7 ile yoğun kar uyarısı: Kar kalınlığı tahmini de yapıldı

377
Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde etkili olan kar yağışı yaşamı olumsuz etkiledi.Araç sürücülerinin ilerlemekte güçlük çektiği ilçede, kar yağışına hazırlıksız yakalanan vatandaşlar ve öğrenciler zor anlar yaşadı. ( Cemal Çavdar - Anadolu Ajansı )

Meteoroloji’den yapılan son hava durumu tahminlerine göre Doğu Anadolu Bölgesindeki 7 il için yoğun kar yağışı uyarısında bulunuldu. Tunceli, Erzincan, Malatya, Elazığ, Bingöl, Bitlis ve Hakkâri’de görülmesi beklenen yoğun kar yağışının 20 cm üzerinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü ekiplerince yapılan son ölçümlere göre, Doğu Anadolu Bölgesinin yoğun kar yağışı etkisi altına gireceği belirtildi.

Meteorolojiden yapılan açıklamada, “Doğu Anadolu’nun yüksek kesimlerinde bugün yoğun kar yağışı bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinden itibaren Doğu bölgelerimizde (Tunceli, Erzincan, Malatya, Elazığ, Bingöl, Bitlis ve Hakkâri) görülecek yağışların 1400 metre üzeri rakımlı yerlerde yoğun kar yağışı (20 cm üzeri) şeklinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Meydana gelebilecek ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinin düşmesi, tipi, buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

Kaynak:bik.gov.tr