logo

TAVŞANA KAÇ, TAZIYA TUT


facebooktwitter
bolgeninsesi34@gmail.com

Okul kayıtlarının başlamasına yakın yine Bakanlık yetkililerinden açıklamalar gelmeye başladı. Neymiş öğrencileri okullara kayıt yaptırırken kayıt ücreti alınmayacakmış.

Bu yıllardır böyle oluyor, ‘’Tavşana kaç, tazıya tut’ ’Ben bugüne kadar öğrencisini okula kayıt ettirmek için giden velinin okuldan para istenmediğini görmedim ve duymadım. Ey yetkililer böyle söyleyerek neden okul Müdürlerini ve Okul Aile Birliklerini velilerle karşı karşıya getiriyorsunuz. Okullarda neden okul aile birlikleri var. Evet, siz kayıt parası yok diyorsunuz, rahatlıyorsunuz. Nasıl olsa Okul Müdürleri ve Okul Aile Birlikleri o okulu bir şekilde temizletiyorlar, Boyatıyorlar, okulun tüm ihtiyaçlarını görüyorlar. Hatta çoğu okulda Okul Müdürü de aradan çıkıyor, Aile birliği başkanı ve üyeleri velilerle boğuşup duruyorlar.

Yetkililer neden çıkıp doğruyu söylemiyorlar. Biz Devlet olarak elimizden geleni yapıyoruz, âmâ yeterli gelemiyoruz. İmkânı olan veliler imkanları dahilinde okullarına yardımcı olsunlar. Bunu böyle söyleseniz de Aile birlikleri ile velileri karşı karşıya getirmeseniz olmaz mı?

Veya da okulların tüm ihtiyaçlarını devlet olarak karşılasanız da okullardaki okul aile birliklerini yalnızca öğretmen veli ilişkilerinde kullansanız daha iyi olmaz mı?

Veliler de kayıt için okula giderken rahat rahat gitseler.

Ben İstanbul’da bir İl Milli Eğitim Müdürü tanıyorum. O dönemde bende bir okulda okul aile birliği başkanı idim. Müdür bey İl Milli Eğitim Müdürü olmadan bir Lisenin müdürü idi. Kendisi Liseye kayıt yaptırmak için gelen velilerden o gün için baya yüksek bir miktarda kayıt parası alıyordu. Âmâ beyefendi İl Milli Eğitim Müdürü olunca bunları unuttu. İlk beyanatı ise Kayıt ücreti isteyen Müdür bana şikayet edin dedi. Bu nasıl bir iştir anlamak mümkün değil.

Değerlendirmeyi siz okuyuculara bırakıyorum.

SÜLEYMAN HİLMİ EREN

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

TAVŞANA KAÇ, TAZIYA TUT” için 1 yorum

 1. Şehnaz KASAL : diyor ki:

  Yıllardır eğitim gönüllülük esasıyla hareket ettim,her zaman okul aile birlikleri ve hayırsever insanların destekleriyle okullar ayakta kalmaktadır.Dürüst olmak lazım bir okulun giderleri ve gelirlerini bir karşılaştırsınlar ve okul aile birliklerini baş tacı yapsınlar.Yazınız da çok güzel yüreğinize sağlık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KISSADAN HİSSE

  12 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Hastanede staja başladığımız günden beri çoğumuz, 'keşke'lerin unutturduğu 'şükürlerin anlamını tekrar değerlendirme fırsatı bulduk. Sayısız İnsan... Sayısız Hayat... Sayısız Hikâye... Bu hafta yoğun bakımın bulunduğu koridordan ilk kez geçtim. Öylesine çaresiz bir kalabalık vardı ki... İnsanlar gözlerinin baktığı yeri değil; gönüllerinden geçenleri görüyorlardı. Her pişmanlıkları, bir özlem üzerine kuruluydu. Kaybetmek, değer bilmenin harcı, bunu bir kez daha fark ettim. Hayat o kadar dengesiz ki. Anne karnındaki bir bebeğin, ölüme...
 • Bir Hilmi Vardı

  12 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Kimilerince Hilmi amcaydı, kimilerince bir işportacı, kimilerince de çok fazla konuşmayan, söylemek istediklerini hâl dili ile anlatan, masasına ayırt etmeksizin herkesi davet eden bir bilge. Hatta kim bilir ona kahraman da denebilir. Sebebine gelince; Onu tanıyıp kaybedeli çok uzun yıllar oldu. Ve ben de tuhaf bir iz bırakıp gitti. Adı: Hilmi Soyadı: Oflaz O bu dünyadan gittiğinde 20 yaşımdaydım, bana ilham verdiğindeyse 28, parmaklarının dolaştığını hissettiğim ilk kitabım çıktığında 37 yaşımdaydım. Ne tuhaf ki hâlâ aklımın birçok köşesind...
 • Tapuda Evin Değerini Düşük Göstermenin Cezası Nedir?

  12 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Kanuna göre, satın alınan evin tapuya tecili sırasında evin satın alındığı değerin beyan edilmesi gerekir. Beyan edilen değer, bir nevi tapu harcı için ödenmesi gereken miktarı belirler. Daha az tapu harcı masrafı ödemek adına bazı ev sahipleri ve beyan ettiği gelir matrahını daha düşük göstermek amacıyla da bazı müteahhitler, evin değerini olduğundan daha düşük gösterme yolları arar. Evin gerçek değeri nasıl belirlenir? Evin gerçek değerini belirlemenin hali hazırda kesin bir yolu yok. Tapu dairesine, tapu işlemleri için gittiğinizde gör...
 • EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜRLER

  12 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Esenceli ve Darlık köylerinin iskan sorununun çözümünde emeği geçen herkese teşekkürler. Bu mesele siyasi bir mesele değil. Bu tamamen iki köyümüzün beka meselesi idi. İktidarından muhalefetine emeği geçenlere teşekkürler. Bu sürecin içinde olan ve yakından takip eden birisi olarak Şile Belediye Başkanımız Can Tabakoğlu’na, MHP İlçe Başkanı Mustafa Pıçak’a, CHP İlçe Başkanı Şecaattin Güney’e, AK Parti Gurup Başkanvekili Bülent Turan’a, CHP Gurup Başkanvekili Akif Hamzaçebi’ye, MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’a, bu Köylerimizin sorun...