logo

TAVŞANA KAÇ, TAZIYA TUT


facebooktwitter
Süleyman Hilmi Eren
bolgeninsesi34@gmail.com

Okul kayıtlarının başlamasına yakın yine Bakanlık yetkililerinden açıklamalar gelmeye başladı. Neymiş öğrencileri okullara kayıt yaptırırken kayıt ücreti alınmayacakmış.

Bu yıllardır böyle oluyor, ‘’Tavşana kaç, tazıya tut’ ’Ben bugüne kadar öğrencisini okula kayıt ettirmek için giden velinin okuldan para istenmediğini görmedim ve duymadım. Ey yetkililer böyle söyleyerek neden okul Müdürlerini ve Okul Aile Birliklerini velilerle karşı karşıya getiriyorsunuz. Okullarda neden okul aile birlikleri var. Evet, siz kayıt parası yok diyorsunuz, rahatlıyorsunuz. Nasıl olsa Okul Müdürleri ve Okul Aile Birlikleri o okulu bir şekilde temizletiyorlar, Boyatıyorlar, okulun tüm ihtiyaçlarını görüyorlar. Hatta çoğu okulda Okul Müdürü de aradan çıkıyor, Aile birliği başkanı ve üyeleri velilerle boğuşup duruyorlar.

Yetkililer neden çıkıp doğruyu söylemiyorlar. Biz Devlet olarak elimizden geleni yapıyoruz, âmâ yeterli gelemiyoruz. İmkânı olan veliler imkanları dahilinde okullarına yardımcı olsunlar. Bunu böyle söyleseniz de Aile birlikleri ile velileri karşı karşıya getirmeseniz olmaz mı?

Veya da okulların tüm ihtiyaçlarını devlet olarak karşılasanız da okullardaki okul aile birliklerini yalnızca öğretmen veli ilişkilerinde kullansanız daha iyi olmaz mı?

Veliler de kayıt için okula giderken rahat rahat gitseler.

Ben İstanbul’da bir İl Milli Eğitim Müdürü tanıyorum. O dönemde bende bir okulda okul aile birliği başkanı idim. Müdür bey İl Milli Eğitim Müdürü olmadan bir Lisenin müdürü idi. Kendisi Liseye kayıt yaptırmak için gelen velilerden o gün için baya yüksek bir miktarda kayıt parası alıyordu. Âmâ beyefendi İl Milli Eğitim Müdürü olunca bunları unuttu. İlk beyanatı ise Kayıt ücreti isteyen Müdür bana şikayet edin dedi. Bu nasıl bir iştir anlamak mümkün değil.

Değerlendirmeyi siz okuyuculara bırakıyorum.

SÜLEYMAN HİLMİ EREN

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

TAVŞANA KAÇ, TAZIYA TUT” için 1 yorum

 1. Şehnaz KASAL : diyor ki:

  Yıllardır eğitim gönüllülük esasıyla hareket ettim,her zaman okul aile birlikleri ve hayırsever insanların destekleriyle okullar ayakta kalmaktadır.Dürüst olmak lazım bir okulun giderleri ve gelirlerini bir karşılaştırsınlar ve okul aile birliklerini baş tacı yapsınlar.Yazınız da çok güzel yüreğinize sağlık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TEŞEKKÜRLER KADİR TOPBAŞ

  04 Ekim 2017 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  İstanbul’un abisi Kadir Topbaş istifa etti.13,5 yıldır başarı ile idare ettiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından istifa etti. Bundan önce hiç kimseye nasip olmamış üç dönem Büyükşehir Belediye Başkanlığı nasip olan başarılı çalışmaları ile partili partisiz tüm İstanbulluların gönlünde taht kuran Kadir Topbaş istifa etti ve kendisine oy veren tüm İstanbulluları hüsrana uğrattı. İstanbul’a ve özellikle Şile’ye yaptığı hizmetler için kendisine çok teşekkür ederim. Şile’ye 13,5 yılda görülmemiş yatırımlar yapan Kadir Topbaş tüm Şilelil...
 • HADİ İTİRAF ET

  04 Ekim 2017 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Dün gece Sonbahar’ı hissettim; “ben geldim uyan” diyordu sanki büzüldüğüm yatağımın başında! Ve devam etti Sonbahar konuşmaya; “Bu battaniyeyle donacaksın. Git yorganını bul Güneş’i görünce nereye tıktıysan!” Elbette dediğini yapmadım. Yataktan çıkmak herkes gibi bana da zor geliyor çünkü. Özlediğim ama gecenin o saatinde sevimsiz gelen Sonbahar serinliğine sarılarak uyumaya çalıştım. Hafta sonum boştu ve uyumaya çalışırken yapabileceklerimi gözden geçirmeye başladım. Evet planım Sonbahar’ı karşılamak olacaktı. Ama özel ve çok güzel bi...
 • Satın alınan evdeki kiracının hakları!

  04 Ekim 2017 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Ev satın alırken merak edilen konulardan birisi de eski ev sahibi ile sözleşme yapmış kiracının durumunun ne olacağıdır. Yasal düzenlemelere göre kiracı koruma altındadır ve öncelikli olarak imzalanan kira sözleşmesi uyarınca konutta barınma hakkı vardır. Ancak mülkün yeni sahibinin de doğan hakları mevcuttur. Öncelikli olarak satış sürecinde, kiracınızın evin yeni alıcılara ya da alıcı adaylarına gösterimini sağlama sorumluluğu vardır. Yani bir kiracı, kiraladığı mülkün satışa çıkması durumunda satış için gereken yer görme zorunluluğunu yer...
 • TEŞEKKÜRLER İSTANBUL’UN ABİSİ KADİR TOPBAŞ

  26 Ağustos 2017 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Kadir Topbaş Sözü Verdiği sözleri yerine getirmesi ile bilinen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şile Gökmaslı Köyünde yaptığı konuşmada bölgenin sorunu olan OSMANGAZİ barajı ile ilgili bir Üniversiteden hızlı bir şekilde paket barajlarla ilgili çalışma yaptıracağını ve bu Köylerin su altında kalmadan bu suyun İstanbul’a akıtılması için var gücüyle çalışacağı sözünü verdi. Bu konunun mutlaka takipçisi olacağını ve bu güzel doğanın ve 650-700 yıllık tarihin yok olmaması için elinden ne geliyorsa yapacağını söyledi. Geçt...