Başkan Hasan Can; İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programına Katıldı

329

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can; Ümraniye Kaymakamlığı ve Ümraniye İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından Şehit Erol İnce Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde düzenlenen İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı’na katıldı.

Programa Başkan Hasan Can’ın yanı sıra; Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu, Ümraniye İlçe Millî Eğitim Müdürü Süleyman Gökçimen, Ümraniye İlçe Müftüsü İlyas Yılmaztürk, Ümraniye İlçe Emniyet Müdürü Murat Çakır, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Küçükkapdan, Okul Müdürleri, ögretmenler, veliler ve çok sayıda vatandaş kaldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan program’da bir konuşma gerçekleştiren Özel Atlas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Şükran Özyurt; katılımlarından dolayı Başkan Hasan Can ve tüm misafirlere teşekkür etti.

Ümraniye İlçe Millî Eğitim Müdürü Süleyman Gökçimen, “Biz önemli değerlere sahip büyük bir milletiz. Bu büyük değerlerimizden biri de Mehmet Akif Ersoy’dur. Bugünler Mehmet Akif Ersoy üzerine düşünme ve onun fikirlerini idrak etme zamanıdır” diyerek katılımcılara teşekkür etti.

Programda bir konuşma gerçekleştiren Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, “Bugün İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabulünün 97. yıl dönümüdür. 97 yıl evvel İstiklal Marşımız mecliste ilk okunduğunda herkes gözyaşları içerisinde bu marşın millî marşımız olması ortak kararla kabul ediliyor. Millî marşı belirlemek için yapılan yarışmaya bir para ödülü konulmuş; fakat Mehmet Akif Ersoy, ‘Böyle bir marş para için yazılmaz’ diyerek ödülü reddediyor. Şairin ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ cümlesi çok manidardır. İstiklal mücadelesi vermiş bu milletin evlatlarından başkası bunu ifade edemez. 97 yıldır bu marşın ruhunu yüreğimizde yaşıyoruz, Allah bundan sonra da yaşamayı nasip etsin” dedi. Türkiye’nin tarihî süreçleri ve darbe geçmişinden de bahseden Başkan Hasan Can; “Bu ülke çok badireler atlattı; fakat millete, vatana, bayrağa, ezana hainlik edene her zaman haddini bildirdi. Bildirmeye de devam ediyor. Bugün yine bir mücadele içindeyiz. Çanakkale’de nasıl 7 düvele karşı savaştıysak bugün yine savaşıyoruz. Bugün de Mehmetçiklerimiz destanlar yazıyor. Allah’a hamd ü senalar olsun. Bizler örfümüze, geleneklerimize, tarihimize ve birbirimize bağlı kalarak bu mücadeleyi sürdüreceğiz” diyerek birlik beraberliğin öneminden bahsetti. Başkan Hasan Can; “Rabbim bizlere güç, kuvvet versin. Dimdik duruşuyla devletimizi daha güçlü kılsın. Şehitlerimize rahmet ve gazilerimize şifalar diliyorum. İstiklal Marşımızın 97. yıl dönümü kutlu olsun” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Ümraniye Kaymakam Suat Dervişoğlu, günün anlam ve önemine dair bir konuşma gerçekleştirerek Millî birlik ve beraberliğin öneminden bahsetti. Dervişoğlu programda emeği geçen herkese ve katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Program; protokol konuşmalarının ardından türkülerle Mehmet Akif Ersoy,  slayt ve tiyatro gösterimi gibi etkinliklerin ardından son buldu.