ATAŞEHİR’DE BÜYÜK BULUŞMA

344

DOĞU-BİR tarafından düzenlenen kahvaltıda 23 ilin sivil toplum kuruluş başkanları ve kanaat önderleri,  Kadıköy ve Ataşehir Belediye Başkan Adayları ile buluştu.

DİTAV (Diyarbakır Tanıtma ve Kültür Vakfı ) ev sahipliğinde DOĞU-BİR (Doğu Güneydoğu Sivil Toplum Kuruluşları Birlik Platformu) tarafından düzenlenen kahvaltı STK ve Belediye Başkan Adaylarını buluşturdu. Ataşehir’de bulunan DİTAV merkezinde yapılan Kahvaltıya İstanbul Milletvekili Serkan Bayram, Diyarbakır Eski Milletvekili Cuma İçten, AK Parti Genel Merkez  Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı Prof.Dr.Hamdullah Şevli, Sancaktepe  Belediye Başkanı ve  Ataşehir Belediye Başkan Adayı İsmail Erdem, Kadıköy Belediye Başkan Adayı Özgül Özkan Yavuz, Kars Belediye Başkan Adayı Ensar Erdoğdu, DİTAV Başkanı ve  AK Parti Kadıköy İlçe Başkanı Av. Aydoğan Ahıakın, DOĞU-BİR Başkanı Dr.Abdulbeşir Ceylan, Sanatçı Bedri Ayseli, 23 ilin Sivil Toplum Kuruluş Başkanı ve Kanaat önderleri katıldı.

Kahvaltıda bir açılış konuşması yapan DİTAV Başkanı ve Ak Parti Kadıköy İlçe Başkanı Av.Aydoğan Ahıakın, Türkiye’nin her yöresinin bir olduğunu ve birlikte daha güçlü olduklarını belirterek  “İstanbul da 23 ilin STK Başkanları ve kanaat önderleri ağırlıklı olarak Ataşehir ve Kadıköy’deki  hemşerilerimiz ile bir araya getirdik. Kadıköy ve Ataşehir’deki Belediye Başkan adaylarımız  ile hemşerilerimizi bir araya getirmek ve bu zorlu süreç öncesi istişarelerde bulunmak istedik. STK’ların amacı birlik ve dayanışmayı sağlamaktır. DİTAV olarak bugüne kadar 10 binden fazla öğrencimize burs sağlayarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalıştık. Türkiye’nin 7 bölgesi de bizim. Biz birlikte güçlüyüz, Her zaman hemşerilerimiz ile birlik ve beraberlik içerisinde hareket ediyoruz. Yerel hizmetlerimiz açısından önemli bir süreç var. 31 Mart seçimleri için hepinizden destek bekliyoruz” dedi.

TEMSİLİYET SORUNU VAR

Kadim bir medeniyetin çocukları olan ve her biri Anadolunun değişik illerinden gelerek İstanbul’da yaşayan insanlarımızın kendilerine düşen görevi her zaman olduğu gibi yapacağını ifade eden DOĞU-BİR Başkanı Dr.Abdulbeşir Ceylan ise yaptığı konuşmada şunları söyledi :

“Anadolu insanı feraseti ve liyakatı ile yaşadığımız her yerde birliği beraberliği kardeşliği tanzim eden bir yaşam tarzının sahibiyiz. İstanbul’da 23 ili temsilen, takriben 3 milyon 200 bin bir oy potansiyeli olan geniş bir kitleye sahibiz. Temsiliyetteki bazı sorunlarımız vardı. Bu dönem yetmez ama Evet diyebileceğimiz aday belirleme sürecinde bu taleplerimiz dikkate alındı. Sayın Cumhurbaşkanımızın ferasetine çok güveniyorum. Anadolu insanı Cumhurbaşkanımıza ve bu davaya destek veriyor. Bu aday sürecinde Ataşehir ve Kadıköy’de istediğimiz adayların olduğunu düşünüyorum. İsmail Erdem beyin Sancaktepe’de yaptığı hizmetlerinden dolayı Sivas ile Doğu ve Güneydoğulu nüfusun yoğun olduğu Ataşehir’de kazanacağımıza kesin gözüyle bakıyoruz. Aynı şekilde başarıları ile isminden söz ettiren Kadıköy’ün Belediye Başkan Adayı Özgül Özkan Yavuz hanımefendi de çok başarılı olacağına inanıyoruz. Ülkemizin birlik, beraberliği ve kardeşliği için üzerimize düşen yükümlülüğü yerine getireceğiz”

BETON YIĞINLARI ARASINDA RUHSUZ BİR ATAŞEHİR VAR

Yaklaşık 10 yıldır Sancaktepe’de bir çok başarılı hizmete imza atan ve 31 Mart seçimlerinde de Ataşehir’de aday gösterilen İsmail Erdem ise, Doğu ve Güneydoğululardan büyük bir ilgi gördü. Kahvaltıda yaptığı konuşmasında temsiliyet noktasında üzerine düşeni yapacaklarını ifade eden Erdem  ”Sivil toplum kuruluşları bir çok vazifesi var. Bunların başında toplumları bütünleştirici, gönülleri okşayıcı bir yönü var. Demokrasinin en önemli unsurlarından biri olan STK’lar toplumda sosyal barış ve huzurun temininde bir temel taşıdır. Ülkemiz maalesef bu konularda geride kaldık. Büyümeyi bıraktık küçük olsun benim olsun belli bir taassup içerisinde kaldık. Birleştiremedik, kucaklayamadık. Türkiye bunları aşması lazım. Eğer ülkemizde ufak tefek sorunları varsa, bizim vazifemizi eksik yapmamızdan kaynaklanan durumlardır. Onun için STK’ların varlığı demokrasinin gelişmesi ve yürümesi için mutlaka olmazsa olmaz. STK’ları güçlendirmemiz lazım. Hemşeri dernekleri ve vakıfları olarak ta geçmişten geleceğe bir köprü kuruyoruz. İstanbul da doğup büyüyen çocuklarımız Anadolu kültürü , kadim medeniyetimizin yüksek değerleri nasıl buluşturacağız. Bu konuda STK’lara büyük işler düşmektedir.  10 yıl Sancaktepe’de hizmet etmeyi Allah nasip etti. Çetin bir mücadele var. 10 yıl önce terk etiğim Ataşehir bıraktığım yerde sayıp  duruyor. Sadece Batı Ataşehirde yükselen beton binalar dışında başka bir şey yok. Ruh yok. Ruhsuz bir şehir olmuş Ataşehir. İstanbul’un en fazla betonlaşan ilçelerinden biri Ataşehir. Bizler köklerimize, medeniyet değerlerimize ne kadar sadık kalırsak, iç huzurda oradan gelir. Binalarda , şehirde çocuklarımızın gelişiminde ve karakter oluşumunda önemli bir yeri vardır. Belediyecilikte insanı merkez alacaksın, gençlere ne verebiliyoruz, gençleri kültürel zenginliğe eriştirebiliyor muyuz, buna bakılarak Belediyecilik yapılmalı. Yoksa beton binalar arasında mekanik düzen içerisinde yetişen gençler çok acımasız olur. DOĞU-BİR başkanımızın taleplerini duyduk, o noktada üzerimize düşeni yapacağız” şeklinde konuştu.

KADIKÖY ÇOK KÜLTÜRLÜ YAŞAMIN KALBİDİR

Bürokrasi ve diplomaside başarılı bir geçmişe sahip olan ve Kadıköy’de aday gösterilen Şehir Plancısı ve İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Özgül Özkan Yavuz  yaptığı konuşmada Kadıköy’ün tarihi misyonu ve yaşam standartlarına değinerek  “ İstanbul’un en eski yerleşim yeri Kadıköy. Tarihi yarımadadan önce Kadıköy’de yerleşim olmuş. Kadıköy’ün temsil ettiği şey  çok kültürlülük. Kadıköy’de yaşam tarzları ,,yaşam standartları farklı, coğrafi kökenleri farklı  pek çok insan, güzel oturmuş mahalle kültürü içerisinde , çok kültürlülükle birlikte yaşıyorlar. Dolayısıyla bizim yapmak  istediğimiz şey, bu göreve talip olurken, Kadıköy’ün mahalle kültürünü yaşatmak , çok kültürlülüğü güçlendirmektir. Kadıköy’de bir hizmet sorunu var. Bir yıpranmışlık var ve maalesef Kadıköy hak ettiği yerde değil. Dolayısıyla STK’ların önemli bir temsiliyeti var.  İnşallah birlikte çalışacağız. Önemli olan bu topraklara inandığımız şey uğruna ilkelerimizle hizmet edebilmektir . Şahıslar olarak bizler önemli değiliz. Önemli olan birlikteliğimiz. Allah birlik ve beraberliğimizi daim eylesin” dedi.

 ÇOCUKLARI TOPRAKLA BULUŞTURACAK BELEDİYECİLİĞE İHTİYAÇ VAR

 Ak Parti Genel Merkez Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı Prof. Dr Hamdullah Şevli ise yaptığı konuşmada, kendisinin de Van Vakfı üyesi ve yönetim kurulu üyesi olduğunu hatırlatarak, farklı bir belediyecilik anlayışına dikkat çekti. Çocukların artık toprakla buluşturulacağı belediyecilik anlayışına geçiş olması gerektiğini belirten Prof.Dr.Şevli “ Bu toplantı şu acıdan önemli. AK Partili belediyecilik anlayışıyla yönetilmeyen Ataşehir , Kadıköy ve Kars belediye Başkan adaylarımız burada. İnşallah bu seçimlerde bu 3 belediyeyi de alarak AK Partili hizmetlerle buluşturacağız.  Devleti, halka hizmet anlayışı  olarak gören AK Parti, sosyal politikalar başkanlığımız halkın refahı için hizmet vermektedir. Sosyal belediyecilik çok önemli. İnşallah yeni dönem belediyecilik anlayışında çocuklarımızı toprakla buluşturan, sosyal yaşam, ekolojik yaşam bu tur kavramları da belediyeciliğimizde görmemiz lazım. Gönül belediyeciliği önemli ancak yeni dönemde çocuklara yönelik bir belediyecilik anlayışının olması lazım. Ancak bu sadece oyun parkları olarak algılanmamalı. Tek tip yapılan oyun parklarının çocuklarımızın özgün düşünme ve yaratıcılık yönlerini baskılamaktadır. Daha doğal yaşamların oluşacağı, çocuğu toprakla , doğal ortamla buluşturacak bir anlayışın tüm belediyelerimize kazandıracağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu

Önceki dönem Diyarbakır Millitvekillerinden Cuma İçten ise yaptığı selamla konuşmasında, bölge insanlarının kendilerini ifade etmekte sıkıntı yaşadığını söyledi. İnsanlarımızın kendi kültürünü anlayabilen Bürokratlara ve Belediye Başkanlarına ihtiyacı olduğuna vurgu yapan İçten “ AK Parti belediyeciliği ile  son 20 yılda Türkiye’de neler yapıldığını hepimiz biliyoruz. Bir konu var ki, gittiğimiz yelerde dile getiriyoruz. Geçmişte maalesef bölgelerimiz göç ve terör sebebi ile çok acılar çekti. Çok şükür bunların hepsi geride kaldı. 1990 yılında terörden dolayı zorunlu göçler oldu. Bende o göçlerden dolayı İstanbul’a gelmiş bir kardeşinizim.  İnsanlar bir gecede tarihlerini , anılarını bırakıp büyük şehirlere geldiler. Sıfır sermaye ile geldikleri bu şehirlerde ciddi destanlar yazarak ülkemize katma değer katan kardeşlerimiz var.  Türkiye’nin her bölgesi bizim için kıymetli. Her bölgenin ciddi değeri var. Bu noktada burada olan hiçbir kardeşimizin ayrım içinde olmadığını biliyoruz.Ancak 1925’ler den buyana gelen insanlarımız kendilerini ifade etmekte zorluk çekiyor. Ancak  siyasilere ve siyasi partilere bu noktada çok ciddi görevler düşüyor. Aynı şekilde yerelde Belediye başkanlarına  çok ciddi işler düşmektedir. İnsanlarımız sorunlarını dile getirirken, aslında kendi kültürünü, kendi değerlerini anlayabilecek birine derdini anlatmak isterler. Taziyeler bizim toplumuz için çok önemli. Hastalık önem arz ediyor. Siz siyasi olarak bu insanlara dokunabiliyorsanız, emin olun sizin için canını ortaya koyabiliyor. Dolayısıyla insanımızın değer yargılarını anlayabilecek bürokrat ve yöneticilere, belediye başkanlarına ve başkan yardımcılarına ihtiyacımız var” dedi.

31 Mart’ta tüm Türkiye’de olduğu gibi, İstanbul’da da yeni bir başarı hikayesine şahit olunacağına inandığını belirten İstanbul Milletvekili Serkan Bayram, ise  “24 Haziran seçimlerinde düzenlenen bir iftarda yine STK’larımız ile  bir araya gelmiştik. O zaman 23 ilden temsiliyet noktasında gönüller kırıktı. Bizde o programa katıldığımızda sunu söylemiştik. Bende platformun üyesiyim. Erzincanlıyım ve sizden biriyim demiştim. O günden bugüne kadar üzerimize ne düştüyse yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Bizlere düşen çalışmak. Bizlere sefere çıkıyoruz, zaferi de hakkım nasip edecektir. Hem Kadıköy hem de Ataşehir’i inşallah AK Belediyecilik ile tanıştıracağız. Bu bölgede sizlerin vereceği destek ile bunu gerçekleştireceğiz. Kadıköy’de inşallah bunu başaracak bir adayımız var. Kapı kapı dolaşarak , projelerimizi anlatarak bunu başaracağız.

İnşallah 1 Nisan’da el ele gönül belediyeciliği ile İstanbul’u ve tüm ilçelerini hizmetle buluşturmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Program daha sonra karşılıklı öneri ve fikir alışverişi ile devam etti.