CHP YEREL YÖNETİMLER ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİ

240

Sosyaldemokrat Halkçı Parti’nin (SHP) 1989 yerel seçimlerinde kazandığı belediyeleri kötü yönetim ve uygulamalar nedeniyle sonraki seçimde kaybetmesinden ders alan CHP bu kez işi sıkı tutacak. “1989 travmasını bir kez daha yaşamak istemiyoruz” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla Genel Merkez bünyesinde belediyeleri takip için “Yerel Yönetimler Koordinasyon Merkezi ve Danışma Kurulu” oluşturulması için çalışma başlatıldı.

Kılıçdaroğlu çalışma için CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’u görevlendirdi.

31 Mart seçimlerinden önce başlayan ve tekrarlanan İstanbul seçimleri sürecinde son hali verilen çalışmaya göre Torun’a bağlı iki birim oluşturulacak. Bu birimlerden biri “Yerel Yönetimler Koordinasyon Merkezi”, diğeri “Yerel Yönetimler Danışma Kurulu” olacak. Yerel Yönetimler Koordinasyon Merkezi farklı alt birimlerden oluşacak. Bir kısmı partili bir kısmı parti dışından ama tamamı alanında profesyonel kişilerden oluşan birimler ayrı ayrı çalışacak ve şu faaliyetleri yürütecek:

ARAŞTIRMA BİRİMİ

Tek tek belediyelerin yaptığı bütün çalışmalar izlenecek, bu çalışmalarla ilgili belli aralıklarla halkın memnuniyeti ölçülecek.

PROJE BİRİMİ

Ulusal ve uluslararası projeler incelenecek. Bunların içinde faydalı bulunan proje örnekleri belediyelere sunulacak. Belediyelerin iyi projeleri de sivil toplum örgütleri, proje büroları Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası gibi farklı kurum ve kesimlerle değerlendirilecek.

FİNANS-BÜTÇE BİRİMİ

Belediye bütçeleri hazırlanırken yapılması gerekenler, özen gösterilecek hususlar belirlenecek. Özellikle yeni belediye başkanlarına bu konularda yardımcı olunacak.

İLETİŞİM BİRİMİ

Belediyelerin yaptığı proje ve hizmetlerin kamuoyuna duyurulması sağlanacak. Ayrıca belediyelerin de birbirlerinin yaptığı çalışmalardan haberdar olması sağlanacak.

HUKUK BİRİMİ

Belediye yönetimlerinin karşılaşacağı yetki sınırlaması, engelleme gibi yaşayabileceği sorunlar karşısında bunların hukuk yoluyla nasıl aşılabileceği konusunda yardım edilecek. Yaşanan sorunlar karşısında hukuki destek sağlanacak.

DANIŞMA KURULU OLUŞTURULACAK

Belediyelere hukuki teknik konularda yardım edecek, memnuniyeti ölçecek bu birimlerin yanı sıra Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı bünyesinde bir de “Yerel Yönetimler Koordinasyon Danışma Kurulu” oluşturulacak. Bu Kurul’da da aralarında Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın gibi deneyimli belediye başkanları, şehir-bölge planlamacısı Prof. Dr. İlhan Tekeli gibi alanında uzman akademisyenler bulunacak.