1.Ümraniye Kitap Fuarı Cumhurbaşkanı Sözcüsü Kalın’ın Katıldığı Programla Sona Erdi

410

Ümraniye Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen 1. Ümraniye Kitap Fuarı, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın katıldığı programla sona erdi. Fuarın sonunda düzenlenen söyleşide kitapseverlerle buluşan Kalın, son yıllarda Türkiye’de basılan kitap sayısında bir artış olduğunu belirterek, “Bu Türkiye’nin büyüyen ve genişleyen ufkunun  bir önemli tezahürü aslında” dedi.

Ümraniye Belediyesi tarafından Santral Meydan’da 14-22 Aralık tarihlerinde arasında düzenlenen 1. Ümraniye Kitap Fuarı, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın katıldığı programla sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, fuar alanına gelerek Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım ile standları gezdi. Kitapları inceleyen ve bazı stantlardan kitap alan Kalın, vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaştı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü kalın daha sonra yazdığı son kitabının adı olan “Barbar, Modern, Medeni” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Burada kitapseverlere hitap eden Kalın, “Özellikle son 4-5 yılda Türkiye’de basılan kitap sayısında da, okuyan insan sayısında da ciddi bir artış var. Bunu telif eserlerin sayısının artışında da görüyoruz. Kitapları gezerken dikkatimi çeken bir diğer önemli konu da konuların muazzam farklılığı oldu. Latin Amerika tarihinden şiire, çocuk kitaplarından, matematik, bilim tarihine muazzam bir yelpazede çok güzel, farklı eserler yayınlanmaya başlamış. Bu Türkiye’nin büyüyen ve genişleyen ufkunun bir önemli tezahürü aslında. Çünkü biz yıllarca çok dar bir ufukla dünyaya baktık. Avrupa merkezli bir tarih perspektifinden kendimize ve tarihe baktık. Avrupa’ya düşülmüş bir dipnot olduğumuzu zannettik. Kendimizi de Avrupa tarihi ile ilişkimiz olduğu oranda önemli gördük. Çünkü bizi yazanlar, bizi hep o tarihin dipnotu olarak konumlandırdılar. Kendi tarihimizin aktörü olmaya başladığımız andan itibaren ise dünyayı daha geniş bir zaviyeden görmeye başladık” şeklinde konuştu.

“Türkiye çok büyük bir dönüşüm sürecinden geçiyor”

Türkiye’de bir çok alanda önemli bir değişim sürecinin yaşandığını vurgulayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Bugün hamdolsun siyasi, kültürel, sosyal, akademik tüm alanlarda Türkiye çok büyük bir dönüşüm sürecinden geçiyor. Sadece ufkumuz genişlemiyor, belli alanlarda ciddi derinlikler elde etmeye başladık. Bakın çok yakın bir zamanda önümüzdeki hafta inşallah kendi elektrikli milli otomobilimizin lansmanımızı yapacağız.  Son dönemde yine Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Suriye’de, Libya’da attığımız adımlar bir çok oyunu bozdu. Bu dengeler bozulduğu içinde tepkilerin şiddetini daha da artarak izliyoruz. Ama ne Suriye’de Barış Pınarı Harekatı ile attığımız adımlara verilen tepkiler, ne Libya’da yaptığımız anlaşmalar çerçevesinde verilen tepkilerin sertliği, ne de bizim Doğu Akdeniz’deki haklarımızı koruma çabamız hiçbir şekilde gerilemeyecek. Bu alanlarda biz kararlı, ilkeli duruşumuzu, bu anlamda devam ettireceğiz” diye konuştu.

Türkiye’de zenginliklerin ortaya çıkarılması gerektiğini ve bunun için de herkese görevler düştüğünü hatırlatan Kalın, “Toplumun her aktörünü yani devlet görevlisinden vatandaşına, esnafından belediye başkanına, tüccarına, gazetecisine hepimizin bu kültürel derinliği kucaklayıp, kültürel vasatımızı yükseltmesi gerekiyor. Bunun için de düşüncenin, dilin asaletini ve önemini kavramamız gerekiyor. Tefekkür etmenin ne kadar önemli olduğunu yeniden hatırlamamız var, bunu da dünyaya bir mesaj olarak vermemiz gerekiyor. Çünkü başta da söylediğim gibi, bizim dünyaya söyleyecek bir sözümüz var ama bunun farkında değiliz. Türkiye bugün artık kendi tarihinin aktörü haline gelmiş bir ülkedir. Bu sadece siyaset anlamında , dış politika alanında gerçekleşecek bir şey değildir. Bunu her alanda ortaya koymamız için hepimizin büyük bir çaba içinde olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bu yıl ilk kez düzenlenen 1. Ümraniye Kitap Fuarı ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Kalın, “Kitap fuarı çok canlı ve hareketliydi. Çok memnun oldum, başkanımıza da söyledim. Ümraniye’de böyle zengin katılımlı bir kitap fuarının yapılması, Ümraniye ve civardaki ilçelerden vatandaşlarımızın buraya gelmesi, yazarlarla buluşması çok memnuniyet verici. Bazen bize Türkiye’de kitap okunmuyor, basılmıyor gibi değerlendirmeler yapılıyor. Son birkaç araştırma da aslında Türkiye’de son yıllarda basılan kitap sayısının da arttığı, okuyan insan sayısının da arttığına dair çok memnuniyet verici veriler elde edildi. Ve bütün bunlar aslında buradaki kitap fuarında da görülebiliyor. Ama en önemlisi tabi buraya gelen öğrencilerin, gençlerin, annelerin, babaların, memurların ve diğer serbest meslekten olan insanların böyle ilim, fikir, kültür, sanat dünyasında neler oluyor, neler bitiyor bunları bir görmeleri, yeni yayınları görmeleri, yazarlarla burada buluşmaları çok güzel bir ortam. Bundan dolayı ben Ümraniye Belediye’mizi tebrik ediyorum, Başkanımızı da ayrıca tebrik ediyorum. Bu kadar ilgi ve alakayı zannediyorum bir çok kişi beklemiyordu. Ziyaretçi sayısı da hamdolsun çok çok iyi. 150 bin kişiye ulaşmış. Bundan sonra demek ki Ümraniye Kitap Fuarı, oturacak ve daha büyük bir organizasyon olarak önümüzdeki yıllarda da devam edecek” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, söyleşinin ardından kitapseverlere kendi yazdığı kitabı imzaladı.