logo

BU KOKUYU KİM SEVMEZ?


facebooktwitter
Süleyman Hilmi Eren
bolgeninsesi34@gmail.com

Hangi koku mu? Eminim hepinizin sevdiği kokular vardır ama bir de en sevdiği koku vardır. Kimi şeker diyebilir, kimi yemek, kimi parfümlerden bahsederken kimi çiçeklerden bahseder. Çim kokusu, toprak kokusu, deniz kokusu. O kadar çok koku sayabilirim ki size içlerinde unuttuklarınıza bile rastlayabilirsiniz.

Ama bir tanesi var ki sizi sadece kokusuyla içine çekmez. Sayfalarıyla, kapağıyla, içindeki cümlelerle içine alır. O kokunun peşinden giderseniz sokak sokak gezersiniz. Hayatınızda görmediğiniz insanlarla tanışırsınız. Hiç bilmediğiniz bir şehrin havasını solurken yine aynı şehrin kokusu siner üzerinize. İşte bu kitap kokusudur ve o koku sizi hiçbir zaman terk etmez.

Sıkıp bitirmezsiniz, yiyip tüketmezsiniz. İstediğiniz zaman elinize alıp koklayıp kucaklayabilirsiniz. Ve sevdiğiniz o yolculuğa defalarca çıkabilirsiniz.

İşte bu kokuyu herkes sever. Bu konuya nereden geldiğime gelince; evet, ben bir yazarım, kitaplarım var. Fakat bu benim kitaba ve ona dair ne varsa doyacağım anlamına gelmiyor. Kitap oburuyum. Ve geçtiğimiz günlerde çok güzel bir festivalde biraz da olsa doyma şansım oldu. Ben de birçok insan gibi kitaplarımı internetten alıyorum. Fakat kitapçılardaki keyfi vermiyor. Kitapçıların olduğu pasajlar ve sahaflar insana ilham veriyor.

Şile Kitap Festivali

Benim gibi oburlar için çok güzel bir festival vardı geçen hafta; Şile Kitap Festivali. Deniz, kum ve Güneş’in çevrelediği, güzel bir katılımın gerçekleştiği bol kitap kokulu bir festivaldi. Emek veren herkese teşekkür ediyorum. Ve diliyorum ki bu festivalin ilhamı tüm illere ve ilçelere de sıçrar. Çocuk, genç, yaşlı herkesin ortak bir noktada bir araya gelmesini sağlayan yegâne şeyin kitap ve fikirler olduğunu bir kez daha görmek insana umut veriyor.

Edebiyat, sanatın en önemli dallarından biridir. Ve sanattan uzaklaşmak aslında kendimizden uzaklaşmaktır. Bunu görmezden gelemeyiz. Birbirimizi daha iyi tanımak ve hayatı anlamak için kitaplara sarılmak, onlarla yolculuk yapmak kendimize vereceğimiz en güzel hediyedir.

Bol kitap kokulu günlere ulaşmak dileğiyle…

BETÜL AŞIK

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TEŞEKKÜRLER KADİR TOPBAŞ

  04 Ekim 2017 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  İstanbul’un abisi Kadir Topbaş istifa etti.13,5 yıldır başarı ile idare ettiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından istifa etti. Bundan önce hiç kimseye nasip olmamış üç dönem Büyükşehir Belediye Başkanlığı nasip olan başarılı çalışmaları ile partili partisiz tüm İstanbulluların gönlünde taht kuran Kadir Topbaş istifa etti ve kendisine oy veren tüm İstanbulluları hüsrana uğrattı. İstanbul’a ve özellikle Şile’ye yaptığı hizmetler için kendisine çok teşekkür ederim. Şile’ye 13,5 yılda görülmemiş yatırımlar yapan Kadir Topbaş tüm Şilelil...
 • HADİ İTİRAF ET

  04 Ekim 2017 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Dün gece Sonbahar’ı hissettim; “ben geldim uyan” diyordu sanki büzüldüğüm yatağımın başında! Ve devam etti Sonbahar konuşmaya; “Bu battaniyeyle donacaksın. Git yorganını bul Güneş’i görünce nereye tıktıysan!” Elbette dediğini yapmadım. Yataktan çıkmak herkes gibi bana da zor geliyor çünkü. Özlediğim ama gecenin o saatinde sevimsiz gelen Sonbahar serinliğine sarılarak uyumaya çalıştım. Hafta sonum boştu ve uyumaya çalışırken yapabileceklerimi gözden geçirmeye başladım. Evet planım Sonbahar’ı karşılamak olacaktı. Ama özel ve çok güzel bi...
 • Satın alınan evdeki kiracının hakları!

  04 Ekim 2017 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Ev satın alırken merak edilen konulardan birisi de eski ev sahibi ile sözleşme yapmış kiracının durumunun ne olacağıdır. Yasal düzenlemelere göre kiracı koruma altındadır ve öncelikli olarak imzalanan kira sözleşmesi uyarınca konutta barınma hakkı vardır. Ancak mülkün yeni sahibinin de doğan hakları mevcuttur. Öncelikli olarak satış sürecinde, kiracınızın evin yeni alıcılara ya da alıcı adaylarına gösterimini sağlama sorumluluğu vardır. Yani bir kiracı, kiraladığı mülkün satışa çıkması durumunda satış için gereken yer görme zorunluluğunu yer...
 • TEŞEKKÜRLER İSTANBUL’UN ABİSİ KADİR TOPBAŞ

  26 Ağustos 2017 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Kadir Topbaş Sözü Verdiği sözleri yerine getirmesi ile bilinen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şile Gökmaslı Köyünde yaptığı konuşmada bölgenin sorunu olan OSMANGAZİ barajı ile ilgili bir Üniversiteden hızlı bir şekilde paket barajlarla ilgili çalışma yaptıracağını ve bu Köylerin su altında kalmadan bu suyun İstanbul’a akıtılması için var gücüyle çalışacağı sözünü verdi. Bu konunun mutlaka takipçisi olacağını ve bu güzel doğanın ve 650-700 yıllık tarihin yok olmaması için elinden ne geliyorsa yapacağını söyledi. Geçt...