Toplu Yapılarda Kat İrtifakının Kat Mülkiyetine Çevrilmesi | Bölgenin Sesi

Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi’ne veda etti

Genel, Spor, Tüm Manşetler, Türkiye

Erdoğan: Ekonomik tetikçilere en güzel cevap, işimize dört elle sarılmak olacaktır

Ekonomi, Genel, İstanbul, Siyaset, Tüm Manşetler, Türkiye

Toplu Yapılarda Kat İrtifakının Kat Mülkiyetine Çevrilmesi

Bu haber 29 Temmuz 2018 - 15:35 'de eklendi.

Kat irtifakının kat mülkiyetine çevrilmesi için yapı kullanma izin belgesinin ibrazı yeterli olmaktadır.Tamamlanan yapılar kısmen kat mülkiyetine çevrilebilmektedir.

Toplu yapılarda bulunan tüm bağımsız bölümler için yapı kullanma izin belgesinin ibrazı halinde , taşınmazın cins tashihi yapılarak kat irtifakı maliklerden birisinin talebi ile kat mülkiyetine çevrilebilecektir.

5912 sayılı Yasa gereğince kat irtifakının resen kat mülkiyetine çevrilmeside mümkündür.

Kat irtifakının tapu sicil müdürlüğünce resen kat mülkiyetine çevrilmesi

07/07/2009 tarihinde yürürlüğe giren 5912 sayılı Kanunla kat irtifaklarının kat mülkiyetine çevrilmesinde önemli düzenlemeler yapılmıştır.Söz konusu düzenleme toplu yapılar içinde geçelidir.Bu düzenlemelere göre yapı kullanma izin belgesinin alınması halinde ortak maliklerden birisinin talebi ile kat irtifakları kat mülkiyetine çevrilebilecektir.Bunun yanında Yasaya göre belediye veya valiliğin yapı kullanma izin belgesini tapu idaresine göndermesinden sonra kat irtifakının resen kat mülkiyetine çevrilmesi gerekmektedir.

Kat mülkiyetine çevirmek için öncelikle cins tashihi yapılması gerekmektedir.Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün konuya ilişkin uygulamasında Kanunun yürürlüğe girdiği 07/07/2009 tarihinden sonra binalarda yapı kullanma izin belgesi ekinde bina ve eklentilerinin mevzuata uygu n ölçüldüğünü gösterir röperli krokisinin bulunması gerektiği , yapı kullanma izin belgesinin yetkili idarece ( Belediye sınırları içinde belediyelerce, belediye sınırları dışında valiliklerce ) kadastro müdürlüğüne gönderilmesi üzerine kadastro müdürlüğünce ‘’tescil bildirimi (beyanname)’’tanzim edilerek tapu sicil müdürlüğüne gönderileceği , tapu sicil müdürlüğünce başkaca bir belge istenmeden (zorunlu deprem sigortası poliçesi dahil )yapı resen kat mülkiyetine geçileceği belirtilmiştir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.