ÇEKMEKÖY’DE HAMSİ VE HORON BAŞROLDE

423

Çekmeköy Belediyesi’nin düzenlediği Hamsi ve Horon Festivali’nde Karadeniz rüzgarları esti.

Çekmeköy Belediyesi’nin düzenlediği Hamsi ve Horon Festivali’nde İstanbullular; hamsi, horon, fıkra ve Karadeniz müziğine doydu. Bir yanda kızgın yağ kazanlarında, bir yanda mangallarda 10 ton hamsi pişirilerek, festivale gelenlere ikram edildi.   Öğle saatlerinde pişmeye başlayan hamsilerin dağıtımı, gecenin geç saatlerine kadar devam etti. Hamsiler öldüğünü anlasın diye yenen helva da ekmek arası balığın yanında sunulanlar arasındaydı. Balığını yiyenler horon halkasına katılınca alanda renkli görüntüler ortaya çıktı.

Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’ın ev sahipliği yaptığı festivale; AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız, AK Parti Çekmeköy İlçe Başkanı Salih Kırıcı ve binlerce vatandaş katıldı.

Programda selamlama konuşması yapan Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz “ İstedik ki Taşdelen Meydanı’nda tüm vatandaşlarımızla hem horon edelim hem de güzel bir gün yaşayalım. Burası 15 Temmuz Meydanı diye de geçer. Bu meydanda nöbet bekleyen insanlarımızla böyle güzel bir eğlencede beraber olalım istedik. Binlerce insan katıldı, her birine çok teşekkür ediyorum. İnşallah herkes doyasıya eğlenmiş ve hafta sonunu en güzel şekilde değerlendirmiştir. Bu güzel organizasyonda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum, ”dedi.

AK Parti İl Başkanı Dr.Selim Temurci kültürümüzün bizi biz yapan, birlik ve beraberliğimizin timsali olduğunu belirterek 7 bölge ve 81 vilayetle her yer yöremizin bütün güzellikleri ülkemizin desenini oluşturduğunu ifade etti.

AK Parti İl Başkanı Dr. Selim Temurci Konuşmasına şöyle devam etti. “Bugün Taşdelen’de Çekmeköylü hemşehrilerimizi bir arada görmekten ve birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Tulumu horonu ve kemençesiyle Karadeniz’in Taşdelen Meydanı’na taşındığını görüyoruz. Bizler bu meydanlarda millet olarak el ele gönül gönüle bir araya geldikçe 15 Temmuzlar bir daha yaşanmayacak. Hiç kimse bir daha ezanlarımızı susturmaya ve bayrağımızı indirmeye cesaret edemeyecek. 2019’a doğru giderken ülkemiz üzerinde oynanmak istenen kirli planların farkındayız. Gezi, 17-25 Aralık ve MİT tırları operasyonlarıyla yapamadıklarını, 15 Temmuz’da yapmak istediler. FETÖ, 15 Temmuz’da seçilmiş meşru hükümeti darbeyle devirmek istedi. Hamdolsun milletimiz Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde sokağa indi ve darbeci alçaklara gereken cevabı verdi. Recep Tayyip Erdoğan sadece Karadeniz’in değil bütün bir Türkiye’nin ve ümmetin lideri olmuştur. Herkesin gönlünde bir yer edinmiştir. Durmayacağız, yılmayacağız, ilk günkü aşkla ülkemize hizmete devam edeceğiz. Türkiye Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde 2023 ve 2035’e daha güçlü ve daha kararlı yürüyecek.” dedi.

AK Parti İstanbul Millet Vekili Metin Külünk yaptığı selamlama konuşmasında “ Bu güzel haftasonunda bizleri bir araya getiren Çekmeköy Belediyemizin bu anlamlı organizasyonunda sizleri görmek sizlerle muhabbet etmek  bizim için onur vericidir gurur vericidir. Buna müsebbip olan belediye başkanımız ve ekibine şükranlarımı ifade ediyorum. Ülkemiz son  derece  çetin günler çetin aylar çetin yıllardan geçiyor. Ülkemiz üzerindeki hesapların artık hesap olmaktan çıkıp, hesapların  plan olmaktan çıkıp  her şeyin uygulamaya sokulduğu bir zaman dilimindeyiz. Tıpkı Çanakkale öncesi  ve sonrası bir süreci yaşıyoruz. Bu aziz milletin devletini çökertmek bu aziz vatanlarını bölmek ve işgal etmek için  operasyon üzrine operasyon çeken bu güçlere tıpkı Çanakkale’deki gibi geldikleri yere geri göndermek bizim boyun borcumuzdur. Unutmayın; 15 Temmuz’da bu meydanda bir ay siz bu vatan topraklarına sahip çıktınız, siz  bu devlete, bayrağa, istiklalinize ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sahip çıktınız, ”dedi.

İstanbul Millet Vekili Metin Külünk konuşmasının sonun da ise  “Horonunuz eğlenceniz bol olsun, ama eğlenirken İdlip’te, hudutta görev bekleyen askerlerimizi polislerimizi dualarınız da  unutmayın diyor hepinizi Allaha emanet ediyorum,” dedi. 

Hamsi Yeme Yarışması

En çok hamsiyi ben yerim diyen yarışmacılar arasında hamsi yeme yarışması yapıldı. Şişe dizilen hamsileri, bir dakika içinde bitirmeye çalışan yarışmacılara kemençe eşlik etti. Tüm katılımcıların kazanan ilan edildiği yarışmanın ödüllerini Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz verdi.

 

İmera, Davut Güloğlu ve Şükrü Güler konserlerinde binerce kişi doyasıya eğlendi.

Hamsi ve Horon festivalinde Karadeniz müziğinin güçlü sesleri arka arkaya sahne aldı. Binlerce Çekmeköylü’nün doyasıya eğlendiği konserlerde İmera, Davut Güloğlu ve Şükrü Güler’e ilgi yoğundu. Başkan Poyraz konser bitiminde ünlü sanatçılara Çekmeköylüler adına teşekkür çiçeği verdi.