CHP’li Gök: Hani Kıymanın Fiyatı Düşecekti? Gidişat Vahimdir.

612

KAYSERİ’de ilçelere yönelik ziyaretler gerçekleştiren CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Türkiye’de Tarım ve hayvancılığın çökmek üzere olduğunu ifade ederek, “Gidişat vahimdir” dedi. Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde hükümetin 500 bin büyükbaş hayvan, 450 bin küçük baş hayvan ve 95 bin ton kırmızı et ithal edileceğini açıkladığını ifade eden Gök, “Bu çiftçiliğe ve hayvanlığa uğraşan kardeşlerimize vurulan büyük darbedir kabul edilemez” dedi.

Kayseri ziyaretleri sırasında hafta başında 2 gün boyunca köylerde çiftçilerle görüşmeler de yaptığını belirten Levent Gök, çiftçilerin birçok sorunla karşı karşıya kaldığını söyledi. Çiftçilerin dertli olduğunu ve beklentilerinin yıllardır karşılanamadığını dile getiren Gök, “2 gün Kayseri’de çiftçilerimizle bir araya geldim. Türkiye artık üreten değil, artık ithal eden bir ülke haline geldi. Bu acı bir durum. Oysa Türkiye bir zamanlar kendi kendine yetebilen bir ülkeyken şimdi buğday, hayvan ithal eden bir ülke haline geldi. Görüştüğüm çiftçiler giderler ile gelirlerin birbirini karşılamadığını ifade ediyor. Örneğin buğday üreticisinin eline 200 lira para geçiyor ama gider 300 lira. Çiftçinin gelirleri ile giderlerini karşılaştırdığımızda çiftçi kardeşlerimiz adaletsiz bir tablo içinde borçlanarak, masraflarını karşılamak zorunda kalıyorlar” dedi.

Türkiye’de 6 yıldır et ithal edildiğini söyleyen CHP’li Levent Gök, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Et ithal edilirken, kıymanın kilosu düşecek dendi. 18 lira idi kıyma şimdi 50 lira. İthalatın yarar getirmediği görüldü. Çiftçiyi desteklemek gerekiyor. CHP’nin en büyük vaadiydi, mazot fiyatlarının düşürülmesi. Bu çiftçimize önemli bir fayda sağlayacaktı.  Bu vurdum duymaz iktidar kendi çıkar çevrelerine, yandaşlarına kaynak aktarmakla mahir ve onunla ünlü. Tarım alanları TOKİ konutlarına dönüşüyor. Oysa meraların korunması gerekiyor. Yoksullaşan, üretimden düşen bir çiftçimiz var. Kabul edilebilir değil bu rakamlar. Dışarıdan et, buğday alınması, Türkiye çiftçisine ihanettir. Bu ihanetin hesabı sorulmadır. Biz CHP olarak çiftçimizi kalkındıracağız. Yurt dışından neden buğday, hayvan ithal edelim? Bu uygulamaların hepsi ülkenin üretimini azaltıyor.”