Destici: Çözüm, üretimi artıracağız, tasarruf edeceğiz « Bölgenin Sesi

Bahçeli’den flaş Cumhur İttifakı açıklaması

Genel, Gündem, İstanbul, Siyaset, Tüm Manşetler, Türkiye

CHP’li Kaftancıoğlu: Kuzey Ormanları’nı imara açmaya devam ediyorlar

Ataşehir, bahçeşehir, Beykoz, Çekmeköy, Genel, Gündem, İstanbul, Sancaktepe, Şile, Siyaset, Sultanbeyli, Tüm Manşetler, Türkiye, Ümraniye, Üsküdar

ÜMRANİYE BELEDİYESİ’DEN ANLAMLI KALICI ESER

Eğitim, Genel, Gündem, Güvenlik, İstanbul, Siyaset, Tüm Manşetler, Türkiye, Ümraniye

ŞİLE AÇIKLARINDA YÜK GEMİSİ KARAYA OTURDU

Genel, Gündem, Güvenlik, İstanbul, Şile, Tüm Manşetler, Türkiye

Organik Tarımda Üretim Arttı

Genel, İstanbul, Sağlık, Tüm Manşetler, Türkiye

TÜRKİYE’NİN YAŞ ORTALAMASI 30,9

Genel, Gündem, İstanbul, Tüm Manşetler, Türkiye

Destici: Çözüm, üretimi artıracağız, tasarruf edeceğiz

Bu haber 02 Eylül 2018 - 17:27 'de eklendi.

BÜYÜK Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, döviz kurundaki artışla ilgili, “Biz enerjide dışa bağımlı bir ülkeyiz. Bunlar da döviz ile giriyor. Haliyle bu zamlar mutlaka vatandaşımıza yansıyacaktır. İşte doğalgaza, akaryakıta gelen zamlar. Bizim buna çözüm bulmamızın yolu; kendimiz üreteceğiz. Üretimi artıracağız, tasarruf edeceğiz” dedi.

Bilecik’e gelen Mustafa Destici, Şeyh Edebali Türbesi’ni ziyaret ederek dua okudu. Türbe çıkışında gazetecilere açıklamada bulunan Destici, “Şeyh Edebali hazretleri başta olmak üzere onun bütün aile ferdini, onunla birlikte bu toprakların Türkleşmesinde, Müslümanlaşmasında emeği olan bütün büyüklerimizi, ecdadımızı, Ertuğrul Gazi dedemizi, Osman Gazi atamızı ve onun neslinden gelip de üç kıtada hüküm süren bütün ecdadımızı rahmetle anıyorum. Onlar burada küçük bir beylikten, bir cihan devletini kurdular. İşte o azmin, o şevkin, o inancın izlerini bu topraklarda görüyoruz. Bu ruhu yaşatmamız, o ruha sahip çıkmamız hepimizin boynunun borcudur” diye konuştu.

‘TERÖRE KARŞI CİDDİ MÜCEDELE SERGİLENİYOR’

Türkiye’nin teröre karşı kararlı bir şekilde mücadele ettiğini söyleyen Mustafa Destici, “Türkiye şu anda teröre karşı ciddi bir mücadele sergiliyor. Burada da büyük başarılar elde ediliyor. Türkiye içlerinde terörist gruplar çok minimize seviyeye getirildi, ama tabi ki fırsat bulunca yine eylemlerine devam ediyorlar ve şehitlerimizi daha çok operasyonlarda veriyoruz. Çünkü, Türkiye kararlı bir şekilde terörizme karşı bir operasyon yürütüyor” dedi.

‘CARİ AÇIĞI KAPATMAMIZ LAZIM’

Döviz kurlarındaki artışa da değinen Destici, buna karşı üretimi artırıp tasarrufa yönelmeyi önerdi. Destici şöyle konuştu:

“Dövizde, dolarda yükseliş oldu. Dolayısıyla da biz enerjide dışa bağımlı bir ülkeyiz. Petrol ve gaz başta olmak üzere biz enerjiyi yüzde 90’ların üzerinde bir seviyede dışarıdan alıyoruz. Dolayısıyla da bunlar da döviz ile giriyor. Haliyle bu zamlar, mutlaka zam olarak vatandaşımıza yansıyacaktır. Bunu da yavaş yavaş işte doğalgaza gelen zam, akaryakıta belli aralıklarla gelen zamlar. Onlar daha sonra yavaş yavaş diğer maddelere de yansıyacak. Çünkü maliyetler yükseliyor, işin doğrusu bu. Yani bizim buna çözüm bulmamızın yolu şuradan geçiyor; kendimiz üreteceğiz. Üretimi artıracağız. Tasarruf edeceğiz ve burada cari açığımızı kapatmamız lazım. Bizim dış ticaretimizi mutlaka, ama mutlaka dengelememiz lazım. Bizim şu anda ithalat-ihracat arasındaki farkımız 100 milyar doların üzerinde. Bunun yaklaşık 50 milyar dolarını da turizm gelirleri ve özelleştirme ile kapatıyoruz. Ama 50-55 milyar dolar her yıl cari açık olarak, hanemize borç olarak yazılıyor. Bunu nasıl çeviriyorsunuz? Dış borç veya dışarıdan gelen yatırımcı ile bunu çeviriyorsunuz. Ama tabi Amerika gibi bir emperyalizmin ve kapitalizmin babası olan bir ülke ambargolar yürürlüğe koyduğunda bütün dünya piyasasını da etkiliyor. Bunun da olumsuz sonuçları ile karşı karşıya kalıyorsunuz.”

‘ÜLKE OLARAK BUNUN BEDELİNİ ÖDERİZ’

Bütün bunların Türkiye’yi yıldıramayacağını söyleyen Destici, “Ben vatandaşın arasındayım. Vatandaşımız bu zamların da, bu doların yükselişinin de Türkiye ye karşı yapılan bir ambargodan, kötü niyetli birtakım yaptırımlardan kaynaklandığını biliyor. Burada biz ya istiklalimiz, bağımsızlığımız diyeceğiz, ya da bu ambargolara, bu tehditlere boyun eğeceğiz. Türkiye bugüne kadar boyun eğdiği dönemlerde daha fazlası ile karşılaştı. Onun için ‘sarı öküzü verirseniz, tüm sürüyü kaybedersiniz’, onun için  ben bu tehditlere Türkiye’nin boyun eğmedi tavrının sonuna kadar devam etmesini, bedeli neyse de biz toplum olarak, ülke olarak bunun bedelini öderiz. Ama bunun sonucunun daha hayırlı olacağını inanıyorum” dedi.

‘SANİYİCİYE DOĞALGAZDA ZAM YAPMAMAK LAZIM’

Milletin biraz sabretmesi gerektiğini ifade eden Destici, devleti yönetenlerin de tasarrufa en tepeden başlaması gerektiğini söyledi. Destici şöyle konuştu:

“Tasarrufsa da bu en tepeden başlaması lazım, üretimse de bunun en tepeden teşvik edilmesi lazım. Ve üreten kesimlerin desteklenmesi lazım. Şimdi mesela; işte konutlardaki doğalgaza yüzde 9, sanayiye yüzde 14 zam yapılıyor. Bence sanayiye zam yapmamak lazım. Çünkü neden? Sanayici üretiyor. Üreten çiftçiye mazotu vergisiz vermek lazım. Bunun vergisini ürettikten sonra almak lazım. Biz üretmeden önce vergisini alıyoruz. Dolayısıyla da üretimi engelliyoruz, üretimiz zayıflatıyoruz. Yani konuta yüzde 9, sanayiye yüzde 14. Bence sanayiciye belli bir süre hiç zam yapmamak lazım. Ve sanayicinin üretimini teşvik etmek lazım. Başka alanlarda da sanayiciyi, üreticiyi desteklemek lazım. Ben bugün çiftçi ile konuşuyorum; iki şikayetleri var; bir mazot, iki gübre. Yani mazotun vergisini ürettiği üründen al. Gübreden keza öyle. Yani dolayısıyla mutlaka devletin üretimi teşvik edici tedbirler açıklaması lazım. Bakın şu anda bankalardaki faizlerin, kredi oranlarının yükselmiş olması; bunların hepsinin belli bir süre sonra bizim ekonomimize ağır maliyetlerini eksi yönde yakın zamanda göreceğiz. Onun için alınan tedbirlerin ivedilikle alınması lazım. Bir de sanayicinin, üreticinin mutlaka korunması lazım. Ama öbür taraftan hala bütün bu yaşadıklarımıza rağmen tasarrufa geçemedik. Bizim bir an önce ivedilikle tasarrufa geçmemiz lazım diyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.