logo

BU KOKUYU KİM SEVMEZ?


facebooktwitter
bolgeninsesi34@gmail.com

Hangi koku mu? Eminim hepinizin sevdiği kokular vardır ama bir de en sevdiği koku vardır. Kimi şeker diyebilir, kimi yemek, kimi parfümlerden bahsederken kimi çiçeklerden bahseder. Çim kokusu, toprak kokusu, deniz kokusu. O kadar çok koku sayabilirim ki size içlerinde unuttuklarınıza bile rastlayabilirsiniz.

Ama bir tanesi var ki sizi sadece kokusuyla içine çekmez. Sayfalarıyla, kapağıyla, içindeki cümlelerle içine alır. O kokunun peşinden giderseniz sokak sokak gezersiniz. Hayatınızda görmediğiniz insanlarla tanışırsınız. Hiç bilmediğiniz bir şehrin havasını solurken yine aynı şehrin kokusu siner üzerinize. İşte bu kitap kokusudur ve o koku sizi hiçbir zaman terk etmez.

Sıkıp bitirmezsiniz, yiyip tüketmezsiniz. İstediğiniz zaman elinize alıp koklayıp kucaklayabilirsiniz. Ve sevdiğiniz o yolculuğa defalarca çıkabilirsiniz.

İşte bu kokuyu herkes sever. Bu konuya nereden geldiğime gelince; evet, ben bir yazarım, kitaplarım var. Fakat bu benim kitaba ve ona dair ne varsa doyacağım anlamına gelmiyor. Kitap oburuyum. Ve geçtiğimiz günlerde çok güzel bir festivalde biraz da olsa doyma şansım oldu. Ben de birçok insan gibi kitaplarımı internetten alıyorum. Fakat kitapçılardaki keyfi vermiyor. Kitapçıların olduğu pasajlar ve sahaflar insana ilham veriyor.

Şile Kitap Festivali

Benim gibi oburlar için çok güzel bir festival vardı geçen hafta; Şile Kitap Festivali. Deniz, kum ve Güneş’in çevrelediği, güzel bir katılımın gerçekleştiği bol kitap kokulu bir festivaldi. Emek veren herkese teşekkür ediyorum. Ve diliyorum ki bu festivalin ilhamı tüm illere ve ilçelere de sıçrar. Çocuk, genç, yaşlı herkesin ortak bir noktada bir araya gelmesini sağlayan yegâne şeyin kitap ve fikirler olduğunu bir kez daha görmek insana umut veriyor.

Edebiyat, sanatın en önemli dallarından biridir. Ve sanattan uzaklaşmak aslında kendimizden uzaklaşmaktır. Bunu görmezden gelemeyiz. Birbirimizi daha iyi tanımak ve hayatı anlamak için kitaplara sarılmak, onlarla yolculuk yapmak kendimize vereceğimiz en güzel hediyedir.

Bol kitap kokulu günlere ulaşmak dileğiyle…

BETÜL AŞIK

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KISSADAN HİSSE

  12 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Hastanede staja başladığımız günden beri çoğumuz, 'keşke'lerin unutturduğu 'şükürlerin anlamını tekrar değerlendirme fırsatı bulduk. Sayısız İnsan... Sayısız Hayat... Sayısız Hikâye... Bu hafta yoğun bakımın bulunduğu koridordan ilk kez geçtim. Öylesine çaresiz bir kalabalık vardı ki... İnsanlar gözlerinin baktığı yeri değil; gönüllerinden geçenleri görüyorlardı. Her pişmanlıkları, bir özlem üzerine kuruluydu. Kaybetmek, değer bilmenin harcı, bunu bir kez daha fark ettim. Hayat o kadar dengesiz ki. Anne karnındaki bir bebeğin, ölüme...
 • Bir Hilmi Vardı

  12 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Kimilerince Hilmi amcaydı, kimilerince bir işportacı, kimilerince de çok fazla konuşmayan, söylemek istediklerini hâl dili ile anlatan, masasına ayırt etmeksizin herkesi davet eden bir bilge. Hatta kim bilir ona kahraman da denebilir. Sebebine gelince; Onu tanıyıp kaybedeli çok uzun yıllar oldu. Ve ben de tuhaf bir iz bırakıp gitti. Adı: Hilmi Soyadı: Oflaz O bu dünyadan gittiğinde 20 yaşımdaydım, bana ilham verdiğindeyse 28, parmaklarının dolaştığını hissettiğim ilk kitabım çıktığında 37 yaşımdaydım. Ne tuhaf ki hâlâ aklımın birçok köşesind...
 • Tapuda Evin Değerini Düşük Göstermenin Cezası Nedir?

  12 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Kanuna göre, satın alınan evin tapuya tecili sırasında evin satın alındığı değerin beyan edilmesi gerekir. Beyan edilen değer, bir nevi tapu harcı için ödenmesi gereken miktarı belirler. Daha az tapu harcı masrafı ödemek adına bazı ev sahipleri ve beyan ettiği gelir matrahını daha düşük göstermek amacıyla da bazı müteahhitler, evin değerini olduğundan daha düşük gösterme yolları arar. Evin gerçek değeri nasıl belirlenir? Evin gerçek değerini belirlemenin hali hazırda kesin bir yolu yok. Tapu dairesine, tapu işlemleri için gittiğinizde gör...
 • EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜRLER

  12 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Esenceli ve Darlık köylerinin iskan sorununun çözümünde emeği geçen herkese teşekkürler. Bu mesele siyasi bir mesele değil. Bu tamamen iki köyümüzün beka meselesi idi. İktidarından muhalefetine emeği geçenlere teşekkürler. Bu sürecin içinde olan ve yakından takip eden birisi olarak Şile Belediye Başkanımız Can Tabakoğlu’na, MHP İlçe Başkanı Mustafa Pıçak’a, CHP İlçe Başkanı Şecaattin Güney’e, AK Parti Gurup Başkanvekili Bülent Turan’a, CHP Gurup Başkanvekili Akif Hamzaçebi’ye, MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’a, bu Köylerimizin sorun...