Elazığ’daki FETÖ davası, TSO salonunda görülecek

526

Elazığ’da 3 Temmuz günü başlayacak olan hepsi asker olan 61 sanıklı FETÖ/PDY davasında duruşmalar için Ticaret ve Sanayi Odası’nda (TSO) bulunan Vali Murat Zorluoğlu Salonu, duruşma salonuna dönüştürüldü.

 

15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişiminin ardından terör örgütü FETÖ/PDY’ye yönelik başlatılan soruşma kapsımanda haklarında dava açılan sanıkların yargılanması için Elazığ’da yeni bir salon kuruldu. Mevcut adliye binasında yeterli yer olmamasından dolayı Elazığ Cumhuriyet Başsavcısı Habip Korkmaz, Ticaret Sanayi Odası Başkanı İdris Alan ile yaptığı görüşmenin ardından TSO’da bulanan Vali Murat Zorluoğlu Salonu, hepsi asker, çoğu tutuklu 61 sanığın yargılanacağı duruşma salonu için tahsis edildi.

Oluşturulan salonda incelemelerde bulunan Cumhuriyet Başsavcısı Habip Korkmaz, duruşma salonunu 350 kilişik olarak tasarladıklarını, ilk duruşmanın 3 Temmuz’da yapılacağını belirterek, “Adliyemizde mevcut olan duruşma salonlarımız ihtiyacımıza cevap vermediği için ilimizde bir tarama yaptık. Ticaret odamızın konferans salonunun güvenlik ve fiziki açıdan, seyirci ve avukatlarımızın daha rahat bir ortamda yargılamayı icra edebilmeleri açısından duruşma salonu olarak kullanılmasını uygun bulduk. Ticaret Odası Başkanımız İdris Alan bu salonu bize tahsis etti. Biz de bu salonu kısa sürede duruşma salonu olarak uyarladık. Kısmet olursa 3 Temmuz 2017 tarihinde bu dosyanın yargılamasına başlayacağız. Salonumuz 350 kişiliktir. Salonda 61 sanığa yetecek kadar yer ayırdık. Yine her bir sanığa bir avukat düşecek şekilde avukatlar bölümünü ayırdık. Basın mensubu ve seyircilerimiz için belli belirli bir bölümü ayırdık. Yine davaya müdahil olarak katılacak olan avukatlarımızın kendi savunmalarını ve ifade verebileceği yeri de hazırladık. Dolayısıyla salon şu an yargılanmanın yapılacağı son derece modern en sıhhatli ve elverişli hale getirildi” dedi.

DHA