AFET BİLİNCİ HAYAT KURTARIR

112

Çekmeköy Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi ÇEKUT, ilçedeki okul, site ve mahallelerde Temel Afet Bilinci eğitimleri ile vatandaşlara afet anında 72 saatin önemini anlatıyor.

Çekmeköy Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi ÇEKUT’un eğitim ekipleri, Temel Afet Bilinci Eğitimleri’ne başladı. ÇEKUT ekipleri, eğitimlerle 7’den 70’e her yastan Çekmeköylü’nün afet öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda bilinçlendirilmesini hedefliyor. Ilk ve Orta dereceli okullar, liseler, siteler, fabrikalar gibi merkezlerde baslayan eğitimlerde; deprem öncesi yapılması gerekenler, deprem sirasinda yapilmasi gerekenler, deprem sonrasinda yapilmasi gerekenler ve afetlerde ilk 72 saatin önemi gibi basliklar altinda hayat kurtaran bilgiler paylasiliyor. Sivil savunma uzmanları tarafından verilen eğitimlerde, teorik ve uygulamalı anlatimlarin yani sıra videolu anlatimlara da yer veriliyor.

Subat 2020’de baslayan egitimlerde Subat ayi içerisinde 1.376 kisiye afetlerin en az hasarla atlatilmasi için bilgilendirmeler yapildi. ÇEKUT yetkilileri,  okul ve sitelerde devam edecek egitimlerin, 0216 600 0 600 numarali telefondan talep edilmesi durumunda mahallelerde belirlenen yerlerde de verilebilecegini belirttiler.