Duyma kaybı ve İşitme kaybı neden olur

132

Nedeni belirlenemeyen ani işitme kayıplarında birtakım virüsler, kabakulak, kızamık, rubella ve sfiliz de rol oynayabiliyor. işitme kaybına neden olan başlıca etkenler nelerdir ?


1. Sürekli yüksek sese maruz kalınması
2. Orta kulak enfeksiyonlarının tekrarlaması
3. Genetik faktörlerin bulunması
4. Yaş ilerlemesi
5. Diğer nedenler

İşitme kaybı neden olur?

Genetik nedenler, tekrarlayan orta kulak enfeksiyonları, ani tansiyon, şeker yükselmeleri ve sürekli kulaklıkla müzik dinlemek gibi birçok etken işitme kaybına neden olabiliyor. Ancak bazı işitme kayıplarının altında yatan etken tam olarak belirlenemiyor. Nedeni belirlenemeyen ani işitme kayıplarında birtakım virüsler, kabakulak, kızamık, rubella ve sfiliz de rol oynayabiliyor. İşte ani ve yavaş yavaş gelişen işitme kaybında en sık görülen etkenler…

1. Sürekli yüksek sese maruz kalınması
Gürültülü ortamlarda çalışmak, yüksek sesli müzik dinlemek, yüksek sesli ortamlarda uzun zaman geçirmek, sürekli kulaklıkla müzik dinlemek gibi durumlar işitme sinirine zarar verebiliyor. Bu durumlar, ani gelişen sağırlıklara yol açabileceği gibi, yavaş gelişen işitme kaybına da neden olabiliyor.

2. Orta kulak enfeksiyonlarının tekrarlaması

5 kg vermek için 3 gün boyunca her sabah BUNU yemeniz gerek
5 kg vermek için 3 gün boyunca her sabah…
SAÇLARINIZ DÖKÜLÜYOR MU? Kelliği 5 günde GEÇİREN ucuz yöntem…
SAÇLARINIZ DÖKÜLÜYOR MU? Kelliği 5…
Yüksek tansiyon derdiniz varsa kullanın! Tansiyon derdinden bir haftada kurtulun!
Yüksek tansiyon derdiniz varsa kullanın…
Yüksek Tansiyon Derdi Olanlar Bunu Okuyun! Tansiyonunuz hep 12/8 olsun
Yüksek Tansiyon Derdi Olanlar Bunu…
Özelikle çocukluk çağında geçirilen; yanlış ya da eksik tedavi edilmiş orta kulak enfeksiyonları; genellikle de orta kulakta sıvı birikimleri, ilerleyen yaşlarda zamanla artan işitme kayıplarına yol açıyor. Kronikleşen kulak enfeksiyonlarında kulak zarında delik veya çöküntü, kulak kemikçiklerinde kireçlenme veya erime de bu tabloya eşlik edebiliyor. Bu durumda cerrahi yöntemlerle tedavi alternatiflerinin değerlendirilebilmesi için mutlaka uzmana muayene olmak gerekiyor.

3. Genetik faktörlerin bulunması

Yaklaşık bin doğumdan birinde doğuştan işitme kaybı görülebiliyor. Doğuştan işitme kayıplarının yaklaşık yarısı aileden gelen genetik faktörlere bağlı oluyor. Diğer yarısı ise çevresel faktörlerle gelişebiliyor. Özellikle annenin hamilelik sürecinde geçirdiği hastalıklar veya kullandığı ilaçlar buna neden olabiliyor. Yeni doğan döneminde tedavi edilmeyen sarılıklar da çocukta işitme kaybına yol açabiliyor. Bu nedenle yeni doğan döneminde yapılan işitme tarama testleri hayati önem taşıyor. Çünkü işitme kaybı ne kadar erken dönemde saptanırsa ‘kohler implant’ denilen biyonik kulak ile rehabilitasyon şansı o kadar yüksek oluyor. Bunun dışında bazı genetik işitme bozuklukları ilerleyen çocukluk döneminde veya erişkin dönemlerde ortaya çıkabiliyor.

4. Yaş ilerlemesi

İlerleyen yaş ile birlikte iç kulak ve işitme sinirleri bu durumdan etkilenebiliyor. Özelikle 65 yaşlarında işitme kaybı yüzde 30’lara varıyor. Ailesinde işitme kaybı olan kişilerde ise daha erken yaşlarda görülebiliyor. İşitme testlerini yaptırmada gecikmek, işitmenin daha da kötüleşmesine yol açıyor.

5. Diğer nedenler
Nedeni tam olarak bulunamayan işitme kayıplarına genellikle virüsler yol açıyor. Bunlar arasında ise özellikle uçuk virüsü olan Herpes virüsleri yer alıyor. Toplumda uçuk virüsü olarak bilinen Herpes Simpleks virüsü iç kulakta oluşturduğu enfeksiyonla duyma hücrelerinde hasar oluşturarak işitme kaybına yol açabiliyor. Herpes enfeksiyonlarında işitme kaybı; dudaklarda ağrılı uçuklar, kas ağrıları ile boğaz ağrısı gibi semptomların görülmesinden 4-5 gün sonra gelişebileceği gibi, virüs bazen sinir dokusuna yerleşip, aylar ya da yıllar sonra tekrar aktifleşerek de işitme kaybı yapabiliyor. Kafa travmaları, ani tansiyon ve şeker yükselmeleri, kulağa hasar veren ilaçlar (bazı kemoterapi ilaçları, böbrek veya tüberküloz ya da verem ile ilgili ilaçlar), bazı damar tıkanıklıkları, migren gibi ataklarla seyreden hastalıklar da ani işitme kaybı yapabiliyor.

İşitme sağlıgınızı ihmal etmeyiniz
Bilgi 02163287427
WhatsApp 05327110791