“BİR İŞARET BİN UMUT PROJESİ” KAPANIŞ TÖRENİ BİLİM ÜSKÜDAR’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

198

“Bir İşaret Bin Umut Projesi” kapanış töreni Bilim Üsküdar’da gerçekleştirildi.

AB alt hibe fonu ile desteklenen İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği tarafından yürütülen aynı zamanda Üsküdar Belediyesi ve Kaymakamlığı’nın da proje iştirakçisi olduğu, “Bir İşaret Bin Umut” projesi kapsamında düzenlenen sağırlar ve işitme engelli bireyler için yasal haklar seminerine ve kapanış törenine Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği Genel Sekreteri Sevgi Yüksel, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda işitme engelli vatandaş katılım sağladı.

1 yıl süren proje kapsamında proje afişleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İstanbul Adliyeleri, Kamu kurumları ve alandaki STK’lere gönderilerek farkındalık oluşturuldu. 150 sağır ve işitme engelli vatandaşa adalete erişim sorunları için işaret dili tercüman destekli anket çalışmaları yapıldı. Üsküdar Kaymakamlığı toplantı salonunda 22 tercümana 16 saatlik Cumhuriyet Savcısı Dr. Cengiz Apaydın tarafından ceza hukuku bilinci eğitimi verildi.

Üsküdar Adile Sultan Kasrı Şevket Atalay Sürekli Eğitim Merkezi’nde Aile ve Sosyal Politikalar İstanbul İl Müdürlüğü, Cumhuriyet savcıları, avukatlar, akademisyenler, sosyal hizmet uzmanları, STK’lardan temsilcilerin katılımı ile bir çalıştay yapıldı.

Kapanış töreninde teşekkür konuşması yapan Kaymakam Murat Sefa Demiryürek’e İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği tarafından hediye takdimi yapıldı.