Anadolu Gençlik Derneğince (AGD) Mekke’nin fethinin 1389. yılını Üsküdar ‘da kutladı

218

Üsküdar Belediyesi Yeni Hizmet Binası Nikah Salonunda düzenlenen program açılışında Istiklal Marsi ve sonrasında Kurani Kerim Okuma Turkiye Birincisi Ekrem Öztürk  Kur’an- Kerim tilavetinde bulundu.


Program, AGD Üsküdar ilce baskani Kazım Cihat Kılınçarslan Selamlama konuşmaları ile devam etti.


Kılınçarslan, derneğin ilk günden beri geleneksel olarak kutladığı Mekke’nin fethi programının bu yıl da 81 şube ve 600 kadar noktada kutlandığını söyledi.
Programlardaki amaçlarının gençlere fetih şuurunu vermek olduğuna işaret eden kılınçarslan, fethin kalpleri Allah’a açmak olduğunu ve birilerinin dediği gibi işgal, yağma ya da talan olmadığınını altını çizdi.


Eğlencenin de sevincin de mutluluğun da meşru zeminde olması gerektiğine inandıklarına değinen Kılınçarslan, “Yardımlaşmayı ve paylaşmayı karakter edinmiş, verdikleri sözde duran, her türlü sıkıntılı durumda bile direnip sabreden, kendinin ve yakınlarının aleyhine olsa bile adaleti gözeten bir neslin inşası için çalışıyoruz.” diye konuştu.
Kılınçarslan, AGD’nin yaptığı faaliyetleri anlatarak sözlerini tamamladı.


Konuşmanın ardından Dr. Orhan Güzeloğlu fethin anlamına dair konuşmalarını gerçekleştirdi.


Programda ortaokul öğrencileri “silahsız fetih mekke” tiyatrosu ile  karagöz-hacivatin dilinden mekkenin fethini, lise öğrenciler  şiir dinletisi gerçekleştirdiler. Yoğun program Mehteran gösterisi ve Siyer-i Nebi yarışmasında dereceye giren öğrencilerin ödüllerinin verilmesiyle son buldu.