği var” dedi.

Ocaklı gururla başladığı konuşmasına;  “Çok uzun yıllardır, 40-50 yıllarına dayanan ve bir problem, çözülme arifesindedir. Bir takım bürokratik engeller aşıldıktan sonra sıkıntılarınıza muhatap olacak. Burada bir irade ortaya kondu. Bizler buralara her geldiğimizde bu problem karşımıza çıkıyordu. Buraya gelen milletvekillerinin sayısı belli değildir herhalde, bakan da dahil olmak üzere il yöneticilerimiz ve aşağı yukarı tüm siyasileri ağırladık ki bu bölgedeki soruna dikkatleri çekebilmek için. Nevzat Ayaz zamanında o günkü köy hizmetlerinin dozerlerle, gayretlerle, davullarla zurnalarla köylünün yerleştirildiği bir Darlık ’tan bahsediyoruz. O gün her şey toz pembe idi ama ne zaman ki, işin hukuki boyutu ortaya çıktı işin rengi de değişti. Dolayısıyla bu birlik ve beraberlik çalışması içerisinde bu noktaya gelindi. Kaygılarımız var, endişelerimiz var ama olayın ana hatları ile çözülmesi gereken boyutu bir netlik kazandı. Teknik tarafta bürokratlarla verilen mücadelede ne gerekiyorsa o yapılacaktır. Bürokrat siyasetten daha üst bir makam değildir. Sonuçta yasal bir karşılığı var. Burada herkesin emeği var. Başta sizlerin büyük emeği var. Bir bedel ödendi ama sonuçta güzel bir noktaya gelindi. İşte Ak Partili irade, Ak Partili Belediye, Ak Partili siyaset, Ak Partili milletvekili ve diğer destek veren herkesten Allah razı olsun. Darlık ve Esenceli meselesi ile diğer köylerde, muhtarlarda destek verdi. Hayırlı uğurlu olsun. Takılan yerde kime ne düşüyorsa herkes üzerine düşeni yapacak. Artık elimiz güçlü. Hep birlikte gerekeni yapacağız” dedi.

 

40 Yıllık bir sorun çözüldü Allah’a şükür

Bölgeden sorumlu Ak Parti Milletvekili Azmi Ekinci’de; “ben sadece Hayırlı Olsun” demeye geldim” dedi. Ekinci; “Bugün burada detaylara girmek istemiyorum. Ben sadece Allah Hayırlı etsin demek için geldim. Detayları ilçe başkanı ve belediye başkanımız anlattı.40 Yıllık bir sorun çözüldü Allah’a şükür. Bundan sonra kaygılarımız sadece bürokratik işlemler, prosedürler olacak süreç içinde olacaktır ama bunun içinde biraz sabredeceğiz. Belediye Başkanımız, ilçe başkanımız, muhtarlarımız takıldıkları yerlerde biz Ankara’da müdahale edip, kağıtta yazan yasayı inşallah uygulamaya koyacağız. Artık karar alınmıştır, kanun çıkmıştır. İsimler, şahıslar normalde kanunlarda geçmez, bu sırf size özel çıkmıştır. En kısa zamanda bu iş sizi rahatlatacak şekilde, oh dedirtecek şekilde uygulamaya geçecek. Bu vesile ile burada sizleri 40 yıllık derdiniz, probleminiz sebebiyle muhtarlarımız, mahalle başkanınız, ilçe başkanınız, belediye başkanınız, milletvekilleri, başbakanımız, Cumhurbaşkanımıza kadar bu mesele gitti ve herkesin emeği oldu. Beni ziyarete geldiler ve yasa çıktıktan sonra da muhtarımız ağladılar. Ama hamd olsun bitti, sizin sorununuz, derdiniz bizim derdimiz, Cumhurbaşkanımız 2002’de yola çıktığında “milletim ne derse o olacaktır. Milletimin sorunu ne ise o sorun çözülecektir, biz millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik” cümlesi hepimizin hafızalarında yer edinmiştir. Buradaki 40 yıllık sorunumuzda çözüldü,  dedi. Bazıları buradan kendilerine pay çıkarmak gibi gayretler içerisine girebilirler belediye başkanımızın deyimiyle emek hırsızlığı yapıp siyasetle yürümek isteyebilirler. Şunu söyleyebilirim ki Ak Parti iradesi olmasaydı bu iş çözülemezdi. Bizlere dua edin, belediye başkanınıza ve ilçe başkanınıza da teşekkür edebilirsiniz”. Biz sizler için varız” dedi.

Esenceli köyünden sonra Darlık Mahallesi ziyaret edildi. Yapılan konuşmaların ardından hep birlikte köy börekleri yenerek, kutlama gerçekleştirildi.

Böylece, baraj yapımı nedeniyle bulundukları yerden kaldırılan ve belirli bir yere yerleştirilmeyen Darlık ve Esenceli mahallesi halkının, tespit edilecek yeni yerleşim yerine nakli sağlanacak.