Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ekonomik savaşı da başarılı bir şekilde vereceğiz « Bölgenin Sesi

CHP’de 147 aday belli oldu

Genel, Gündem, İstanbul, Siyaset, Tüm Manşetler, Türkiye

İstanbul’da su fiyatlarına yüzde 15 indirim

Ataşehir, bahçeşehir, Beykoz, Çekmeköy, Ekonomi, Genel, Gündem, İstanbul, Sancaktepe, Şile, Siyaset, Sultanbeyli, Tüm Manşetler, Türkiye, Ümraniye, Üsküdar

7 Büyük Şef 7 Büyük Konser

Genel, İstanbul, Kültür Sanat, Tüm Manşetler, Türkiye

Süper Lig gelirleri 3,2 milyar TL’ye ulaştı

Genel, İstanbul, Spor, Tüm Manşetler, Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ekonomik savaşı da başarılı bir şekilde vereceğiz

Bu haber 10 Ağustos 2018 - 22:32 'de eklendi.

‘DEVLETİMİZ VATANDAŞLARIMIZIN YANINDA, ENDİŞE ETMESİNLER’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bayburt’ta, cuma namazı sonrası Cumhuriyet Caddesi’nde düzenlenen programda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerdeki destekleri dolayısıyla Bayburtlulara teşekkür etti. Alandaki binaya, Erdoğan’ın fotoğrafı ile kentin seçimlerdeki oy oranlarının yer aldığı, ‘Rekorlar şehri Bayburt, rekor bizim işimiz’ yazılı dev pankart asıldı.

‘Cumanız mübarek olsun’ diyerek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bayburt, 24 Haziran cumhurbaşkanlığı seçiminden şahsıma verdiği yüzde 82 oranındaki destekle yine ilk sırada yer aldı. Bayburt bir başka, Bayburt bambaşka. Şahsıma gösterdiğiniz bu sevgiyi için güven için verdiğiniz destek için her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Sonuçları görür görmez teşekkür için buraya gelmeye karar vermiştim, nasip bugüneymiş. Sözlerimin hemen başında Ordu’da yaşanan sel felaketinden etkilenen kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimi ifade etmek istiyorum. Rabb’im ülkemizi ve milletimizi bu tür felaketlerden muhafaza eylesin. Devletimiz bütün imkanlarıyla sel felaketinde evleri, iş yerleri, mahsulleri zarar gören vatandaşlarımızın yanındadır; hiç endişe etmesinler” dedi.

‘DOLAR MOLAR BİZİM YOLLARIMIZI KESMEZ’

Kurdaki hareketlilikle ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Pazar günü Trabzon’da programlarımız var. Bugün ise oradan Gümüşhane’ye geçecek ve yaklaşık 1 katrilyon liralık bir yatırım olan Gümüşhane Çevre Yolu’nun resmi açılışını yapacağız. Bu yolun sizin için de hayırlı olmasını diliyorum. Dolar molar bizim yollarımızı kesmez. Hiç endişe etmeyin. Ama buradan yine söylüyorum. Yastığının altında doları, avrosu, altını olan varsa bunu gitsin Türk lirasıyla bankalarımızda bozdursun. Bu bir milli ve yerli mücadeledir. Bu bir bize karşı ekonomik savaş ilan edenlere karşı benim milletimin cevabı olacaktır. Bugün değil de ne zaman? Onun için yerli paramız da inşallah bunlara cevabı verelim. Bu bakımdan yastık altındaki dövizleri, dolarları, euroları varsa altınlarınızı gelin; yerli parayla değiştirin ve bunlara karşı en önemli cevabı hep birlikte milletçe verelim” diye konuştu.

‘7 DÜVELE MEYDAN OKUMAKTAN ÇEKİNMEYİZ’

Milletin her zaman sandıkta iradesine sahip çıktığını vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:

“Milletimiz bizden ‘Rabia’mıza sahip çıkmamızı bekliyor. Bizler bu mücadelede bu uğurda gerekirse 7 düvele karşı meydan okumaktan asla çekilmedik, çekinmeyiz. Bu uğurda dünyanın en eli kanlı teröristlerin tepesine binmekten çekinmedik, çekinmeyiz. Bu uğurda içimizde sokulmuş ihanet çetelerinin kafalarını kapatmaktan çekemedik, çekinmeyiz. Çünkü biz sadece ve sadece Hakk’a ve halka karşı sorumlu olduğumuzu biliyoruz. Bizim sorumluluğumuz size. Bizim sorumluluğumuz George’a, Hans’a değil; Ahmet’e, Mehmet’e, Ayşe ve Fatma’ya. Bizim size sorumluluğunuz var. Biz bu millete hizmetkar olmak için bu yola çıktık, efendi olmak için değil. Bunun dışındaki her türlü tehdit, her türlü baskı, her türlü oyun, her türlü senaryo bize vız gelir. 1 gün sıkıntımız olabilir, 2 gün sıkıntısı olabilir; bunların hepsi açılır, ülkemizde diz çöktürmek için yapmadıklarını bugüne kadar bırakmadılar. Koskoca Osmanlı çınarını binbir türlü tuzakla binbir türlü hile ve binbir türlü ittifaka yıktılar. Milletimiz büyük fedakarlıklarla yeniden hayat verdiği o cumhuriyet fidanını özellikle son dönemde yeniden ulu bir çınar olma yoluna girdi. Onlar darbelerle muhtıralarla demokrasimizi felç etmeye çalıştı. Milletimiz her seferinde sandıkta yerinden iradesine sahip çıktı. Demokrasiye güç verdi, hayat verdi. Onlar koalisyonla hala ekonomik krizlerle siyaseti etkisiz hale getirerek, gövdemizi baltalamaya kalktılar. Milletimiz özgürlüğüne ve demokrasisine olduğun gibi ekonomisine de sahip çıktı. Alın teri ile emeğiyle Türkiye’yi yeniden ayağa kaldırdı.”

‘EKONOMİMİZDEKİ OLUMSUZLUKLAR BU ÇARPIKLIĞIN FARKLI BOYUTU’

Ülkenin geleceğinden umutlu olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Tabi biz bu işlerle uğraşırken bazen aksakların öne çıktığı da olmadı değil. Bu tür arızi durumları da hal yoluna koyduk, koymaya da çalışacağız. Milletimiz kimin kendisi için çalıştığını gayet iyi biliyor. Onun için ülkemizin geleceğinden umutluyuz. Türkiye olarak 24 Haziran’da gerçekten çok büyük sadece kendi tarihimizde değil dünyada parmakla gösterilecek bir demokrasi şöleni yaşadık. Dünyanın pek çok yerinde krizler, çatışmalar, kavgalar, acılar pahasına neticelendirilebilecek bir yönetim değişikliğini tam bir demokratik olgunluk içinde gerçekleştirdik. Parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçişi başarıyla tamamladık. Bu sürecin asıl mimarı hiç şüphesiz bizatihi milletimin ta kendisidir. Sadece bu başarı, Türkiye’ye dünya demokrasileri içinde en üstlerde yer alma hakkı verir. Biz böylesine önemli bir süreci hukuka ve insan haklarına uygun şekilde nihayete erdirmekten dolayı takdir beklerken ülkemize yönelik anlamsız bir saldırı dalgasıyla karşı karşıya kaldık. 15 Temmuz gecesi demokrasinin değil; darbecilerin yanında yer alanlar, 24 Haziran’dan sonra da milletin iradesine saygı duymak yerine bambaşka yolları saptılar. Bazı ülkeler, Türkiye’nin taraf olduğu tüm meselelerde darbecileri koruyan, teröristleri bağrına basan, hak ve hukuk tanımayan bir tavır içine girdiler. Ekonomimizde son günlerde yaşanan olumsuzluklar da bu çarpıklığın farklı bir boyutudur.”

‘KİMSEYE EYVALLAHIMIZ OLMAZ’

Son dönemde suni finansal istikrarsızlık dalgalarına maruz kalındığını kaydeden Erdoğan, “Türkiye’nin ne makroekonomik verilerinde ne üretim gücünde ne istihdam düzeyinde ne bankacılık sisteminde en küçük bir sıkıntı olmadığı halde, suni finansal istikrarsızlık dalgalarına maruz kalıyoruz. Gerçekten çok basit birtakım görüş ayrılıkları üzerine bina edilen bu saldırıların sebeplerinin çok başka olduğu açıkça ortadadır. Bu tarz yaklaşımlar sergileyen ülkelerle aramızdaki ilişkiler telafisi mümkün olmayacak zararlar görme noktasına gelmiştir. Bizim hiçbir ülkeye yönelik özel bir husumetimiz yoktur. Tüm ülkelerle çıkarlarımız uyuştuğu noktalarda iş birliği yapıyor, ayrıştığı noktalarda da meseleleri müzakereler yoluyla çözmeye çalışıyoruz. Ama konu Türkiye’yi köşeye sıkıştırıp, egemenlik haklarımıza halel getirecek birtakım tavizler verdirmeye geldiğinde iş değişir. Kusura bakmasınlar; bizim bu noktada kimseye eyvallahımız olmaz, olamaz. Tanktan, uçaktan, kurşundan korkmayan bu millet, bu tarz tehditlerden mi korkacak?” dedi.

‘BU MİLLETİ ÇÖKERTEMEYECEKSİNİZ’

Tüm olumsuz ihtimallere karşı hazırlıklarının olduğunu belirten Erdoğan, “Kardeşlerim, bize karşı uzatılan her dost eline açılan her dost yüreğine samimiyetle karşılık vermeye devam edeceğiz. Ülkemize karşı atılan her iyi niyetli adıma misliyle muamele ettik, etmeyi sürdüreceğiz. Bununla birlikte tüm olumsuz ihtimallere karşı da hazırlıklarımız var. Döviz kuruna bakıp, faizlere bakıp ve tehditlerine bakıp, el ovuşturanlar, hiç boşuna heveslenmesinler. Faiz lobilerine sesleniyorum; boşuna heveslenmeyin. Bu milletin sırtından kazanamayacaksınız, bu milleti çökertemeyeceksiniz. Bunlar bizim için hedeflerimize yürüdüğümüz yollarda dönemsel araçlar olabilir. Bu araç dün şu olur, yarın bir başka olur. Nitekim şimdiden İran’dan Rusya’ya, Çin’den kimi Avrupa ülkelerine kadar pek çok yerle farklı alternatifler konusunda önemli mesafeler kat etmiş durumdayız. Asıl olan, bizim yüreğimizdeki imandır. Biz böyle bakıyoruz. Asıl olan, bizim gücünü imandan aldığımız o mücadele azmimizdir. Her zaman söylediğim gibi Türkiye’ye güvenen, Türkiye’ye yatırım yapan Türkiye ile birlikte yol yürüyen herkes mutlaka kazanır. Türkiye’yi kaybetme pahasına küçük hesapların peşine düşenler ise emin olun yarın çok pişman olacaklardır” diye konuştu.

‘HİÇ KİMSE SANMASIN Kİ BU TEKERLEK TÜMSEKTE KALACAK’

Gelinen süreçte millete de çok önemli görevler düştüğünü vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Anneler, bacılar, kardeşlerim; 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı bağımsızlığımızı nasıl canımız pahasına savunduysak bugün maruz kaldığımız ekonomik saldırılara karşı da ülkemizi aynı kararlılıkla müdafaa etmemiz gerekiyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin savaş uçaklarıyla bombalanması neyse ekonomimizin kur faiz sarmalıyla kuşatılması da odur. Darbecilerle teslim olmadığımız, çıplak ellerimizle tankların karşısına dikildiğimiz gibi ekonomi tetikçilerine de teslim olmayacak, varımızla yoğumuzla mücadele edeceğiz. Bu haramzadelere vereceğimiz en büyük cevap; daha çok çalışarak üretimi artırmak, ihracatı artırmak, istihdamı artırmak olacak. Milletimizin tüm fertlerini ellerindeki imkanları üretim yolunda, ihracat yolunda, istihdam yolunda seferber etmeye davet ediyorum. Darbecilere karşı demokrasi nöbetlerine çıkıp, yolları, meydanları doldurduğumuz gibi şimdi de çalışmak için sanayiden ticarete her alanda iş yerlerimizi, atölyelerimizi, fabrikalarımızı ve bürolarımızı dolduralım. Türkiye’yi içine hapsedilmeye çalışıldığı cendereden çıkarmanın yolu, kenara çekilmek değil; ileriye atılmaktır. Gelin, hep birlikte ileriye atılalım daha ileriye. Durmak yok, yola devam. Bu oyunu hep beraber bozalım. Gelin, bu duvarı hep birlikte yıkalım. Hiç kimse sanmasın ki bu tekerlek tümsekte kalacak.”

Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘Başkan’ yazılı 69 numaralı Bayburtspor forması hediye edildi.

‘BİZ DAĞLARI DELE DELE GELİYORUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bayburt’taki ziyaretlerinin ardından kamu ve özel sektör tarafından gerçekleştirilen toplam maliyeti 1 milyar 370 milyon liralık tesislerin açılışı gerçekleştirmek ve seçimlerde gösterdikleri desteklerinden ötürü teşekkür konuşması yapmak üzere Gümüşhane’ye geldi. Cumhuriyet Caddesi’nde düzenlenen programda konuşan Erdoğan, seçimlerdeki destekleri dolayısıyla Gümüşhaneli vatandaşlara teşekkür etti.

Gümüşhane’de olmaktan ötürü büyük bir memnuniyet duyduğunu belirten Erdoğan, “10 aylık hasretin ardından vefanın, dayanışmanın milli iradenin, elbette rekorların şehri Gümüşhane’de olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. İnşallah bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sizlerin desteğine duasına layık olmaya çalışacağız. Hiçbir anımızı boş geçirmeden Gümüşhane ile beraber ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz. Bakın, bu gelişte şu yapılanları görüyorsunuz değil mi? Yani biz size hizmetkâr olarak bu adımları attık. Buraya gelmeden önce Bayburt’a uğradık, oradaki kardeşlerimize de teşekkürlerimizi ifade ettik. Tıpkı Gümüşhane’de olduğu gibi Bayburt’ta da muhteşem bir coşku vardı. Nasipse yarın önce Ordu’ya geçeceğiz Tabii Ordu’da aslında bu sel felaketi sebebiyle oraya uğrayacağız. Ardından İnşallah Rize’de hemşehrilerimizle hasbihal edeceğiz. Pazar günü Trabzon’dayız orada da Trabzonlu hemşehrilerimizle bir arada olacağız. Kısacası bu hafta sonunu Doğu Karadeniz’de geçirmiş oluyoruz. Biz Gümüşhane’ye sadece kuru bir teşekkür için gelmedik. Elimiz boş gelmedik, ayrıca bugün şehrimiz, değil tüm Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi için önemli bir yatırımın açılışını yapmaya geldik. Biz Ferhat’ız siz ise Şirin’siniz, yahu biz dağları dele dele geliyoruz. Bunu birileri belki görmüyor ama siz şimdi burada bu dağları nasıl deldiğimizi görüyor musunuz?” dedi.

‘GEÇİN O İŞİ GEÇİN’

‘Neymiş, dövizmiş, neymiş kurmuş, geçin o işi geçin’ diyen Erdoğan şöyle konuştu:

“Tüm bunar bir aşk işi, aşk. Sıradan olmuyor, eğer âşıksanız olur, dertliyseniz olur. Biz bu millete aşığız. Neymiş, dövizmiş, neymiş kurmuş, geçin o işi geçin. Aşıklıya Bağdat yakındır. İşte biz onun için buraları açtık geliyoruz. Böylece daha önce tek yol olarak hizmet veren mevcut yoldaki transit trafiği şehir dışına alarak, çift gidiş çift geliş şeklinde Gümüşhane’mize kazandırıyoruz. Gümüşhane üzerinden doğu-batı kuzey-güney istikametinde yolculuk yapan vatandaşlarımız da, daha güvenli daha konforlu bir seyahat imkânı götürüyoruz. Çevre yolundan hizmete girmesiyle tarihi İpek yolu güzergâhının en önemli durak noktalarından olan Gümüşhane’nin cazibesinin de ben artacağına inanıyorum. Onun için pestilleri de falan biraz fazla hazırlayın. Sadece pestil için buraya gelenler çok olacak.”

‘İNCE ELEDİK SIK DOKUDUK’

Ana muhalefet partisinin, tüm enerjisini koltuğa harcadığını kaydeden Erdoğan, “Bakın biz sizi seviyoruz, Allah için seviyoruz, bu para pul meselesi değil, makam mevki meselesi değil. Türkiye 24 Haziran’da sıradan bir genel seçim yaşamadı. Ülkemiz 24 Haziran seçimleri ile beraber aynı zamanda ne yaşadı? Bir yönetim sistemini değiştirdi. Parlamenter demokrasiden artık biz cumhurbaşkanlığı sistemine geçtik mi? Bununla inkılâbı bir değişim-dönüş yaşıyoruz. 9 Temmuz’daki yemin töreninin ardından hem yönetim mimarimizi oluşturduk, hem de kabinemizi belirledik. Ardından da bakan yardımcılarımızın ve bazı üst düzey görevlilerimizin atamalarını yaptık. İnce eledik. İnce eledik sık dokuduk. Çok titiz bir çalışma ile inşallah bu süreci devam ettiriyoruz. Bir taraftan atamalarımızı yaparken, diğer taraftan milletimize hizmet yolculuğumuzu kesintiye uğramaması noktasında özen gösteriyoruz. Devletimizin kaybedecek vakti yok, tek bir anı yok, tek bir kuruşu dahi bu noktada asla israf edilemez. Hiçbir zorluk, hiçbir sıkıntı millete hizmet etmemenin bahanesi olamaz. Ana muhalefet partisi tüm enerjisini nereye harcıyor? Koltuğa. Partililer de genel merkezinin önünde getirmişler bir tane koltuk koymuşlar. Dertleri bu. Amma bizim öyle bir derdimiz var mı? Yok. Önümüzdeki haftanın sonunda biz de büyük kongremizi yapacağız ayın 4’ünde genel merkez kadın kollarımızın kongresi yaptık. Var mı bir sıkıntı? Şimdi de 18’inde genel merkezimizin kongresini yapıyoruz. Allah’ın izniyle hep birlikte o kongreyi tüm Türkiye, tüm dünya izleyecek. Niye? Biz dünya demokrasisinde örneğiz. Başka ülkelerde bunlar yok. İddialı konuşuyorum yok” ifadesinde bulundu.

‘BİZİM İÇİN HER PAYE MESULİYETTİR’

Millete efendi olmaya değil, hizmetkâr olmaya geldiklerini vurgulayan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birileri yaşadıkları onca hezimete rağmen, koltuklarını korumak için her türlü siyasi cambazlığa başvurabilir, birileri sandıkları kapanır kapanmaz makam kavgasına rant ve çıkar kavgasına tutuşabilir. Ama biz asla böyle bir hareket değiliz ve olamayız. Biz aldığımız bütün yüksek oy oranı rağmen gece rahat bir uyku çeken değil, tam tersine uykuları kaçan, yüklendiği emanetin ağırlığını her zerresinde, her hücresinde hisseden bir anlayışa sahibiz. Bizim için her makam millete hizmet için açılmış bir fırsat penceresidir. Zira biz millete efendi olmaya değil, hizmetkâr olmaya geldik. Bu yola böyle devam ediyoruz. Bizim için her paye mesuliyettir, sorumluluktur, 81 milyonun emanetidir. Bunun için ‘Nasıl olsa Gümüşhane’de yüzde 77 oy aldık, nasıl olsa Türkiye’de yüzde 52,5 oy aldık’ asla rehavete kapılamayız. Yapmamız gereken çok şey var”

CHP’DEKİ KURULTAY TARTIŞMALARINA DEĞİNDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP’de son günlerde gündeme gelen ‘Kurultay’ tartışmalarıyla ilgili konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda şöyle dedi:

“Ana muhalefet partisi daha düne kadar Cumhurbaşkanı adayımız dediği şahsa hakaret etme yarışı yaparken, biz geçen hafta 100 günlük icraat programımız açıkladık. 100 günde toplam 46 milyar liralık bütçeyle hayata geçirmeyi planladığımız 400 projeyi milletimize tanıttık, ilan ettik. Şimdi bakan arkadaşlarımız bu projeleri adım adım hayata geçiyor. Bizler de hem kendi taahhütlerimizi yerine getireceğiz hem de 100 günlük programda yer alan diğer projelerin takipçisi olacağız. Yaptıklarımızın başardıklarımızın hesabını yine, millete vereceğiz millete. Birilerine değil, George’a, Hans’a değil, biz halka ve Hakk’a veririz hesabımızı. Çünkü biz bugüne kadar daima milletimize olan ahdimize, kavlimize sadakatle sahip çıktık. Ne söz verdiysek onu yerine getirmeye çalıştık. Yapmayacağımızı söz olarak vermedik. Türk siyasetinin tekrar popülizm bataklığına düşmesine rıza göstermedik.  Yeni dönemde de aynı ilkeyle, aynı prensiple çalışmaya devam ediyoruz. Popülizm tuzağına düşmeden can borcumuz olan bu millete, bu aziz millete azimle hizmet etmenin mücadelesini veriyoruz.”

‘PUTİN’LE GÖRÜŞTÜK’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bayburt ziyaretinin ardından yola çıktığı sırada Putin ile yaptığı telefon görüşmesine değinerek, bu yıl içerisinde Türkiye’ye 6 milyon Rus turistin geleceğini ifade etti. Erdoğan, “Biz son 16 yılda ekonomimizi 3 buçuk kat büyüttük.  İhracatımızı 36 milyar dolardan 163 milyar dolara çıkardık. Geçtiğimiz temmuz ayında 14 milyar dolarla cumhuriyet tarihimizin en yüksek ihracatını gerçekleştirdik.  Turizm gelirlerimizde ve turist sayımızda da inşallah bu yıl da rekora doğru koşuyoruz. Az önce Sayın Putin’le bir görüşmem vardı ve maşallah bu sene Rusya’dan yoğun bir turist akını var. Öyle zannediyorum ki 6 milyon gibi bir turist herhalde Rusya’dan gelecek.  Aramızdaki tabi ki bu ilişkiler, bu irtibatlar bizleri daha güçlü hale getiriyor” dedi.

‘HUKUK İLKELERİNİ RAFA KALDIRANLAR BİZE DEMOKRASİDEN BAHSEDEMEZ’

Erdoğan, son haftalarda ABD ile Türkiye arasında meydana gelen Rahip Brunson gerginliğinin ardından, ABD’nin Türkiye üzerinde uygulamaya çalıştığı ekonomik yaptırımlarla ilgili konuştu. Erdoğan, kimsenin Türk milletine ekonomik manipülasyonlarla diz çöktüremeyeceğini söyleyerek, şunları söyledi:

“Ekonomik manipülasyonlar üzerinden bize diz çöktüreceğiniz zannedenler, anlaşılan bu milleti hiç tanımıyorlar. Koyunlarında büyüttükleri malikhanelerde ağırladıkları FETÖ’cü alçaklarla ilgili hiçbir adım atmayanlar, kusura bakmasın bize hukuk dersi veremez. Yüzlerce insanımızı hunharca katledenlerle ilgili en temel hukuk ilkelerini rafa kaldıranlar bize demokrasiden bahsedemez. Bu millete tehdit dili şantaj dili kullanamaz. Hele hele bu millete kabadayılık hiç sökmez. Biz bu güne kadar adı, sanı, cüssesi ne olursa olsun tüm devletlerle, eşitliği ve karşılıklı saygıyı esas alan göz hizasında bir ilişki kurduk. İkili münasebetlerimizde, saygıyı asla elden bırakmadık. Sorunları, şantaj, tehdit ve baskıyla değil, diyalogla çözmenin yollarını aradık. Gerilim yerine sükuneti, çatışma yerine işbirliğini isteyen taraf olduk. Bu gün de aynı yerdeyiz, aynı ilkeleri savunuyoruz. Her zaman ifade ettiğim gibi, sıkılı yumruklarla müdafaa olmaz. Müdafaa için elinizi açacaksınız. Meselelerin çözümü sükunettir, suhulettir, müzakere ve diplomasidir.  Bunun dışındaki her çözüm yolu, çıkmaz sokak olacaktır. Kimsenin tehditle, ceza ile yaptırımla bu millete, bu aziz millete attıracağı tek bir adım olamaz. Bu süreçte doğruları söylemekten, hak bildiğimiz gerçekleri ifade etmekten asla imtina etmeyeceğiz. Sürecin sonunda muhataplarımız nezdinde de aklı selimin galebe çalacağına inanıyorum”

Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gümüşhane Geçişi Çevre Yolu’nun açılışını gerçekleştirdi. Gümüşhanespor Kulüp Başkanı Kurban Karagöz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a adının yazılı olduğu 29 numaralı Gümüşhanespor forması hediye etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.