KAT MÜLKİYETİNE ÇEVİRME « Bölgenin Sesi

MESANE KANSERİNE YOL AÇAN 3 ÖNEMLİ ETKEN!

Genel, Gündem, İstanbul, Sağlık, Tüm Manşetler, Türkiye

2018 yılına damgasını vuran yerli albümler

Genel, İstanbul, Kültür Sanat, Magazin, Tüm Manşetler, Türkiye

KADINLAR ERKEKLERDEN UZUN YAŞIYOR

Genel, Gündem, İstanbul, Tüm Manşetler, Türkiye

“BENİM KOMŞUM TİYATRO” ÜÇÜNCÜ DÖNEMİNE BAŞLIYOR

Genel, İstanbul, Kültür Sanat, Siyaset, Tüm Manşetler, Türkiye

KAT MÜLKİYETİNE ÇEVİRME

Bu haber 06 Eylül 2018 - 21:58 'de eklendi.

Kat İrtifakının Kat Mülkiyetine Çevrilmesi İşlemi ve İstenecek Belgeler

Kat irtifakı tesis edilmiş arsa üzerine yapılmakta olan bina tamamlanmış ise, kat irtifakı her zaman kat mülkiyetine çevrilebilir. Kat mülkiyetine çevirme için, malik bir kişi ise onun, birden fazla malik varsa,  bağımsız bölüm maliklerinden sadece birisinin tapu müdürlüğüne talepte bulunması yeterlidir.

Yapının tamamlanmış olması sebebiyle taşınmazın arsa olan niteliğinin, bina olarak tashihi gerekeceğinden, kat mülkiyeti işlemi ile birlikte cins tashihinin de yapılması gerekir. Cins tashihi içinde maliklerden sadece birisinin talepte bulunması yeterli olmaktadır.

Kat irtifaklı taşınmazın bina olarak cins tashihinden sonra kat mülkiyetine çevrilmesi gerekecektir. Kat mülkiyetine çevrilmesinin talep edilmemesi halinde kat irtifaklı yerlerde cins tashihi talepleri cins tashihi talepleri yerine getirilmeyecektir.

Kat irtifakının kat mülkiyetine çevrilmesinde, mevcut kat irtifakının tesisi sırasında, mimari proje ile yönetim planı önceden verildiğinden tapu müdürlüğüne bunların tekrar verilmeyecektir. Kat irtifakının kat mülkiyetine geçişi için yapı kullanma izin belgesinin ibrazı yeterli olup, öncelikle cins tashihi yapıldıktan sonra kat irtifakının kat mülkiyerine çevrilmesi halinde, ana gayrimenkule ait tapu kütüğü sayfasında ve kat mülkiyetine çevrilmesi halinde, ana gayrimenkule ait tapu kütüğü sayfasında ve kat mülkiyeti kütük sayfasında ana gayrimenkule ait nitelik değişikliği, beyanlar hanesinde ise kat mülkiyetine geçildiğine ilişkin belirtme yapılacaktır.

Kat irtifaklı yerlerin resen kat mülkiyetine çevrilmesi

07.07.2009 tarihinde yürürlüğe giren 5912 Sayılı Kanunla kat irtifaklarının kat mülkiyetine çevrilmesinde önemli düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemelere göre yapı kullanma izin belgesinin alınması halinde ortak maliklerden birisinin talebi ile kat irtifakları kat mülkiyetine çevrilebilecektir. Bunun yanında Yasaya göre belediye veya valiliğin yapı kullanma izin belgesini tapu kadastro müdürlüklerine göndermesinden sonra kat irtifakının resen (kendiliğinden) kat mülkiyetine çevrilmesi gerekmektedir.

Kat irtifakının kat mülkiyetine çevrilmesine yönelik cins tashihi işlemleri kadastro müdürlüğünce kendiliğinden yapılacaktır. Kadastro biriminin tapu müdürlüğüne ilgileri belgeleri göndermesi üzerine cins tashihi ve kat mülkiyetine çevirme işlemi tapu müdürlüğünce yerine getirelecektir. Her ne kadar Yasada işlemlerin idari bir görev olarak tapu kadastro idarelerince resen yerine getirilmesi düzenlenmişse de ilgililerce işlemlerin takip edilmesinde bir engel bulunmamaktadır.

 Yapı kullanma izin belgesi (iskan raporu)

Yapı kullanma izin belgesi, inşaatı tamamlanan binalar için ilgili idarece (belediye, valilik) verilen, yapının tamamlandığını gösterir bir belgedir. Kat mülkiyetine çevirme için her bağımsız bölüm için yapı kullanma izin belgesi alınmış olması gerekmektedir. Yapı kullanma izin belgesinde kat mülkiyetine konu olan bağımsız bölümlerin açıkça belirtilmesi gerekir. Tekli  ana yapı ve blok yapılarda bulunan tüm bağımsız bölümler için yapı kullanma izin belgesinin verilmesi gerekmektedir.

Yapı kullanma izin belgesindeki bilgilerin kat mülkiyeti için ibraz edilen mimari proje ile örtüşmesi gerekmektedir. (Proje numarası, bağımsız bölüm sayısı v.b.). Yapı kullanma izin belgesinin usulüne uygunluğu hususunda tereddüt duyması halinde tapu müdürlüğü ilgili idareden belgenin doğrulmasını yaptırabilecektir.

Tapu Planları Tüzüğünün yürürlüğe girdiği 27.08.2008 yayın tarihinden sonra yapılan binaların cins değişikliği işlemlerin de yazı ekinde veya yapı kullanma iznine ek olarak vaziyet planı ve bağımsız bölüm planı da istenecektir. Kat irtifakı kurulmuş taşınmazlarda cins tashihi ve kat mülkiyetine çevirme işleminde, uygulamada sadece yapı kullanma izin belgesi ekinde vaziyet planı istenmekte, bağımsız bölümler  kat irtifakı olarak tescilli olduğundan ayrıca bağımsız bölüm planı istenmektedir.

Tapu müdürlüğünün yapı kullanma izin belgesinde arayacağı hususlar

Yapı kullanma izin belgesi, düzenleyen idarenin yetki ve sorumluluğunda düzenlenen bir belgedir. Belgenin düzenleme usul ve esaslarının sorumluluğunda düzenleyen idareye ait olacaktır. Tapu müdürlüğünün burada arayacağı husus belgenin ilgili idarece düzenlenmiş olması, mimari proje ile ilişkisinin kurulması, bağımsız bölümün sayısal olarak belirtilmesidir. Mimari projeye göre kat mülkiyeti kurulduğuna göre, projedeki bağımsız bölümler ile varsa eklentisi için yapı kullanma izin belgesinin verilmiş olduğu anlaşılacaktır.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.