​BAŞKAN İMAMOĞLU: “CUMHURİYET VE DEMOKRASİ BİR ARADA ÇOK GÜZEL”

1082

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında, İstanbul Valiliği’nde düzenlenen törene katıldı. Buradaki törenin ardından İmamoğlu, Vatan Caddesi’ndeki resmigeçiti izledi. Burada gazetecilere konuşan İmamoğlu, “Bayramımız kutlu olsun. Nice yüzyıllarda inşallah bayramımızı hep birlikte kutlarız. Bizim en büyük milli bayramımız. Milletimizin birliği ve dirliği için çok özel bir simge.Biz, bu sene özellikle diyoruz ki, ‘Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Demokrasi’. İkisi bir arada çok güzel” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Vali Ali Yerlikaya’nın ev sahipliğinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin 96. kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında, valilikte düzenlenen tebrikleri kabul törenine katıldı.


İBB üst yönetiminin de tam kadro yer aldığı törende, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İstanbul protokolü ile birlikte yabancı misyon temsilcileri hazır bulundu. Buradaki törenin ardından İmamoğlu, Vatan Caddesi’nde yapılan Resmigeçit Törenine katıldı.


İMAMOĞLU: “EN BÜYÜK MİLLİ BAYRAMIMIZ”
İmamoğlu, burada gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. “İnşallah nice yüzyıllarda bayramımızı hep birlikte kutlarız” diyen İmamoğlu, şöyle devam etti: “Bizim en büyük milli bayramımız, bir araya gelişimiz, kol kola oluşumuz. Milletimizin birliği ve dirliği için çok özel bir simge.İstanbul’da bayramımızı doya doya kutluyoruz. Biz bu sene özellikle diyoruz ki, ‘Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Demokrasi.’ İkisi bir arada çok güzel. Toplumun bağımsızlığı, özgürlüğü ve fikir birliği… Her konuda Cumhuriyet’in etrafında birleşmesi adına, çok simgesel ve değerli bir tanım. O bakımdan bu duygularımla, barış ve huzur içerisinde nice güzel seneler, nice güzel yüzyıllar diliyorum.”


Resmi tören, Başkan İmamoğlu, Vali Yerlikaya ve Orgeneral Avsever’in üstü açık askeri araca binip, Vatan Caddesi’ni dolduran vatandaşları selamlaması ile başladı. Ellerinde Türk Bayraklarıyla bayram coşkusunu yaşayan vatandaşlar, daha sonra hep bir ağızdan, 52. Motorlu Piyade Tümen Komutanlığı emir komutasındaki karma bando eşliğinde İstiklal Marşı’nı okundu.


-DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ-

Cumhuriyetin 96’ncı yıl dönümü nedeniyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenciler de ödüllendirildi. Birincilerin ödüllerini Vali Yerlikaya, ikincilerin ödüllerini Orgeneral Avsever verdi. Başkan İmamoğlu, resim yarışması 3’ncüsü Beşiktaş Özel İstanbul Koleji öğrencisi Işıl Duru Güvendiren, şiir yarışması 3’ncüsü Çekmeköy Alemdar Çatalmeşe Ortaokulu öğrencisi Şeyma Nur Göktaş, kompozisyon yarışması 3’ncüsü Çekmeköy Özel Çekmeköy Çınar Koleji Anadolu Lisesi öğrencisi Furkan Örnek’e ödüllerini vererek hatıra fotoğrafı çektirdi.


Törende, bando takımı eşliğinde kara, hava ve deniz kuvvetlerinin askerleri, jandarma ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polisler, il genelindeki okulların öğrencileri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta, İtfaiye, Bando Takımı ve İzcilik Teşkilatı ile muharip gaziler, resmigeçit yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Birliği de mehter marşları eşliğinde yürüdü.


-BÜYÜK BAŞKAN BURAYA!-
Başkan İmamoğlu törenden sonra gazi ve öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi. Bu sırada töreni izlemeye gelen vatandaşlar, “Büyük başkan buraya!” sloganı attı. Eskişehirspor taraftarı bir grubun da yer aldığı kalabalığı kırmayan İmamoğlu, yanlarına giderek sohbet edip hatıra fotoğrafı çektirdi.