BU KOKUYU KİM SEVMEZ?

662

Hangi koku mu? Eminim hepinizin sevdiği kokular vardır ama bir de en sevdiği koku vardır. Kimi şeker diyebilir, kimi yemek, kimi parfümlerden bahsederken kimi çiçeklerden bahseder. Çim kokusu, toprak kokusu, deniz kokusu. O kadar çok koku sayabilirim ki size içlerinde unuttuklarınıza bile rastlayabilirsiniz.

Ama bir tanesi var ki sizi sadece kokusuyla içine çekmez. Sayfalarıyla, kapağıyla, içindeki cümlelerle içine alır. O kokunun peşinden giderseniz sokak sokak gezersiniz. Hayatınızda görmediğiniz insanlarla tanışırsınız. Hiç bilmediğiniz bir şehrin havasını solurken yine aynı şehrin kokusu siner üzerinize. İşte bu kitap kokusudur ve o koku sizi hiçbir zaman terk etmez.

Sıkıp bitirmezsiniz, yiyip tüketmezsiniz. İstediğiniz zaman elinize alıp koklayıp kucaklayabilirsiniz. Ve sevdiğiniz o yolculuğa defalarca çıkabilirsiniz.

İşte bu kokuyu herkes sever. Bu konuya nereden geldiğime gelince; evet, ben bir yazarım, kitaplarım var. Fakat bu benim kitaba ve ona dair ne varsa doyacağım anlamına gelmiyor. Kitap oburuyum. Ve geçtiğimiz günlerde çok güzel bir festivalde biraz da olsa doyma şansım oldu. Ben de birçok insan gibi kitaplarımı internetten alıyorum. Fakat kitapçılardaki keyfi vermiyor. Kitapçıların olduğu pasajlar ve sahaflar insana ilham veriyor.

Şile Kitap Festivali

Benim gibi oburlar için çok güzel bir festival vardı geçen hafta; Şile Kitap Festivali. Deniz, kum ve Güneş’in çevrelediği, güzel bir katılımın gerçekleştiği bol kitap kokulu bir festivaldi. Emek veren herkese teşekkür ediyorum. Ve diliyorum ki bu festivalin ilhamı tüm illere ve ilçelere de sıçrar. Çocuk, genç, yaşlı herkesin ortak bir noktada bir araya gelmesini sağlayan yegâne şeyin kitap ve fikirler olduğunu bir kez daha görmek insana umut veriyor.

Edebiyat, sanatın en önemli dallarından biridir. Ve sanattan uzaklaşmak aslında kendimizden uzaklaşmaktır. Bunu görmezden gelemeyiz. Birbirimizi daha iyi tanımak ve hayatı anlamak için kitaplara sarılmak, onlarla yolculuk yapmak kendimize vereceğimiz en güzel hediyedir.

Bol kitap kokulu günlere ulaşmak dileğiyle…

BETÜL AŞIK